metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 10 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr
Studenti Lékařské fakulty Univerzty Karlovy v Hradci Králové | foto: Archiv LF UK Hradec Králové

I když je vzdělání zadarmo, vyjde rodinu na tisíce měsíčně

  15:23
Studium dítěte na vysoké škole výrazně zatíží rodinný rozpočet. Třetina rodin omezuje každodenní výdaje.

„Rodiče spoří dětem na budoucí studia překvapivě už od jejich útlého věku,“ říká Radek Sedlář, ředitel retailové sekce ING banky. Zjistil to nejnovější průzkum mezi rodiči studentů, kteří letos poprvé nastoupili na vysoké školy. Rodiče ukládají peníze i přesto, že veřejné a státní školy jsou zdarma.

Extra účty i stavebko

  • Častým nástrojem úspor na studium je stavební spoření. Modrá pyramida nabízí například spoření jen do 21 let věku a do 150 tisíc korun.
  • Česká spořitelna nabízí od roku 2016 Studium +, které slouží jako doplňkové penzijní spoření, jež lze částečně vybrat už během vysokoškolského studia.

Většina rodin ví, že vysoká škola i při bezplatném studiu zatíží rozpočet a rezervy budou hledat v běžném provozu domácnosti. Například si odpustí nákladné dovolené v cizině. 

Většina domácností předpokládá, že výdaje nepřekročí pět tisíc korun měsíčně. To se ale týká těch, jejichž děti studují v místě bydliště. Jinak musí počítat s penězi za ubytování a dojíždění. I když na vlak a autobus mají v současnosti studující slevu 75 procent a v některých krajích jízdné zdarma.

„Počítali jsme s rodiči, kolik je jako vysokoškolák stojím, a došli jsme k částce asi sedmi tisíc,“ říká Ondřej, který má za sebou už jeden rok studia a může tak porovnávat dřívější úvahy a realitu. Má štěstí, že žije v Praze, neplatí tedy za kolej. „Měsíčně dám asi patnáct set za obědy, přibližně stejnou částku za posilovnu a kolem pěti set stojí mobilní tarif,“ rekapituluje Ondřej. Do celkových Drahé bydlení  nákladů započítává oblečení, skripta, kapesné a roční jízdné v MHD. „Naštěstí si přivydělávám na brigádách, ty pokryjí i moje koníčky,“ dodává.

Kolej vs. byt

1900

To je zhruba nejnižší částka za ubytování na vysokoškolské koleji. Záleží na tom, jestli si studující zvolí čtyřlůžkový pokoj, nebo méně spolubydlících, pak se cena zvyšuje. . Menší byt pro čtyři spolubydlící lze pronajmout za necelých 20 tisíc korun měsíčně, náklady jsou tak v porovnání s kolejemi asi dvojnásobné.

Právě brigády často výrazně snižují celkové rodinné náklady na studentský život. Většinou se jedná o práce, které příliš nesouvisejí s tím, co lidé studují. Někdo vydělává, aby si přilepšil ke kapesnému a ulehčil rodičům, jiný si chce zvýšit životní standard nebo živit náročnější hobby. 

„Přivydělával jsem si různě. Třeba vykládáním balíků na nádraží, byl jsem v pivovaru, o prázdninách na čističce obilí, u stavební firmy a také jako komparzista u filmu,“ říká čtenář deníku Metro Vladimír Novotný. Někteří hledají i vlastní způsoby podnikání. „Měl jsem i starou dodávku a nízkonákladově jsem stěhoval,“ vzpomíná na brigády další čtenář deníku Metro, Rendy Novák. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek