metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

S blížící se chřipkou strašívají lékaři pandemiemi a smrtí

  12:33
Virové onemocnění zabíjí. Je to pravda, hrozí ale hlavně lidem, kteří trpí dalšími chorobami.
Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Chřipka je v době příchodu zimy velkým strašákem. Ročně u nás zemře více než tisícovka lidí. Lékaři proto pravidelně varují před blížícím se chřipkovým obdobím především na nízkou proočkovanost české populace proti nemoci. Jedná se přitom také o zajímavý byznys pro výrobce vakcín. V Česku je totiž proti chřipce očkovaných jen pět procent obyvatel.

Nesmysly kolem chřipky nás provázejí už sto let

  • Španělská chřipka zahubila na konci 1. světové války a po ní až 50 milionů obyvatel, do Evropy ji zanesli pravděpodobně američtí vojáci. „Španělská“ se jí říkalo proto, že jedině v této zemi se o ní smělo psát v novinách.
  • Chřipka kosila po první světové válce především civilní obyvatelstvo, které bylo v Evropě silně podvyživené, mělo výrazně oslabenou imunitu a místy docházelo i k hladomorům.
  • Její podoba, asijská chřipka, postihla v 50. a v 60. létech 20. století Čínu. Poprvé v době tzv. velkého skoku, kdy zdecimovala zemědělství a země trpěla hladem. Rolníci museli totiž místo produkce potravin vyrábět železo v hliněných pecích. Podruhé zasáhla chřipka Čínu na sklonku 60. let při kulturní revoluci.

Jejich vakcinace při ceně kolem 400 korun vyjde na zhruba 200 milionů korun. Hradí si ji lidé do 65 let, ti starší a vybraní pacienti mají očkování zdarma. Pokud by byla naše proočkovanost 70procentní jako ve Velké Británii, jednalo by se o byznys za téměř tři miliardy korun.

Odborníci v souvislosti s chřipkou také často zmiňují dřívější pandemie. Například španělská chřipka usmrtila po 1. světové válce až padesát milionů Evropanů. Miliony mrtvých měla pandemie na svědomí i v Číně v padesátých a šedesátých letech minulého století. Tehdy se ale jednalo o jiné podmínky než nyní a lékaři svým způsobem šíří zavádějící informace (viz box). „Pandemie tu ale byly a my nevíme, co může v budoucnosti nastat. Dáváme to jako upozornění,“ obhajuje tyto informace Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy. „V současnosti jsme samozřejmě už jinde, co se týká zdravotní techniky i léků,“ doplňuje hygienička.

Viry číhají na nemocné

34

Tolik lidí podlehlo nákaze během minulé chřipkové sezony v Praze. Jenže pouze sedm z celkového počtu 91 lidí, kteří měli v hlavním městě v tomto období chřipku, netrpělo žádným z rizikových faktorů (obezita, srdeční choroby, plicní problémy, kouření a další). Ročně umře v Česku na chřipku asi 1500 lidí, převážně seniorů.

Jak vyplývá ze statistik webu vakcinace.eu, chřipka smrtelně ohrožuje hlavně seniory a především lidi, kteří trpí dalšími nemocemi. „Lidem s diabetem hrozí úmrtí 240krát více, kardiakům až 435krát víc než lidem bez dalších potíží,“ vysvětluje Igor Karen, praktický lékař z Mladé Boleslavi. Nebezpečná je především pro kuřáky, pro lidi, kteří trpí nadváhou či dýchacími chorobami. Potenciálními chřipkovými pacienty je tak většina Čechů. Nadváhou u nás totiž trpí více než polovina lidí a ti také často mají cukrovku (diabetiků je více než milion). Bez rizikových faktorů je tak v Česku asi jen pět procent populace. Lékař Igor Karen by proto rozhodně přivítal určitě vyšší proočkovanost minimálně mezi populací nad pětašedesát let. „Imunitní systém starších lidí s věkem oslabuje,“ říká mladoboleslavský praktický lékař.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

vydáno 23. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se nikdo nezranil. Podle policie jednadvacetiletý...  celý článek