metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Ilustrační snímek | foto: Petr JanečekMF DNES

Šviháci lázeňští jsou opět vítáni, ale bude jich pomálu

  5:55
Kolonády přetékající turisty i lázeňskými hosty. To je pro většinu českých i moravských lázní zatím hudba budoucnosti.

Kapacita Horských lázní Karlova Studánka na Bruntálsku se pohybuje kolem 460 lůžek. Za současných hygienických opatření, kdy vláda provoz takových zařízení umožnila, se dostanou v příštích dnech možná na necelou polovinu. Svým způsobem však mají štěstí. Na rozdíl od měst například v západních Čechách patří mezi jejich klientelu buď lidé přijíždějící jako klienti zdravotních pojišťoven, nebo domácí samoplátci. Vedení lázní věří, že k nim lidé co nevidět najdou cestu.

„Lázeňský“ COVID

  • Po vyhlášení nouzového stavu uzavřelo své podnikání zhruba 95 procent všech lázeňských zařízení v Česku.
  • V modelových variantách vlivu epidemie na cestovní ruch (včetně lázeňského ruchu) se předpokládá propad až o 85 procent. V případě, že se opatření začnou uvolňovat v červnu.
  • Propad příjezdové turistiky se odhaduje na 82 procent. 

Naproti tomu naše nejznámější lázně, Karlovy Vary, jsou bezesporu silně závislé na zahraniční klientele včetně tradičních hostů z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu. Jak vyplývá z reakcí, některá velká zařízení letos už s provozem nepočítají.

Nesnadnou situaci připouští i karlovarský magistrát. Letos se musí vyrovnat s absencí světoznámého filmového festivalu, ale hlavně zahraničních hostů. „Město intenzivně jedná se zástupci lázeňských zařízení a také hotelů. Je pravda, že některé již oznámily, že tuto sezonu v podstatě vynechají,“ řekl deníku Metro Jan Kopál, mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

Jeho slova potvrzují i zástupci jednoho z největších karlovarských hotelových zařízení. „Momentálně je naplánováno znovuotevření hotelu Imperial až na 1. dubna 2021,“ řekl deníku Metro Alexandr Stanka, marketingový ředitel hotelu, který poskytuje ubytování a lázeňskou péči právě ruským hostům.

V jiných hotelech a lázeňských domech ve městě se na příchod hostů přece jen připravují. „Společnost otevírá 12. května,“ potvrdila deníku metro Štěpánka Černá ze společnosti Bohemia – lázně, která provozuje v Karlových Varech tři hotely. To dává naději, že Karlovy Vary nebudou přes léto prázdné.

„Všichni samozřejmě čekají, včetně města, jak se k obnově cestovního ruchu a lázeňství postaví Česká republika. Zasedání našeho zastupitelstva minulý týden řešilo otázku, jaké způsoby podpory může použít město. Co by bylo nejefektivnější,“ vysvětluje mluvčí magistrátu. To, k čemu město po konzultacích s lázeňskými a ekonomickými odborníky dojde, bude projednávat ve čtvrtek mimořádná schůze karlovarského zastupitelstva.

Otevírání západočeských lázní je postupné. Například ve Františkových Lázních, které mají lůžkovou kapacitu kolem dvou a půl tisíce hostů, zahajuje tento týden provoz jediný lázeňský dům – Belveder. Ten může v plné sezoně nabídnout přibližně sto míst. Mariánské Lázně by měly první hosty, především kvůli rehabilitacím pacientů po operacích a s chronickými nemocemi, uvítat 25. května. 

Žijí z cizinců

Téměř 240 tisíc hostů se ubytovalo v loňském druhém čtvrtletí ve všech českých a moravských lázeňských ubytovacích zařízeních. Během dubna až června si největší přírůstek v porovnání se stejným čtvrtletím v roce 2018 připsal Karlovarský kraj. A to přes deset procent. Cizinci tvoří v tomto kraji více než devadesát procent všech lázeňských hostů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek