metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil

Rodiny jen na papíře. Lidé na sebe nemají čas

  5:55
Podle studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí z loňska, která zkoumala rodiny ve střední fázi, uvedlo až 30 procent žen, že se nevěnují žádným aktivitám se svými partnery. A mezinárodní srovnání ukazuje, že matky v České republice, které mají děti ve věku od šesti do čtrnácti let, pracují mnohem více než matky ve většině zemí OECD. Jediná země, kde jsou na tom mámy hůř, je podle studie Mexiko.
Psycholog Jeroným Klimeš | foto: ArchivMetro.cz

„Svým pracovním vytížením matky v Česku o několik pracovních hodin denně hravě předčí Spojené státy, Švýcarsko i Velkou Británii,“ uvádí Marie Oujezdská, místopředsedkyně Rodinného svazu České republiky.

Oujezdská může vytížení českých matek ilustrovat na svém vlastním příběhu. S manželem mají čtyři děti, ona sama však vyrostla jako jedináček. „Maminka působila jako sólistka opery a kvůli svému povolání na mě neměla tolik času,“ upozorňuje Oujezdská. Ke konci matčina života už spolu obě trávily víc času, ale deficit z mládí ukázal, že se obě vlastně moc neznají.

Psychologové upozorňují, že být s dítětem „intenzivně“ jen jednu hodinu denně a pak jej nevidět nestačí. „Bohužel dětí, které si z rodiny odnášejí stigma osamocení, je spousta,“ varuje psycholog Jeroným Klimeš.

„Lidé se sice doma potkají, ale každý se věnuje svým zájmům, hodně se hraje na počítači, brouzdá po sociálních sítích,“ říká Klimeš. Dodává, že večer by se lidé měli věnovat rodině. „Tento čas by měl být pro ně posvátný,“ myslí si psycholog.

Vliv na atomizaci rodiny má i stále malý počet zkrácených úvazků v českých firmách, který by především matkám umožnil trávit více času se svými dětmi. Situace se však v řadě firem zlepšuje. Například Česká spořitelna poskytuje možnost kratší pracovní doby nebo rodičovské dovolené pro otce zhruba několika stovkám svých zaměstnanců.

„Zkrácené úvazky jsme začali zavádět asi před pěti lety,“ říká zase Olga Zápecová, manažerka výtahářské firmy OTIS. Podle Oujezdské z Rodinného svazu ČR je však takových firem v naší zemi stále jako šafránu.

Sítě kradou náš čas

  • Bez mobilu nedáme ani ránu.
  • Podle výzkumu firmy Apple stráví Američané na Facebooku v průměru 899 minut měsíčně.
  • Češi jsou týdně v práci přes 40 hodin. Britům zabere práce 42 hodin týdně.
  • V roce 2025 bude k mobilnímu internetu připojeno více než šedesát procent světové populace.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Centru sociálních služeb Tloskov je 65 let a oslaví to ve velkém stylu

vydáno 21. května 2024  16:22

Tuto sobotu 25. května se za branami domova pro lidi se zdravotním postižením bude konat hudební festival, který si tu vyzkoušeli už před pěti lety. U...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek