Kapacita Horských lázní Karlova Studánka na Bruntálsku se pohybuje kolem 460 lůžek. Za současných hygienických opatření, kdy vláda provoz takových zařízení umožnila, se dostanou v příštích dnech možná na necelou polovinu. Svým způsobem však mají štěstí. Na rozdíl od měst například v západních Čechách patří mezi jejich klientelu buď lidé přijíždějící jako klienti zdravotních pojišťoven, nebo domácí samoplátci. Vedení lázní věří, že k nim lidé co nevidět najdou cestu.
„Lázeňský“ COVID
|
Naproti tomu naše nejznámější lázně, Karlovy Vary, jsou bezesporu silně závislé na zahraniční klientele včetně tradičních hostů z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu. Jak vyplývá z reakcí, některá velká zařízení letos už s provozem nepočítají.
Nesnadnou situaci připouští i karlovarský magistrát. Letos se musí vyrovnat s absencí světoznámého filmového festivalu, ale hlavně zahraničních hostů. „Město intenzivně jedná se zástupci lázeňských zařízení a také hotelů. Je pravda, že některé již oznámily, že tuto sezonu v podstatě vynechají,“ řekl deníku Metro Jan Kopál, mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.
Jeho slova potvrzují i zástupci jednoho z největších karlovarských hotelových zařízení. „Momentálně je naplánováno znovuotevření hotelu Imperial až na 1. dubna 2021,“ řekl deníku Metro Alexandr Stanka, marketingový ředitel hotelu, který poskytuje ubytování a lázeňskou péči právě ruským hostům.
V jiných hotelech a lázeňských domech ve městě se na příchod hostů přece jen připravují. „Společnost otevírá 12. května,“ potvrdila deníku metro Štěpánka Černá ze společnosti Bohemia – lázně, která provozuje v Karlových Varech tři hotely. To dává naději, že Karlovy Vary nebudou přes léto prázdné.
„Všichni samozřejmě čekají, včetně města, jak se k obnově cestovního ruchu a lázeňství postaví Česká republika. Zasedání našeho zastupitelstva minulý týden řešilo otázku, jaké způsoby podpory může použít město. Co by bylo nejefektivnější,“ vysvětluje mluvčí magistrátu. To, k čemu město po konzultacích s lázeňskými a ekonomickými odborníky dojde, bude projednávat ve čtvrtek mimořádná schůze karlovarského zastupitelstva.
Otevírání západočeských lázní je postupné. Například ve Františkových Lázních, které mají lůžkovou kapacitu kolem dvou a půl tisíce hostů, zahajuje tento týden provoz jediný lázeňský dům – Belveder. Ten může v plné sezoně nabídnout přibližně sto míst. Mariánské Lázně by měly první hosty, především kvůli rehabilitacím pacientů po operacích a s chronickými nemocemi, uvítat 25. května.
Žijí z cizincůTéměř 240 tisíc hostů se ubytovalo v loňském druhém čtvrtletí ve všech českých a moravských lázeňských ubytovacích zařízeních. Během dubna až června si největší přírůstek v porovnání se stejným čtvrtletím v roce 2018 připsal Karlovarský kraj. A to přes deset procent. Cizinci tvoří v tomto kraji více než devadesát procent všech lázeňských hostů. |