metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Obtěžovali ji chlapi. Rozjíždí taxislužbu pro něžné pohlaví

  7:58
Většinu života psala články do novin a překládala. Jednoho dne ucítila, že potřebuje změnu. Daniela Vrbová začala taxikařit pro Liftago. V dubnu v Praze rozjede vlastní taxislužbu Taxita. Bude od žen pro ženy.
Zakladatelky taxislužby Taxita | foto: ArchivMetro.cz

Jak se zrodila idea ryze ženské taxislužby?
Především nás s kamarádkou inspirovaly samotné zákaznice, kdy si snad každý den některá z nich pochvalovala, že ji veze žena, a mnohé z nich i řekly, že by bylo skvělé mít ženské taxíky i v Praze.

Co následovalo?
Udělaly jsme si výzkum a zjistily, že podobné služby v zahraničí dobře fungují a jsou velmi oblíbené. Také jsme si všimly, že si nás ženy často objednávají pro své vlastní děti, protože mají k ženským řidičkám větší důvěru. Ženy, matky, děti, i senioři – to je cílová skupina se specifickými potřebami a většími nároky na bezpečnost.

S jakými negativními zkušenostmi jste se setkala?
Pro ženskou řidičku je nejnebezpečnější nabírat lidi „z ulice“, případně přes low cost aplikace a dispečinky. Nesrovnatelně lepší je to přes aplikace typu Liftago nebo seriózní dispečink. Já jsem několik nepříjemných zážitků měla, vždy byly charakteru obtěžování. Nic hrozného, s čím bych si neporadila. Závisí to také na štěstí a denní době. Znám kolegyně, které se chovají opatrněji a nemají takto vyhrocený zážitek ani jeden, ale také znám kolegyni, která se zaměřuje na zákazníky z ulice a už pětkrát ji přepadli a okradli. Víte, jaká je úplně nejčastější otázka, na kterou se mě zákazníci ptají? Každý druhý řekne: „A nebojíte se?“ A já vždy odpovím, že se tak trochu bojím. Vím tedy, že naše taxislužba bude příjemnější pro zákaznice i řidičky.

Jak jste se k taxikařině dostala?
Většinou jsem během svého života pracovala na vedoucích postech v různých nakladatelstvích a vydavatelstvích. K tomu jsem si ještě přivydělávala psaním článků a překládáním. Jednoho dne jsem ucítila, že potřebuji změnu a vyčistit si hlavu. A že potřebuji do intelektuálního světa, ve kterém jsem se pohybovala, dostat trochu zemitosti. Tak jsem začala jezdit a bavilo mě to. Začala jsem se zajímat o celý ten mikrosvět, o problémy řidičů i taxislužeb. Získala jsem spoustu nových známých, ba i blízkých lidí do svého života. Mám tak kolem sebe naprosto odlišné sociální bubliny, a je vlastně celkem zábavné i náročné, když potom sleduji to vzájemné nepochopení mezi nimi.

Co garantujete u Taxity? Jaké jsou benefity nové služby?
Uvedu to na příkladech. Žena jede na jednání a zapomněla se namalovat. V aplikaci si přivolá vůz s kosmetikou zdarma. Nestíhá odvézt dítě na kroužek – naše řidička ho odvede z vozu za ruku až na místo. Jede z večírku a má žízeň, ale ve voze je voda. Potřebuje odvézt pejska, stačí jen přivolat vůz se symbolem tlapky. Rodiče se chtějí pohodlně svézt i se svými třemi dětmi, a tak si vyberou vůz požadované velikosti.

Chystáte jenom aplikaci?
Zatím budeme od dubna fungovat pouze přes aplikaci. Zda vytvoříme i klasický dispečink, to ukáže teprve poptávka. Z technického hlediska funguje naše aplikace po celé republice, ale řidičky samozřejmě máme jen v Praze. V budoucnu můžeme se službou snadno vstoupit do jiného města tím, že tam najdeme řidičky. V tom se také lišíme od ostatních aplikací – nejsme z hlediska lokální funkčnosti nijak technicky vázány. Naše aplikace funguje úplně jednoduše, propojí zákaznici s řidičkou. Zákaznice vyšle na svém mobilu poptávku, odkud kam chce jet, případně zadá i cílovou destinaci, a získá nabídky od nejbližších řidiček. Pak už jen stačí, když si vybere tu, která je jí nejsympatičtější.

Spolupracujete s nějakým ženským sdružením?
Naší jedinou ideologií je, aby byla zákaznice spokojená. Neřešíme ženskou otázku, feminismus, nic podobného. Jsme prostě ryze holčičí taxík.

Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek