metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Další 1 fotografie v galerii
Lyžař 21. století je náročný, jen sníh mu nestačí, chce dost zábavy i mimo a dobré zázemí. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Sezona lyžování je na dosah. Češi a Slováci se lákají vzájemně na své hory.

  12:28
Lidé vzali zasněžovací techniku na milost. Proti jejímu použití na sjezdovkách českých a moravských hor je už jen malá část.

Digitalizace. To je trend, který už nemíjí ani horská lyžařská střediska. Kdo může a kdo má dost peněz, hledá cesty, jak zájemcům o lyžování usnadnit pobyt. „Možnost koupit si skipas je samozřejmě on-line na internetu, ale přibývají platební automaty už i na parkovištích, aby lyžař neztrácel zbytečně čas,“ upozorňuje Richard Knot, ředitel Asociace horských středisek České republiky (AHS).

Skiareály zaplatily miliardu za novinky
Modernizace zimních radovánek vyšla letos provozovatele areálů (asociace sdružuje asi dvě třetiny všech areálů v Česku) kolem 1,1 miliardy korun. A to včetně nových nebo výrazně modernizovaných lanovek, rozšířených sjezdových tratí a také uvedené digitalizace provozu.

Nový rekord

 • 3,7 kilometru měří nejdelší sjezdovka v Česku. Ještě v minulé zimní sezoně držel rekord se 3,4 kilometru krušnohorský Klínovec.
 • Letos převzal štafetu lyžařský areál Dolní Morava.
 • Letos přibyly v Česku tři nové velké sjezdovky. AHS

I přes vysoké investice, ceny energií v loňském roce a inflaci ale zdražování není tak markantní. Ve většině středisek budou ceny jen mírně vyšší nebo zůstávají na stejné úrovni, někde možná o jednotky procent klesnou. „Uvědomujeme si, že tlak na výdaje v domácnostech vzrostl, majitelé areálů si nemohou velké zdražení dovolit,“ konstatuje prezidentka AHS Kateřina Neumannová. Naznačuje, že případné vyšší náklady berou provozovatelé na svá bedra. Pozitivní zpráva z loňské sezony je, že přes zvýšené náklady žádný areál nezavřel brány a nedemontoval vleky, jako se to stalo v jednom případě v Alpách.

Průzkum, který si asociace nechala zpracovat, ukázal, že tři čtvrtiny těch, kteří jezdí na lyže pravidelně, se na hory chystají i letos. Pobyt na sněhu plánují i ti, kteří nejsou pravidelní vyznavači sjezdování či běžkování. „Navíc přibývají čeští klienti. Zatímco před covidem byl poměr našinců a cizinců půl na půl, teď je to přibližně 55 ku 45 procentům v prospěch domácích,“ říká Knot.

Letní idyla je za námi, sněžná děla jsou už nachystána k zasněžování.

Přibývají nádrže vody na zasněžování i technika
Účinnost sněžných děl a rozprašovačů umělého sněhu se za posledních deset let zdvojnásobila. Při menší spotřebě vody a elektřiny dokáže technika lépe pokrýt sjezdové tratě. Zasněžování podle provozovatelů není důležité jen kvůli prodloužení sezony, ale i pro rychlejší náběh. Přirozené zasněžení na dostatečně silnou vrstvu trvá až dva týdny, s umělým lze spustit provoz už za čtyři až pět dní.

Proudloužená

 • Průzkum mezi Čechy pro Asociaci horských středisek ukázal, že přibývají ti, kteří chtějí být na horách v zimě delší dobu.
 • Prodloužené víkendy nebo týdenní pobyt chce prožít asi šedesát procent z těch, kteří jezdí v zimě na hory pravidelně.
 • Ceny skipasů mohou být podle údajů provozovatelů letos v porovnání s minulou sezonou levnější až o čtyři procenta, případně dražší o dvě procenta.
 • Slevy jízdného na vlecích a sedačkových lanovkách ve výši až 20 procent lze získat na začátku a také na konci zimní lyžařské sezony, měnit se může jízdné i podle denního nákupu. Areály sázejí i na věrnostní programy pro pravidelné návštěvníky. PH

„Vysloveně proti zasněžování sjezdovek je asi jen desetina respondentů z našeho průzkumu, v minulosti to bývalo víc,“ připomíná ředitel AHS Knot. Lidé přijali fakt, že bez techniky se současné světové lyžování už neobejde. V areálech navíc přibývají nádrže na vodu, z nichž čerpají areály vodu a méně jí odebírají z vodních toků. Je jich zatím necelá čtyřicítka. Kromě zásobníků vody si pomáhají stále častěji v areálech zásobníky na hotový sníh. Pomocníkem se stává nově i navigace Snowsat. Ta přes satelity přesně změří výšku sněhové vrstvy na sjezdovce s přesností na centimetry, lze proto zasněžovat jen v kritických místech, což šetří prostředky a energie.

Chceme na horách i Slováky
Udržitelnost se ale projevuje i v tom, že je v areálech stále víc nádob na tříděný odpad. „Jsou z recyklovaných materiálů, my tento trend podporujeme,“ upozorňuje nově jmenovaný ředitel agentury CzechTourism (CT) František Reismüller. CzechTourism se snaží do našich hor přilákat ale i zahraniční lyžaře.

„Na ty z okolních států cílíme kampaň na sjezdovky, přilákat chceme i klienty ze zemí, které jsou takříkajíc placky, to jest z Nizozemska a Dánska,“ říká Reismüller. Reklamní kampaň směřuje i na Slováky, kteří lákají Čechy na svá střediska nejen ve Vysokých a Nízkých Tatrách. „Proto nabízíme zájemcům ze Slovenska běžkování, v tomto směru máme lepší podmínky,“ konstatuje ředitel CzechTourismu. Na zimní radovánky na horách, ale i ve městech letos láká CT ve třinácti zemích. Kvůli válce nyní zrušila agentura kampaně pro Izrael, odkud jeho obyvatelé ale do českých hor pravidelně jezdí.

Lyžařské Česko

 • Průměrná lyžařská sezona se pohybuje mezi 140 až 150 dny, kdy jsou vleky a lanovky v provozu.
 • Pro větší šetření vody k zasněžování by Česko potřebovalo asi 30 až 50 dalších akumulačních nádrží k současným čtyřem.
 • V horských obcích se turistickým ruchem živí přibližně 45 tisíc lidí.
 • Minulý rok přerušila v mnoha areálech lyžování velká obleva, která trvala zhruba od Vánoc do druhé třetiny ledna.
 • Velká střediska se při svém fungování spoléhají i na silnou letní sezonu. Do této skupiny patří například areál Lipno nebo Dolní Morava. V Česku je přibližně 400 lyžařských areálů. PH

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek