metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf

Češi odsouvají své „ano“ na sezonu další nejistoty

  5:19
Obavy o svatby trvají dál. Deník Metro zjišťoval, jak se pandemie podepsala na obřadech a co snoubence čeká v dalším roce.

Další 1 fotografie v galerii
Snoubenci budou v nejistotě i v roce 2021. | foto: ARCHIV N. MILÁČKOVÉ

Mezi bílými svatebními šaty je ticho. Žádné zkoušení, domlouvání termínů ani líčení. Salonem Anet v pražském Braníku se nese klidný hlas majitelky. „Bojím se, co přinese nová sezona,“ připouští Nikola Miláčková a popisuje následky doby koronavirové ve své branži – rušení a přesouvání svateb o měsíce i o rok, razantní snižování rozpočtů, otazníky kolem sňatků cizinců v Praze, ale i vygumované termíny plesů, a tedy dalších možností líčení, česání a půjčování šatů.

„Provozuji sice svatební salon, ale jsem zejména vizážistka. Na jaře jsme tady s kolegyněmi jen seděly a denně propadaly depresi,“ vzpomíná žena na začátky letošní koronakrize. V době maturitních plesů v březnu a dubnu přicházely o zakázky v desítkách tisíc korun měsíčně, pak začaly odpadat i svatby. „Duben je začátek sezony. V květnu je pak svateb méně kvůli pověrám, ale pak to zase nabíhá od června a července. Tedy – letos ne,“ upřesňuje. „Už v dubnu byly povoleny svatby o deseti lidech. Zůstaly nám jen vytrvalé nevěsty, které se chtěly vdát z každou cenu. Ty ještě měly štěstí, protože párům, které svůj den posunuly na podzim, se akce většinou vůbec neuskutečnila,“ podotýká pro Metro Nikola Miláčková.

Na oslavy sňatku jsou přitom přímo navázané další objednávky - od cateringu a místa svatby přes kapely, fotografy, cukrářky, floristky, koordinátorky a podobně.

Situace kolem koronaviru se přitom měnila často ze dne na den, proto se počátkem října zaměřil na novinky specializovaný web Svatby.cz. „Vždyť 10. říjen měl být jedním z nejsilnějších termínů této sezony,“ upozorňoval web na líbivé datum 10. 10. 2020. Svatby se sice mohly odehrát, ale už bez živých kapel, následovala další omezení jako snížení kapacity na 30 hostů a povinnost nosit roušky. Výčet opatření doprovodil závěrečný tragikomický komentář: „Alespoň jednou budete mít o čem vyprávět svým dětem a vnoučatům.“

Snoubenci budou v nejistotě i v roce 2021.

Nikola Miláčková popisuje podzim jako období kruté ke svatebčanům. „V létě se děly jen rychlé přesuny, v kalendářích byl chaos. Nevěsty měly pro jistotu třeba tři termíny a my pro jistotu počítaly se všemi. Mnoho lidí se také o prázdninách snažilo nahonem udělat svatbu během čtrnácti dnů. Ale podzim? Představte si svatby pro 150 hostů, a najednou vám jich povolí jen 30. Často musíte pro svatbu vybrat kvůli financím zcela jiné místo,“ upozorňuje a ve vyprávění pokračuje až k následujícímu omezení na pouhých deset lidí.

Web BudemeSeBrát.com tou dobou informoval, že číslo je včetně oddávajícího, matrikářky, fotografa a podobně. „Můžete se vzít jen se svědky a oslavit si to, až to půjde. Po svatbě nelze mít hostinu či oslavu v žádné hospodě, restauraci ani hotelu. Momentálně se nelze nikde ubytovat,“ popisoval web situaci platící ještě v listopadu. Jako jedno z pravidel této doby uvádí: „Pokud rušíte účast na svatbě, hlavně se to nebojte snoubencům včas říct. Věřte, že v této době nejste jediní, kdo tohle dilema řeší.“

Někdy tak rušili účast hosté či svědci, jindy se na podzim svatby rušily úplně. Vizážistka Nikola ze svého pohledu utrpěla škodu i na tom, že z objednávaného líčení pro dámskou část rodiny se zakázka smrskla v lepším případě pouze na nevěstu. „Hodně se snižovaly rozpočty,“ podotýká. Pětina jejích původních klientů přitom bývali cizinci přes spřátelenou agenturu, zejména ze Skandinávie. „Už na jaře mi zazvonil telefon – Nikolo, všechny svatby si škrtni,“ zmiňuje.

Přiznává, že kdyby byla majitelkou salonu se zaměstnanci, je „v háji“. V této situaci jí pomohlo, že se ve čtyřech skládají na nájem s další vizážistkou, manikérkou a masérkou. Ze svých našetřených peněz pokryla výpadek příjmů v první vlně, pak musela sáhnout do dalších rezervních zásob – rušila i životní pojištění. Přestože využila covidový program nájemné, kdy část nákladů na udržení prostor dostane od státu, bojí se, že rok 2021 bude stejný.

„Vypadá to špatně, jindy plný diář mám prázdný až do května. Měla se rozjet sezona plesů, jenže některé školy říkají, že místo toho možná uspořádají letní zahradní slavnosti. Jenže ty se zase budou křížit se svatbami. Do poslední chvíle také držíme termíny cizincům, ale copak vím, jestli přiletí?“ ptá se. Když se s kolegyněmi snažily přijít s nápady na vánoční ateliér nebo workshopy s líčením, přišel nový zákaz poskytování služeb. „Jsem tak unavená bezmocí, že kolikrát nemám na nic chuť. Stejně se ale znova a znova nastartuju,“ vypráví a doplňuje, že se za každou cenu snaží vyjít vstříc snoubencům jako vždy a s úsměvem. „My s tím sice máme starosti, ale co teprve oni. Sama bych se v tuto dobu vdávat nechtěla,“ dodává Nikola Miláčková. 

Devatero nejlepších tipů v Česku

Noblesní

  • Chateau St. Havel: zámek s anglickým parkem a rybníky ukrytý v hlavním městě, kde se uskuteční bohatá svatba i pro 400 hostů, s novomanželským apartmá ve věži (Praha)
  • Zámek Mitrowicz: obnovená barokní perla na břehu řeky Lužnice, s koupacím jezírkem, nejlepší svatební místo roku 2018 v kategorii zámek/hrad (jižní Čechy)
  • Chateau Mcely: známý idylický zámek na Nymbursku nabízí v interiérech hostinu pro sto lidí s možnostmi rozšíření do party stanů v parku anglického stylu (střední Čechy)

Rustikální

  • Lichtensteinská stodola: zrekonstruovaná hájenka se stodolou a stoletými ořešáky uprostřed krásné přírody je vhodná zejména pro menší svatby (Olomoucko)
  • Villa 603: styl masivního dřeva, kamene na zdech a odkrytých trámů nabízí nenápadná samota na okraji města Příbor, pro menší svatby (východ Moravy)
  • Krásná Samota: idylický komorní penzion mezi loukami a lesy v Horní Chřibské s velkým oploceným pozemkem plně vystihuje jeho název (okraj Českého Švýcarska)

Na oslavu

  • Zámecká restaurace Štáblovice: jednička ve veřejném hlasování ankety Svatební místo roku 2019 láká nejen svou zahradou s výhledem na přilehlý zámek (Opavsko)
  • Empire Hall: zrekonstruované elegantní prostory v historické budově Slovanského domu v Praze, obřad i hostina až pro 500 hostů (Praha)
  • Hliněná bašta: oblíbená restaurace v Průhonicích u Prahy s terasou nad rybníčkem a paloukem u vody pro pořádání svatebních obřadů (u Prahy)
Autor: Jan David

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO, žádá náhradu škody

vydáno 17. dubna 2024  0:17

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO Jana Vylity. Domáhá se náhrady škody způsobené rozhodnutím Národního...  celý článek