V Česku podle vyjádření prodejních řetězců momentálně stoupl prodej všech druhů baleného alkoholu, a to především tvrdého. Podobně jako v zahraničí jako by se i někteří naši výrobci alkoholických nápojů naladili na notu „zůstaň doma a sociálně se distancuj“.
Akční slevy na alkohol lákají k domácí konzumaci
„V zahraničí výrobci alkoholu běžně propagují svou značku přes nejrůznější pomoc spojenou s epidemií a přes pocity navození pohodové atmosféry v karanténě spojené s příjemnými zážitky získanými právě díky konzumaci alkoholu,“ říká národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. V souvislosti s pandemií je podle ní důležité upozornit na skutečnost, že alkohol oslabuje imunitu a jednoznačná kontraindikace je jeho užívání společně s léky. „Byť je toto období náročné pro všechny, neměli bychom ani nyní zapomínat na negativní dopady užívání alkoholu,“ připomíná Vedralová.
Není pivo jako pivoČtyři procenta alkoholu má zhruba pivo desítka. Což po právní stránce jako „mineralizovaný nápoj“ pro tepelně extrémní provozy (sklárna, huť) nevyhovuje. Řídce vyráběná „sedmička“, kterou dřív mívali skláři a oceláři oficiálně povolenou, má v sobě 2,3 procenta alkoholu. Nízkostupňová piva u nás nyní vyrábějí většinou jen minipivovary. |
Atak akčních letáků s nabídkou zlevněného rumu nebo vodky ze strany obchodníků k popíjení v soukromí vybízí velmi silně. Nezaostávají ani sami výrobci alkoholu. Třeba k voucheru, kterým pošlete peníze na záchranu zavřené hospody, připojují někteří producenti a distributoři alkoholu automaticky lahev. Víno, pivo i destilát, záleží na sortimentu. A především – poslíček doručí voucher i s pitím až na klientův práh.
Jenže problém může být v tom, že si jej dotyčný otevře v době, kdy je kvůli koronaviru takzvaně v práci, i když ve vzdáleném režimu práce z domova. „Ačkoli je zaměstnanec v kontaktu se svým zaměstnavatelem zpravidla nikoli fyzicky, ale pouze formou telefonních hovorů, e-mailové nebo jiné on-line komunikace, padají na něho práva, ale i povinnosti podle zákoníku práce stejně jako při výkonu práce v sídle či provozovně zaměstnavatele,“ připomíná Irena Valíčková z brněnské advokátní kanceláře Valíček & Valíčková, která se zaměřuje i na pracovní právo. Člověk, jenž právě vykonává práci v podmínkách home office, by měl proto dodržovat veškeré závazky, které potvrdil při podpisu pracovní smlouvy.
Dělat mrtvého brouka se příliš nevyplácí
„Jednou z povinností podle paragrafu 106 zákoníku práce je, že zaměstnanec je povinen nepožívat alkoholické nápoje ani jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době i mimo pracoviště,“ upřesňuje advokátka Valíčková. V praxi to znamená, že pod vlivem uvedených látek, tedy i alkoholu, by zaměstnanec neměl na své pracoviště ani přicházet, pokud je požil před začátkem pracovní doby. To se pochopitelně týká i současného stavu při práci z domova.
Zaměstnavatel má i v režimu výkonu práce z domova možnost, aby se o stavu, v jakém jeho lidé tráví práci v domácnosti, přesvědčil. „Pokud se zaměstnavatel rozhodne ke kontrole a pověří někoho písemně k takovému úkonu, může být jeho zaměstnanec kontrolován i při výkonu práce z domova,“ popisuje advokátka Irena Valíčková. Je prý ale vhodné, aby v pracovním řádu byla upravena povinnost poskytnout zaměstnavateli v tomto ohledu součinnost. Samozřejmě při respektování domovní svobody a ochrany obydlí.
To je přirozeně jednou z překážek, protože přiopilý pracovník se může nějakým způsobem dechové zkoušce vyhýbat. Ale i to už zakládá na problém pouhou skutečností, že pracovník se o to pokouší.
Popíjení povolenoJsou profese, v nichž zaměstnavatel pití nepostihuje. Vyplývá to z její povahy.
|