metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Ceny rekreačních objektů vystřelily v covidu strmě vzhůru, nyní se trochu umírnily. | foto: Profimedia.cz

Za covidu se prodávaly i ruiny za miliony. Ceny chalup teď poklesly, chaty se drží

  18:13
Brečíme, že je krize? Poslední sčítání obyvatel a domácností ukázalo, že téměř čtyřicet procent z nás si drží nějakou chatu nebo chalupu.

Držet dvě domácnosti je jev v zemi uprostřed Evropy hned po Švédsku nejčastější. Ti, kteří nějakou tu chatu, srub či venkovské stavení ještě nevlastnili, se k tomu odhodlali poté, co vypukla covidová pandemie.

Zaplatím cokoli a ihned
Zákazy vycházení, práce z domova, to vše se lidé snažili vynahradit si pobytem v přírodě, kde bylo snadnější nákaze se vyhnout. Kdo dal na web inzerát, že prodá chatu či chalupu, si mohl být jistý, že jeho nabídka nevydrží déle než několik hodin. Nebylo proto výjimkou, že zájemci poukazovali nabízejícím miliony korun na účet ještě před podepsání smlouvy, jen aby o vysněnou nemovitost nepřišli.

Skončily zlaté časy, kdy někteří zjistili, že na dvě domácnosti finančně nemají? Realitní agenti si tím úplně jistí nejsou. Prodat po dvou třech letech objekt ale nemusí být tak snadné. Zvláště když někdo přeplácel v souboji o chalupu víc zájemců. „Podle prodejních dat ceny rekreačních nemovitostí klesají. Velké rozdíly panují v lokalitách,“ říká Iztok Toplak, analytik společnosti RE/MAX GB reality. Nejvýše byly ceny v letech 2021 a 2022, kdy se jeden objekt u této realitky prodal za přibližně 2,5 milionu korun. Nyní je to asi o 300 tisíc korun méně.

Klíčové je umístění rekreačního objektu a také možnosti jeho využití. Kde se zatím propad příliš neprojevuje, to je podle Toplaka okolí Prahy, například Slapy a Kokořínsko. „Také ceny apartmánů v Krkonoších, Jizerských horách nebo na Lipně si stále drží vysokou cenu,“ doplňuje analytik Toplak.

Covidový exit je za námi, na podzim poroste poptávka
Specialisté na nemovitosti se domnívají, že horečka prodejů covidových chat a chalup ale už skončila. „Velký exit z rekreačních nemovitostí, které byly pořízeny za pandemie covidu, už je za námi. A covid nemá na prodej chat a chalup vliv,“ domnívá se Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu M&M reality. Na ceny za metr čtvereční chalupy má podle realitních kanceláří vliv spíše roční období. „Na začátku roku byl republikový průměr za metr čtvereční u chalup mezi 20 až 22 tisíci korunami,“ říká Martina.

Chaty se prodávají dráž, tam je celorepubliková cena stálejší, podle M&M reality mezi 32 a 38 tisíci korunami za metr čtvereční. S přicházejícím podzimem se zvyšuje zájem o nákup venkovské nemovitosti mezi lidmi, kteří si nějakou chalupu pronajali a rádi by v tomto stylu trávení volna pokračovali ve vlastním.

„Tak vzniká poptávka, a proto doporučujeme našim klientům prodat rekreační nemovitosti, které třeba nevyužívají,“ uzavírá postřehy Jan Martina.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek