metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Vyrazte na běžky do míst, kde to ještě neznáte. Máme pro vás pár tipů

  5:36
Koronavirus nás nedostane! Deník Metro vybral nejlepší běžecké tratě v západní polovině Česka. Vyrazte a dýchejte zhluboka, protože v přírodě vládní restrikce co? Ano, neplatí!
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Na rozdíl od severu republiky česká strana Šumavy nenabízí tolik vyžití pro sjezdaře, ale svůj handicap dohání krásnými stopami snad po všech místních hřebenech. Uvidíte, Šumava je krásná i v zimě. Svou lehkostí a vlnitostí krajiny je vhodná i pro ty, kteří běžkaření teprve objeví. Fajn jsou tady pozvolná stoupání a mírné sjezdy. Je tu spousta udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu – nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě. Lyžařská Šumavská magistrála propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a je dlouhá 140 km, na ni navazuje dalších 400 km oblastních upravovaných běžkařských tratí. Magistrála prochází i přes nádherná místa, jako je Modrava či Zadov, kde v minulosti trénovala nejlepší česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.

Zadov-Churáňov
Tyto tratě leží ve vyšší nadmořské výšce než ostatní a jsou pravidelně upravovány. Kromě závodních běžeckých tratí tu začíná i množství upravovaných turistických stop. Jihovýchodně odtud leží další významné obce – Horská Kvilda a Kvilda. Z ní na jih se dá zamířit k pramenům Vltavy nebo na hraniční přechod Bučina, kde se napojují německé lyžařské stopy.

Ilustrační snímek

Horská Kvilda
Kvilda a běžecké lyžování, to k sobě patří jako Vltava a Karlův most. To nejlepší na Šumavě můžete na běžkách zažít na Kvildě a v okolí. V okolí Kvildy a Horské Kvildy se pravidelně upravuje více než 50 km běžeckých tras, které patří k tomu nejlepšímu na Šumavě a prochází těmi nejznámějšími místy. Známá běžkařská „dálnice“ mezi Kvildou a Horskou Kvildou, Jezerní slať, Prameny Vltavy, Bučina, Filipova Huť a další, to je nabídka, které se nedá odolat. Lyžařské trasy na Kvildsku jsou stejně jako na ostatním území NP Šumava strojově upravovány v případě dostatečného množství sněhové pokrývky od 15. prosince do 31. března.

Kašperské hory
Pro milovníky běžek je za příznivých sněhových podmínek upraveno na 20 kilometrů běžeckých tras kolem města. Nástupní místa jsou tři – první na konci Karlovy ulice (z náměstí po zelené turistické trase směr hrad Kašperk), druhé v městské části Cikánka na konci ulice Zahradní. Třetí nástupiště leží v blízkosti autobusové zastávky Kašperské Hory – Žlíbek, odtud můžete jednoduše vyrazit na stopu kolem vrchu Ždánov. 

Ilustrační snímek

Frymburk-Lipno
V běžeckém areálu Lipno nad Vltavou – Frymburk okolo Alpské vyhlídky, na loukách okolo Frymburku nebo na zamrzlé hladině Lipna je v zimní sezoně strojově upravováno celkem 40 kilometrů běžeckých stop pro klasický styl a bruslení. Díky rozmanitému terénu si na Lipně vyberou rekreační i fyzicky zdatnější běžkaři. Jsou tu táhlá a delší stoupání, tím pádem ale příjemné sjezdy. A dostatek rovinek na pohodový sport.

Trasy:

Borová Lada – Knížecí Pláně a zpět: V zimě snad ještě hezčí než v létě. Krásná široká cesta, která vede po místech, kde se nacházel hraniční zátaras, a v závěru po území již neexistující obce s obnoveným kostelem na Knížecích Pláních a restaurací.

Borová Lada – Chalupská slať – Šindlov – Nové Hutě a přes Svinná Lada zpět:
Příjemné, mírně zvlněné běžkařské tratě s pravidelně upravovanými stopami na klasiku i na bruslení. A když dojdou síly, je možné se občerstvit hned na několika zastávkách. Okruh, který jezdí zdatní lyžaři i několikrát za sebou.

Borová Lada – Knížecí Pláně – Bučina – pramen Vltavy – Kvilda – Horská Kvilda – Pláně – Nové Hutě – Borová Lada:
Celodenní sportovní výlet s převýšením z 900 do 1200 m n. m. Stopa vede přes pláně i šumavské vrcholy. Na trase je možné se několikrát občerstvit. Při krátkých zimních dnech je třeba výlet dobře naplánovat a mít potřebné vybavení, přece jen je trasa dlouhá a den krátký.

Na běžky se hodně jezdí do Krkonoš, ale my vás zveme na další špacíry bílou stopou do míst, která nejsou ještě tolik políbená. Do Krušných hor. Tyhle hory se krásně zotavují z drtivých ran, které jim uštědřily neodsířené fabriky. Je to tu parádní. Trasa vede krásnou přírodou mezi lesy a loukami přes celé Krušné hory. Provede vás pohořím z úplného západu republiky, z Chebu, až na severočeský Sněžník u Děčína, kde navazuje na Labskou trasu. Po celé délce je vedena po silnicích, takže je vhodná nejen v zimě pro běžky, ale v létě i pro cykloturistiku. Celá Krušnohorská magistrála nabízí 50 kilometrů tratí. Kam vyrazit a kde vidět úžasná místa?

Krupka
Výchozím bodem naší trasy je parkoviště u rozcestí Komáří vížka – parkoviště. Za pěkného počasí se z vrcholu Komáří hůrky nabízí krásný rozhled na Krušné hory, České středohoří, Lužické i Jizerské hory. Na vrchol kopce vede nejdelší lanovka v Česku. Výstupní stanice je na vrcholu Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází horský hotel s vyhlídkovou restaurací. Vyrazit můžete kolem Cínoveckého hřbetu a Lysé hory až k rozcestí Pod Komáří hůrkou. Magistrála vede na území Přírodního parku Východní Krušné hory.

Ilustrační snímek

Bublava
Tohle místo je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na nejzápadnější části Česka. Místní běžkařské tratě jsou napojeny na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. Bublavský okruh nabízí super nenáročný terén o délce zhruba čtyř kilometrů po pastvinách. Nástup na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu je severovýchodně od centra Bublavy – U Vysílače. Magistrála nabízí jedinečnou možnost dostat se na běžkách přes Rolavu a Jelení až do obcí centrálního Krušnohoří (Pernink, Boží Dar), popřípadě si v kombinaci s německou trasou Kammloipe udělat příjemný přeshraniční výlet Krušnohořím.

Trasy:

Z Božího Daru se můžete po běžkařské trase dostat do Perninku, z kterého je to pak kousek do obce Nové Hamry. 

Na běžky můžete vyrazit také do Abertam, v jejichž okolí najdete 80 kilometrů běžkařských tratí. Síť běžeckých tras je pečlivě udržována, a navíc je propojená se stezkami na německé straně. Z Abertam se snadno dostanete i do zmiňovaných známějších středisek – Nové Hamry, Boží Dar a také Pernink a Horní Blatnou propojuje Krušnohorská magistrála.

Pro Pražáky je Monínec za rohem, takže stačí hodit lyže a boty se svačinou do auta a jedem. Na většině úseků jsou vyfrézované dvě stopy a pás na bruslení mezi nimi. Běžkařské tratě na České Sibiři v okolí Monínce se vyznačují spíše mírně zvlněným profilem. Jednotlivé trasy jsou značeny oranžovými směrovými tabulkami a vedou po loukách, okolo polních remízků nebo lesem. Nejedná se tedy o extrémní výlety. Běžky v okolí Monínce bývají proto také vyhledávány i rodinami s dětmi. Jezdí se zde především takzvaně „na pohodu“.

Ilustrační snímek

No a pokud si budete chtít užít trochu něco jiného než běžkaření, vydejte se na skialpový okruh přímo v Areálu Monínec. Kudy a kam? Přístup do Jetřichovic a dále do skiareálu Monínec. Odtud podle mapy pod elektrickým vedením doleva přes dva kopečky v lese. Sjezd na lesní cestu zhruba na kótu 525 m n. m. u potoka. Odtud podél potoka po lesní cestě začínáme stoupat až ke křižovatce. Na křižovatce doprava a vzhůru do lesa v azimutu na horní stanici lanovky. Od horní stanice sjezd zpět po sjezdovce nebo variantně v okolí podle stavu sněhu k parkovišti.

Mějte Bílou stopu v mobilu, ať víte, jak to tam vypadá. Abyste nebyli překvapení, že jste měli vzít spíš kolo!

Chystáte se na běžky a chcete mít všechny důležité informace na jednom místě? Pokud ano, podívejte se na www.bilestopy.cz – tento projekt fungující od roku 2005 vám totiž přináší automatické zpracování informací o aktuálním stavu běžeckých a turistických lyžařských stop v reálném čase. Informace jsou dostupné nejenom v grafické podobě na internetových stránkách, ale i přes mobilní přístroje.

Nedílnou součástí informací o aktuální úpravě tras jsou informace o jednotlivých sportovních střediscích, pozvánkách na plánované akce, nejbližší horské službě, informačních centrech, aktuálním počasí, restauracích a podobně. Hezký přehled běžkařských tras i s komentáři kolegů běžkařů najdete také na webu Kamzasnehem.cz, samozřejmě pomůže i strejda Google.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek