metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Když za řidítky fouká, duše hřeje

  5:06
V nejžádanějších turistických destinacích se neproplétáte davy vrávorajících svátečních cyklistů. Krajina je prázdná jako Praha při zákazu vycházení.

Další 2 fotografie v galerii
I v zimě může být vyjížďka na kole doslova rajským zážitkem. | foto: Metro.cz

Není špatné počasí, je jen špatné oblečení. Zazimovat kolo jen proto, že sněží, fouká a mrzne, znamená, že se připravíte o neopakovatelné zážitky. I v zimním období jsou místa, která stojí za to procestovat na dvou kolech s lidským pohonem.

Pod Kunětickou horou to v zimě opravdu profukuje.

Starší zimní ponožky ochrání váš mobil
Samozřejmě chce to jinou výbavu než v horkém létě, ale užijete si. Vyplatí se pořídit si dobrou, ne moc velkou termosku. Ty kvalitnější udrží i v minusových teplotách horký čaj opravdu horký i po pěti a více hodinách.

Rady a triky

  • Také v 21. století platí, že noviny jsou prospěšné nejen jako zdroj informací. Dva starší výtisky deníku Metro rozložené na hrudi pod bundou mezi dvěma funkčními tričky chrání dokonale hlavně při dlouhých sjezdech před profouknutím.
  • Chodidla i při šlapání postupně promrznou. Také od promrzajících pedálů. Čas od času se proto vyplatí při delším výletu zastavit a projít se. Pět minut pochodování dolní partie nohou zase prokrví. Pokud to spojíte s prohlídkou nějaké pamětihodnosti, tím lépe.

Na delší trasy neuškodí ani powerbanka kvůli udržení provozuschopného mobilu (ne kvůli surfování, ale kvůli případnému přivolání pomoci). Dobrou zkušenost mám v zimě i s tím, že si mobil schovávám do starší zimní ponožky. Vydrží i bez dobíjení mnohem déle.

Pro vyznavače skvostů české architektury
Jakou trasu si zvolíte, to záleží čistě na vás. Zkuste třeba cyklistice zaslíbený kraj mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Uchopíte-li ho jako výlet za staviteli a projektanty, máte užitečné protažení těla spojené s osvěžením ducha. Bedekry sice zvou více do Hradce, „salon republiky“ je už docela provařené rčení, ale město, jehož podobu ovlivnil architekt Josef Gočár, je na zimní architektonickou obhlídku ideální. Už proto, že i jinak nadšení hradečtí cyklisté jsou v tento čas obvykle v domácím teple.

Šlapejte s fantazií
Podobně jsou na tom Pardubice, které mají spíše perníkářskou pověst. Jenže také tady je na co koukat, a když nasměrujete bicykl do centra města k Machoňově pasáži, budete si připadat třeba jako v Bruselu v Galeries Royales Saint-Hubert. Když tedy trochu zapojíte obrazotvornost. Mezi oběma východočeskými městy objevíte malou rybníkářskou krajinu, podobně jako na Třeboňsku. Napočítáte tu dobrých třicet vodních ploch. Některé názvy, jako Matka či Čeperka, jistě pobaví. Kromě toho také kouřící opatovická elektrárna má v zimě určité neekologické kouzlo. 

Když započítáme třeba i bederní pás, kuklu a čepici, obalíte tělo klidně i patnácti kusy oblečení.

„Obalová technika“ na zimní cyklovýlet

Systém „cibule“ neplatí jen pro zimní běhání, ale i na kolo. Pokud trávíte v sedle celý mrazivý den, počítejte s tím, že nebudete osm až deset hodin jen šlapat do pedálů. Místo klasických cyklobot se vyplatí dobré zimní turistické „pohorky“. Do nich dvoje ponožky. Čeká-li vás spíše otevřená krajina se studeným větrem, čím víc vrstev na sobě máte, tím líp. Rukavice se vyplatí jedny zateplené cyklistické, přes ně dobré lyžařské. Na nohy stačí tři vrstvy (klidně dvoje termospodky, navrch zimní cyklistické kalhoty). A nahoru? Záleží na tom, co unesete. Včetně bundy se dá jezdit i s pěti až sedmi vrstvami. Když započítáme třeba i bederní pás, kuklu a čepici, obalíte tělo klidně i patnácti kusy oblečení.      

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

vydáno 23. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se nikdo nezranil. Podle policie jednadvacetiletý...  celý článek