metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Nejdřív kosení, potom párty. Akcí ochránců přírody se hojně účastní také bílé límečky

  14:07
Rádi se účastníte venkovních akcí, ale máte pocit, že v zimě není moc co dělat? Chcete si popovídat s lidmi, zahřát si svaly a ještě udělat dobrý skutek? Pak přijďte na některý z Víkendů pro přírodu, které organizují lokální spolky Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).
Nejdřív práce, potom zábava. O tom jsou Víkendy pro přírodu. | foto: ČSOP

„Pořádáme nejrůznější akce, na kterých se schází dobrovolníci a svou prací pomáhají naší krajině. Většinou se jedná o kosení luk, prořezávání křovin nebo výsadbu stromů. Po řádné prořezávce houštin a při následném pálení materiálu pak přicházejí na řadu buřty nebo brambory do popela, nezřídka se vytahuje kytara a je veselo,“ říká pro deník Metro koordinátorka akcí Kateřina Paličková.

Od 28. do 30. ledna se bude konat akce v Morkůvkách u Břeclavi. Zde bude po prořezávce zajištěna nejen zábava u ohně, ale i přespání ve zdejší skautské klubovně.

„Na únor jsou pak naplánovány akce zatím tři. Od 11. do 13. února budou probíhat dodělávky z předchozích setkání, 26. a 27. února se dobrovolníci přesunou do Sedlce u Mikulova. V sobotu 26. února se lze zapojit i v Praze do akce, kterou pořádá ČSOP Přírodní park Šárka-Lysolaje,“ dodává Paličková s tím, že táborák v Divoké Šárce bývá velkým lákadlem.

Akcí ČSOP se obvykle účastní jádro zhruba šesti až sedmi lidí z daného lokálního spolku. Na něj se podle Paličkové následně nabalují dobrovolníci, kterých mohou být, zejména pokud je venku hezky, i desítky. „Účastní se široké množství různých typů. Jsou to lidé, co pomáhají pravidelně, ale i nováčci toužící po styku s přírodou. Ti pak chtějí vyměnit kancelář třeba za kus lesa či louky a vidět za sebou na konci dne kus hmatatelné práce,“ vysvětluje Paličková.

Na akce chodí i rodiče s dětmi. „Ratolesti baví nejvíce skákání do sena. To jde ale logicky jen v teplých dnech,“ směje se Paličková s tím, že si akce účastníci zpestřují také pořádáním workshopů. „Asi nejzajímavější bylo vyrábění bot pro chůzi na boso,“ uvádí pro Metro Paličková.

Více informací naleznete na webu Vikendproprirodu.cz, kde jsou kontakty na organizátory i odkazy na jednotlivé facebookové události. „Jestli se vám žádná ze zmíněných akcí zrovna nehodí, nezoufejte. Bude jich po celé republice tento rok ještě hodně,“ uzavírá pro Metro Paličková. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek