metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 11 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Netflix je česky. Jde tu o revoluci?

  5:13
Streamovací platformy změnily způsob, jakým lidé vnímají televizi. Na té nejznámější lze nově sledovat tuzemskou tvorbu.
Netflix | foto: Netflix

Internetovou televizi Netflix nejspíš není třeba nikomu představovat. Tento celosvětový gigant a zároveň jeden z průkopníků v oblasti streamingu videí je již nějakou chvíli za poplatek dostupný nejen ve 190 zemích světa, ale i v tuzemsku. Jeho informovanější fanoušci již nějakou dobu odpočítávali poslední dny předtím, než u nás streamovací služba spustí všemi očekávanou lokalizovanou verzi s českými pořady, česky dabovanými a otitulkovanými filmy a seriály. To se oficiálně odehrálo dnes ráno.

„Netflix poskytuje okamžitý a úplný přístup k filmům, seriálům a televizním pořadům na tabletech, smartphonech, počítačích a herních konzolích. Měsíční poplatek zhruba 250 korun umožňuje uživatelům vybrat si z velkého množství filmových hitů, populárních seriálů, dokumentů, nezávislých filmů a podobně. Ode dnešního dne navíc v Česku nabízíme nejen naše služby v češtině, ale také jsme přidali asi 70 populárních českých filmů, a to jak nových, tak těch klasických. Mezi ně patří například Špindl, Anděl Páně 2, Vratné lahve či Po strništi bos,“ říká pro deník Metro marketingový ředitel Netflixu pro střední a východní Evropu Tomek Ebbig.

Všechny epizody najednou
Do konce letošního roku se má toto číslo zvednout až na 150. Dále vedení Netflixu slibuje postupně nadabovat svůj veškerý populární obsah včetně svých původních seriálů známých jako Netflix Originals. Těmi je tato streamovací platforma v tuzemsku populární již řadu let. Divák tu totiž nemusí čekat na jednotlivé díly.

„V avizovaný termín jsou k dispozici po celém světě a všechny epizody dostupných sérií je vždy možné zhlédnout najednou,“ dodává pro deník Metro Veronika Schieblová z PR agentury Kindred Group, jež má propagaci Netflixu na starosti.

Český Netflix nabídne Svěráka, Suchánka i Lišku

  • Streamovací služba má po celém světě 151 milionů předplatitelů. Ti čeští tu nově naleznou tuzemské filmy a dokumenty.
  • Mezi ně patří například LOVEní, Špindl, Anděl Páně 2, Padesátka, Vratné lahve, Po strništi bos, Masaryk, Pupendo, Pepa, Ostře sledované vlaky, Tmavomodrý svět nebo třeba Kuky se vrací.
  • Se svou vlastní webovou stránkou, kde si je možné za poplatek pouštět filmy, přišlo v těchto dnech sdružení kin Aero, Bio Oko, Světozor a dalších. Vzniklá  služba s názvem Aerovod nabízí více než 300 titulů.
  • Streamovací gigant si v dubnu tohoto roku pořídil také první vlastní kino. Tím je losangeleské Egyptian Theatre. 
  • Ikonická památka, která v Hollywoodu stojí od roku 1922, na tom nebyla finančně nejlépe. Její vedení proto uzavřelo oboustranně výhodné partnerství s touto platformou. 
  • Netflix nedávno vybojoval 15 oscarových nominací. 
  • Film Roma jich získal deset, The Ballad of Buster Scruggs tři a zbytek získaly dva krátké filmy z jeho dílny. Netflix je tedy klíčovým hráčem i na filmovém poli.
  • V souvislosti s Netflixem se také spekulovalo o tom, že jde studiu po krku sám režisér Steven Spielberg. Ten údajně bojoval za to, aby netflixovské počiny, jež jsou dle kritiků jako televizní filmy méně hodnotné, nesměly soutěžit o Oscary. Tahle zpráva však byla později dementována a označena jako kachna. 
  • The Irishman režiséra Martina Scorceseho, jenž si má odbýt premiéru koncem listopadu, se tak bude moci porvat o ceny stejně jako loňská Roma. Od Roberta De Nira v roli vraha Franka Sheerana se očekává excelentní výkon.

Streamování v zahraničí
Zatímco tuzemský trh vesměs vítá nového, brzy již stoprocentně česky mluvícího streamovacího hráče, v zahraniční zuří mezi těmito platformami nemilosrdná válka o diváka. Nejen Netflix, ale také HBO GO, Amazon Prime, YouTube Premium nebo Hulu se snaží ulovit co nejvíc těch, kteří za měsíční poplatek zkonzumují tuny jejich obsahu. Svou gigantickou platformu spustí v polovině listopadu také filmové studio Disney. Ta se má rovněž z USA později rozšiřovat do světa. Nikdo z odborníků na filmový trh nedokáže předvídat, kam tento trend povede. Je ale jasné, že si lidé logicky nemohou předplatit a také nepředplatí všechno. Je tedy otázkou času, které služby v nejbližších letech skončí.

Tuzemský píseček
Pokud si v tuzemsku chcete pustit internetovou televizi, máte několik možností. Buďto si předplatíte zmiňovaný Netflix, Amazon, O2 TV či například Apple TV, nebo zvolíte variantu koukání zdarma. V tom případě vám poslouží například videoportál Playtvak.cz, Stream.cz či například na internetu dostupné archivy televize Prima i České televize. Celé filmy ke zhlédnutí pak naleznete i na sociální síti YouTube, jež má také svou placenou část YouTube Premium.

Internetová televize, či filmové studio?
Netflix je bezesporu nejvýraznějším hráčem mezi streamovacími službami na světě. Kvůli tomu je tak pod neustálou kritikou filmových studií, která jej obviňují z toho, že likviduje chození do kina. Odebírá také diváky tradičním televizím. Je ironií a doposud málo známým faktem, že je Netflix od ledna tohoto roku oficiálně jedním ze šesti velkých studií, která se sdružují pod křídly Americké filmové organizace MPAA. Ta ostatní jsou Disney, Warner Bros., Paramount, Sony a Universal.

Mezi připravované filmy z dílny Netflixu patří například očekávaný The Irishman slavného režiséra Martina Scorseseho se slavnými herci Robertem De Nirem a Al Pacinem v hlavních rolích či The Laundromat s Meryl Streep a Antoniem Banderasem. Z původních seriálů vytvořil Netflix například Stranger Things, Orange is the New Black, Narcos, Black Mirror.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek