metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

  9:59
Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.
Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Pokud se dnes podaří vládě prosadit ve Sněmovně v rámci takzvaného daňového balíčku zvýšení spotřebních daní z tabákových výrobků, alkoholu a úpravy daní v oblasti hazardu, chce získané miliardy korun navíc využít například na platy učitelů nebo na přídavky pro děti.

Především ministerstvo zdravotnictví si od tohoto kroku slibuje snížení spotřeby cigaret a alkoholu. Odborníci ale varují, že kvůli vyšším cenám se lidé mohou vrhnout k nákupům alkoholu či tabáku v takzvané zóně šedé ekonomiky, případně budou hledat legální, ale levnější náhražky. „V Maďarsku zvýšili spotřební daň z cigaret o víc než padesát procent a jejich prodej klesl o 47 procent,“ říká Aleš Rod, ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz. A doplňuje, že se spotřebitelé okamžitě přesunuli k řezanému tabáku. „Jeho spotřeba okamžitě vyrostla o 75 procent, což je opravdu hodně,“ říká Rod.

Piva víc, rumu míň

Vyšší výdělky „zlevnily“ pivo.

  • Zvýšení daně u alkoholu a tabáku obhajuje vláda  i tím, že se dlouho nezvedala. Kvůli vyšším příjmům je nyní pití a kouření dostupnější.
  • V roce 2008 si mohl spotřebitel za hrubou mzdu koupit 2516 lahvových piv, předloni už 2596 piv. Rumu si za mzdu nyní koupíme o dva litry méně než před 11 lety (112 litrů místo 114 litrů).

Na druhou stranu souhlasí s tím, že nižšímu zdanění než tradiční cigarety má podléhat především tabák do zahřívaných cigaret (dosud byl bez daně). „Nejlepší cigareta je nevykouřená, ale když už člověk kouří, ať kouří to, co škodí méně jemu a jeho okolí,“ myslí si odborník na výzkumy. V tomto případě by se mohl zájem kuřáků přesunout víc od klasických cigaret k elektronickým. Rod by přivítal i nějakou motivaci, aby měli lidé důvod žít zdravěji. „Třeba slevami na daních, pokud bude člověk pravidelně absolvovat preventivní zdravotní prohlídky, případně včas zbrzdí zdravotní problémy,“ myslí si Aleš Rod.

„Česko je v mezinárodních srovnáních na předních příčkách ve spotřebě alkoholu,“ argumentuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vedle vyšších spotřebních daní by rád prosadil i mnohem výraznější omezení reklamy na alkoholické nápoje. Opozici se připravované zdražení spotřební daně nelíbí. „Hrozí, že lidé budou pít levnější a nekvalitní alkohol, pokud bude zdražení nepřiměřeně vysoké,“ argumentuje poslanec Bohuslav Svoboda. V Česku je od spotřební daně osvobozené víno, nižší daň než tvrdý alkohol mají i piva, u nich je daň závislá i na velikosti pivovaru.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek