Létání byla pro Tomáše Habána ještě před pár týdny malinko stará vesta. Ne že by ho role pilota zážitkového balonu přestala úplně bavit. Ale vždy ho trochu mrzelo, že se nedá přistát přesně na stejném místě, na jakém se vzlétalo. To změnila vzducholoď, jejíž řízení si vyzkoušel před několika měsíci. Následně koupil vyhlídkový zepelín a začal jej jako první provozovat v Česku. A na jedno z prvních vzduchoplaveckých dobrodružství tohoto druhu u nás přizval i deník Metro.
Ráno nebo večer
„Naše vyhlídková trasa bude dnes zahrnovat průlet nad lomy – Malou a Velkou Amerikou a pak se vydáme na druhou stranu, kde obletíme hrad Karlštejn,“ hlásí nám Habán, zatímco se vzducholoď pomalu zvedá nad louku u středočeské obce Mořina. Kdybychom na sobě neměli sluchátka vybavená reproduktory, jen těžko bychom jej slyšeli. Takzvaný sportovní zepelín totiž nadnáší směs vzduchu a LPG, který za hukotu proudí do mohutné horní části plavidla.
„Nejvhodnější doba pro let bývá v prvních dvou ranních hodinách po východu slunce nebo v posledních dvou před západem. Vyhlídkového letu vzducholodí se mohou zúčastnit maximálně tři osoby a pilot. Všichni cestující při letu sedí a jsou připoutáni bezpečnostními pásy. Letí se rychlostí dvacet až třicet kilometrů v hodině,“ popsal nám ještě před začátkem průběh letu Lukáš Damašek z Habánova týmu.
Během našeho přistání po zhruba půlhodinovém letu bychom se bez Damaškovy účasti neobešli. Spolu ještě s jedním kolegou totiž zafixoval vzducholoď na místě pomocí volně visících lan. „Létáme teď už několik dní, někdy i docela nízko, třeba nad historickým centrem Brna,“ komentuje Damašek.
Jsou průkopníci
Let jedinou tuzemskou vzducholodí zprostředkovává zatím jediná česká zážitkovka – Adrop.cz. Ta láká i tím, že si na půl hodinky budete připadat jako letecký průkopník hrabě Ferdinand von Zeppelin. „Než se vznesete do oblak, seznámí vás pilot s technikou této v Česku unikátní vzducholodi. Pak už nic nebrání vzlétnutí a půlhodinové kochačce z otevřené kabiny, ze které uvidíte města i přírodu, stejně jako můžete nakouknout přes rameno pilotovi a sledovat jeho um,“ popisuje za Adrop.cz jeho zakladatel Rostislav Peníška a dodává: „Jakmile přistanete, přivítá vás pilot mezi vzduchoplavci tradičním křtem a společně si na to připijete.“
Adrenalin, ale jen trochu
Letání vzducholodí probíhá poměrně poklidně. Je to v podstatě kochačka, při které si zvládnete okouknout krajinu, vidíte pilotovi přes ramena na ruce. A ještě si u toho pořídíte pár fotek, protože vzducholoď pluje nejen poměrně nízko, ale skoro vůbec se netřese. Motor moderní vzducholodi ji totiž nese tam, kam jen její pilot chce. Tedy teoreticky. Při přistání nás pár poryvů větru poslalo zpátky nad les, odkud jsme přilétli. „Nese nás to směrem na Bubovice. Musíme se snést níž, aby nás odnesl zpět protivítr,“ hlásil s úsměvem Habán před naším hladkým přistáním.
Čím se můžete proletět
|