Preferenční hlas nebo zakroužkování kandidáta – tuto možnost opět voliči využívali ve velkém. Zdaleka nejvíc jich dostal předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš. Uněj šlo spíš ovyjádření podpory než oposun kupředu, byl totiž lídrem kandidátky ve Středočeském kraji.
Preferenční hlasyTOP10 lidí s nejvíce preferenčními hlasy.
|
To jiným tyto kroužky od voličů velmi pomohly. Druhý největší počet získal Václav Klaus ml., který tím poskočil ze třetího místa pražské kandidátky ODS na první. Jako pátý se do Sněmovny podívá ijeho spolustraník Marek Benda, i jemu pomohly kroužky od voličů, ve Sněmovně nechyběl už od revoluce.
„JE TO TAM! Vy blázni, udělali jste ze mě nejmladšího poslance v historii!!!! Díky všem!“ to bylo emotivní sdělení, které na svém Twitteru zveřejnil Dominik Feri. V 21 letech nejmladší poslanec vnovodobé historii kandidoval v Praze z posledního, 36. místa za TOP 09, preferenční hlasy ho ale dostaly až na druhé místo.
Mezi skokany patří ihejtman Libereckého kraje Martin Půta, i on kandidoval zposledního místa Starostů anezávislých. Přesto, že se dostal do Sněmovny, nevstoupí do ní. Bezprostředně po svém zvolení řekl, že prioritou je hejtmanský post. Hlasy od lidí dostal i přesto, že čelí obvinění z korupce.
Díky preferenčním hlasům od občanů uspěl také bývalý primátor Brna Roman Onderka z ČSSD či bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Naopak jeho spolustranice Marta Semelová v Praze neuspěla a poslankyní nebude.
Stejně tak se do Sněmovny znovu nepodívá ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman, kterého díky preferenčním hlasům v Praze přeskočil starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Neuspěla ani ministryně práce asociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.
Hokejista nebo skokan na lyžích
|