metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Rodiny jen na papíře. Lidé na sebe nemají čas

  5:55
Podle studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí z loňska, která zkoumala rodiny ve střední fázi, uvedlo až 30 procent žen, že se nevěnují žádným aktivitám se svými partnery. A mezinárodní srovnání ukazuje, že matky v České republice, které mají děti ve věku od šesti do čtrnácti let, pracují mnohem více než matky ve většině zemí OECD. Jediná země, kde jsou na tom mámy hůř, je podle studie Mexiko.
Psycholog Jeroným Klimeš | foto: ArchivMetro.cz

„Svým pracovním vytížením matky v Česku o několik pracovních hodin denně hravě předčí Spojené státy, Švýcarsko i Velkou Británii,“ uvádí Marie Oujezdská, místopředsedkyně Rodinného svazu České republiky.

Oujezdská může vytížení českých matek ilustrovat na svém vlastním příběhu. S manželem mají čtyři děti, ona sama však vyrostla jako jedináček. „Maminka působila jako sólistka opery a kvůli svému povolání na mě neměla tolik času,“ upozorňuje Oujezdská. Ke konci matčina života už spolu obě trávily víc času, ale deficit z mládí ukázal, že se obě vlastně moc neznají.

Psychologové upozorňují, že být s dítětem „intenzivně“ jen jednu hodinu denně a pak jej nevidět nestačí. „Bohužel dětí, které si z rodiny odnášejí stigma osamocení, je spousta,“ varuje psycholog Jeroným Klimeš.

„Lidé se sice doma potkají, ale každý se věnuje svým zájmům, hodně se hraje na počítači, brouzdá po sociálních sítích,“ říká Klimeš. Dodává, že večer by se lidé měli věnovat rodině. „Tento čas by měl být pro ně posvátný,“ myslí si psycholog.

Vliv na atomizaci rodiny má i stále malý počet zkrácených úvazků v českých firmách, který by především matkám umožnil trávit více času se svými dětmi. Situace se však v řadě firem zlepšuje. Například Česká spořitelna poskytuje možnost kratší pracovní doby nebo rodičovské dovolené pro otce zhruba několika stovkám svých zaměstnanců.

„Zkrácené úvazky jsme začali zavádět asi před pěti lety,“ říká zase Olga Zápecová, manažerka výtahářské firmy OTIS. Podle Oujezdské z Rodinného svazu ČR je však takových firem v naší zemi stále jako šafránu.

Sítě kradou náš čas

  • Bez mobilu nedáme ani ránu.
  • Podle výzkumu firmy Apple stráví Američané na Facebooku v průměru 899 minut měsíčně.
  • Češi jsou týdně v práci přes 40 hodin. Britům zabere práce 42 hodin týdně.
  • V roce 2025 bude k mobilnímu internetu připojeno více než šedesát procent světové populace.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek