metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil
Mnozí Češi žijí od výplaty k výplatě. | foto: MAFRA

S dvoucifernou inflační saní Češi spolehlivě prohrávají. Často žijí od výplaty k výplatě

  5:01
Do penze by měli nyní lidé směřovat s naspořenými dvěma miliony korun. Pro mnohé to je ale číslo ze sci-fi.

Dvě třetiny zaměstnanců podle loňského zjištění Českého statistického úřadu na oficiální českou průměrnou mzdu nedosáhnou. Ta se pohybuje už nad 40 tisíci korunami. Jenže její výši ovlivňují příjmy relativně malé části zaměstnaných osob.

Úspory jsou sci-fi. Čeká se na každou novou výplatu
Téměř polovina zaměstnanců totiž žije od výplaty k výplatě. V éře vysoké inflace proto nemohou uvažovat ani o naspořeném milionu, natož o dvou, které po covidu a v éře vysoké inflace nyní odborníci na finance doporučují jako dostatečný polštář pro penzijní věk. „Tato částka by jim umožňovala utrácet měsíčně něco přes osm tisíc korun, k tomu by jim chodila také státní penze,“ připomíná Monika Hrubá, manažerka finančního zdraví a zákaznické zkušenosti České spořitelny. A to za předpokladu, že v penzi prožijí předpokládaných 15 až 25 let.

Západ v nedohlednu
„Hodnota finančních aktiv českých domácností vzrostla za poslední rok o necelých šest procent na 9,3 bilionu korun,“ vypočítává Petr Mederly, obchodní ředitel společnosti Generali Investment. Ani tak úspory nedostihly dvoucifernou inflaci.

PŘÍPRAVA
NA STÁŘÍ

  • Pouze dvanáct procent českých domácností má naspořeno desetinásobek svých měsíčních příjmů jako rezervu pro dobu, kdy odejdou do penze.
  • Ostatní mají v úsporách menší částky, někteří vědí, že budou v důchodu žít jen z penze. IFZ

I když jako celek máme naspořeno víc než většina obyvatel východní Evropy, za tou západní ovšem výrazně zaostáváme. Průměrný obyvatel Evropské unie může vykázat na svém bankovním účtu téměř trojnásobek svého měsíčního příjmu. Češi dosáhnou na necelý 1,9násobek. Do této sumy se nepočítají jen peníze na kontě, ale i finance investované do fondů, realit nebo dalších cenností.

Místo milionu jen polovina
Pětině domácností dlouhodobé úspory pokryjí méně než jeden pravidelný měsíční příjem a asi polovině pokryjí méně než tři měsíční příjmy. „To zapadá do celkového obrázku ekonomického vývoje Česka v posledních letech, kdy nebývale vysoká inflace výrazně zvyšuje spotřební výdaje obyvatel,“ vysvětluje Kamila Fialová, ekonomka ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky.

I přes vyšší zájem o investice do fondů nebo do zlata odkládají lidé přebytky nejčastěji na spořicí či termínované účty. Zejména běžný účet nepokryje ani zlomek inflace. Jen pro představu, pokud by měl někdo v roce 2000 naspořený milion korun a nebránil se proti inflaci, v roce 2022 by mu z této částky fakticky zbyla zhruba polovina.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek