metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

V Nemocnici Na Františku bude tu pohotovost i ARO

  17:20
Doby, kdy chtěla radnice Prahy 1 přenechat provoz Nemocnice Na Františku soukromníkovi, jsou už minulostí. Hlavní město a první městská část nyní připravují vznik Metropolitní nemocnice Na Františku, jejíž provoz by měla od 1. ledna 2020 převzít Praha. V její budově by se v budoucnu měly rozšířit poskytované zdravotnické služby. V plánu je třeba vybudování urgentního příjmu a lůžek pro ARO, přesun části pohotovostních služeb z městské polikliniky ve Spálené ulici či vybudování výjezdové stanice záchranné služby.
Nemocnice Na Františku | foto: Wikimedia

„Praha jako kraj dosud ve zdravotnictví nehrála důstojnou roli. To chceme změnit. Pražská záchranka příliš často nemůže předat své pacienty, protože v nemocnicích není volné místo. Vybudování urgentního příjmu a výjezdového stanoviště záchranky by přispělo k řešení tohoto problému,“ říká radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová s tím, že o obojím město jedná s ministerstvem zdravotnictví i pojišťovnami.

Na František se má přesunout noční pohotovost z polikliniky ve Spálené ulici. Pacienti se již nebudou v noci muset přesouvat z jednoho konce centra na druhý, tedy budou moci z pohotovosti rovnou na vyšetření v rámci jedné budovy. V plánu je obnovení lůžek pro anesteziologicko-resuscitační oddělení, nové lůžkové oddělení plastické chirurgie i zřízení pohotovostní lékárny s nepřetržitým provozem. „Pro lidi v centru to bude znamenat úlevu, že v noci nebudou muset jezdit až do Motola,“ dodává starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. Nyní je v nemocnici celkem 139 lůžek.

Konec insolvence

  • Nemocnici sv. Alžběty v Praze 2 od začátku října převzal Konvent sester alžbětinek. Pro nemocnici se 106 lůžky, ambulantní péčí a 170 zaměstnanci tak skončilo čtyřleté období insolvence. 
  • Smlouva o koupi byla součástí reorganizačního plánu. Kupní cena se pohybovala mezi 45 a 50 miliony korun a celá bude rozdělena mezi věřitele.
  • Provoz nemocnice a léčebny dlouhodobě nemocných se konventu vrátil po přibližně sedmdesáti letech. Konvent již 300 let nemocniční areál na Albertově (kousek od Karlova náměstí) vlastní.

První městská část a hlavní město nyní vyjednávají o nejvhodnější majetkoprávní formě uspořádání. Obě strany totiž stále nemají jasno v tom, jak naloží s nemovitostmi nemocnice. Jasné je zatím jen to, že pravděpodobně zůstanou ve správě Prahy 1. Nikomu se totiž nechce do procesu zpětného převodu do rukou města, takzvaného odsvěření. Byl by příliš složitý. Ve hře je tedy například pronájem od radnice Prahy 1 či založení společného právního subjektu.

Nemocnici může provozovat také příspěvková organizace zřízená magistrátem, která nyní pro nemocnici řeší smlouvy s pojišťovnami a dodavateli, převod pracovně-právních vztahů a převzetí movitého majetku. O věci budou příští týden hlasovat jak pražští radní, tak zastupitelstvo. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

vydáno 23. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se nikdo nezranil. Podle policie jednadvacetiletý...  celý článek