„Praha jako kraj dosud ve zdravotnictví nehrála důstojnou roli. To chceme změnit. Pražská záchranka příliš často nemůže předat své pacienty, protože v nemocnicích není volné místo. Vybudování urgentního příjmu a výjezdového stanoviště záchranky by přispělo k řešení tohoto problému,“ říká radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová s tím, že o obojím město jedná s ministerstvem zdravotnictví i pojišťovnami.
Na František se má přesunout noční pohotovost z polikliniky ve Spálené ulici. Pacienti se již nebudou v noci muset přesouvat z jednoho konce centra na druhý, tedy budou moci z pohotovosti rovnou na vyšetření v rámci jedné budovy. V plánu je obnovení lůžek pro anesteziologicko-resuscitační oddělení, nové lůžkové oddělení plastické chirurgie i zřízení pohotovostní lékárny s nepřetržitým provozem. „Pro lidi v centru to bude znamenat úlevu, že v noci nebudou muset jezdit až do Motola,“ dodává starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. Nyní je v nemocnici celkem 139 lůžek.
Konec insolvence
|
První městská část a hlavní město nyní vyjednávají o nejvhodnější majetkoprávní formě uspořádání. Obě strany totiž stále nemají jasno v tom, jak naloží s nemovitostmi nemocnice. Jasné je zatím jen to, že pravděpodobně zůstanou ve správě Prahy 1. Nikomu se totiž nechce do procesu zpětného převodu do rukou města, takzvaného odsvěření. Byl by příliš složitý. Ve hře je tedy například pronájem od radnice Prahy 1 či založení společného právního subjektu.
Nemocnici může provozovat také příspěvková organizace zřízená magistrátem, která nyní pro nemocnici řeší smlouvy s pojišťovnami a dodavateli, převod pracovně-právních vztahů a převzetí movitého majetku. O věci budou příští týden hlasovat jak pražští radní, tak zastupitelstvo.