metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

  5:34
Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.
Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Chorvatský autobus parkující v Praze u Kongresového centra. Uvnitř sedí řidič a brouzdá internetem ve svém mobilu. Dveře vozu jsou zavřené, motor běží na volnoběh. Turisté, které dovezl do české metropole, se mezitím procházejí asi kilometr vzdáleným Vyšehradem.

Co říká zákon

  • Znečišťování zbytečně nastartovaným motorem je v Zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.
  • V paragrafu 2, odstavci b) se píše: Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.

Důvod? Na teploměru víc než třicet stupňů. Šofér se nemůže od vozu hnout, neví, kdy pasažéři dorazí, a v autobusu by se v letním vedru uvařil. „Lidi se taky chtějí vracet z vycházky do klimatizovaného autobusu,“ říká Chorvat reportérovi deníku Metro. Víc se na toto téma nechce bavit. Situace, která je k vidění i na dalších místech v hlavním městě. Například na nábřeží Kapitána Jaroše, kde je u Vltavy vyhrazené místo pro zájezdové autobusy. Některé z nich tu v létě běžně čekají na své turisty tři, čtyři i více hodin a vypouštějí do ovzduší zplodiny. Horší je to i proto, že při volnoběhu filtry pevných částic nefungují jako při jízdě a vypouštějí víc škodlivin.

Jedná se přitom o přestupek, který lze postihnout podle zákona o provozu na pozemních komunikacích. A to 2000 korunami na místě, nebo o pětistovku víc ve správním řízení. „Autobusy, taxikáři, zásobovací auta mají v létě motory spuštěné, s tím se setkáváme,“ řekla deníku Metro Irena Seifertová, mluvčí pražských městských policistů. Pokutují-li strážníci přestupky tohoto typu, ze statistiky se to nevyčte, protože do hlášení není zaneseno, že pokuta byla za běžící motor. Vzhledem k množství aut v hlavním městě se mluvčí pražských strážníků Seifertová domnívá, že se jedná spíše o výjimečné pokutování. „Strážníci nejsou na jednom místě tak dlouho, aby mohli přestupek objektivně posoudit, mají i jiné úkoly,“ říká.

Jako bez katalyzátoru

100

  • Tolik stupňů Celsia dosahuje teplota výfukových plynů u dieselového motoru autobusu nebo kamionu, když je spuštěný na volnoběh. Při takové teplotě totiž ztrácí účinnost jak oxidační katalyzátor, kterým je vybavena většina moderních vznětových motorů, tak selektivní katalyzátor pro redukci oxidů dusíku. To se týká i situací, kdy auta, kamiony a autobusy popojíždějí v kolonách rychlostí lidské chůze.

Zbytečné zplodiny turistických autobusů netrápí jenom Prahu, ale třeba Karlovy Vary. „S takovými problémy se setkáváme nejčastěji v ulicích Varšavská a I. P. Pavlova, kde autobusy turisty vykládají,“ potvrdil deníku Metro Jan Trojáček, zástupce ředitele karlovarských strážníků. Za nerespektování zákazu stání i běh motorů na volnoběh kvůli klimatizaci udělili jen letos v létě lázeňští městští strážníci pokuty za více než 30 tisíc korun.

V jihočeské Hluboké nad Vltavou musí všechny autobusy na centrální parkoviště. „Stojí tam s vypnutými motory, ale jak dlouho před nástupem pasažérů řidiči motory startují, nedokážu odpovědět,“ připouští možnost vrchní strážník Michal Saitz.

„Problém si uvědomujeme. Z pohledu produkce emisí to samozřejmě není v pořádku,“ komentuje problematiku běžících motorů Petra Roubíčková, mluvčí ministerstva životního prostředí. „Horší je to, že vesměs v blízkosti památek, kde se nachází větší množství lidí,“ vysvětluje mluvčí resortu.

Natoč smraďocha

Kouřící komín a soused pálící PET lahve s uhelným mourem. České zákony umožňují kontrolovat škodlivé spalování v objektech. Záleží však na tom, jestli soused nahlásí souseda na radnici. V Česku to není moc populární.

Princip bdělého občana se snaží uplatňovat i v cizině. Například britská organizace Bright Blue přišla před časem s návrhem, aby ti, kteří dají úřadům nebo policii vědět, že někdo dlouho parkuje a má spuštěný motor, byli finančně odměněni. A to tak, že auto s běžícím motorem natočí na video mobilním telefonem, a dostane-li čoudící hříšník pokutu, bdělý videoreportér by obdržel pětadvacet procent z udělené pokuty.

Ve Velké Británii funguje už dva roky server, kam lze zasílat silniční prohřešky a pirátství natočené palubními kamerami z aut. Uživatel doplní údaje k přestupku, který jeho kamera natočila. Podle zkušeností jen z prvního roku fungování ušetřila videa při vyšetřování řidičských hříchů policii více než 68 tisíc hodin.

Nastartovaná auta jsou centrem zájmu policie například v Dubaji. Strážci zákona pokutují majitele vozů, kteří odešli třeba nakupovat a nechali auto na parkovišti se spuštěným motorem kvůli klimatizování. Důvodem ale není ochrana ovzduší. Auta zůstávají většinou nezamčená a často se kradou. Pokuta činí něco přes 1600 korun.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek