metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Ceny rekreačních objektů vystřelily v covidu strmě vzhůru, nyní se trochu umírnily. | foto: Profimedia.cz

Za covidu se prodávaly i ruiny za miliony. Ceny chalup teď poklesly, chaty se drží

  18:13
Brečíme, že je krize? Poslední sčítání obyvatel a domácností ukázalo, že téměř čtyřicet procent z nás si drží nějakou chatu nebo chalupu.

Držet dvě domácnosti je jev v zemi uprostřed Evropy hned po Švédsku nejčastější. Ti, kteří nějakou tu chatu, srub či venkovské stavení ještě nevlastnili, se k tomu odhodlali poté, co vypukla covidová pandemie.

Zaplatím cokoli a ihned
Zákazy vycházení, práce z domova, to vše se lidé snažili vynahradit si pobytem v přírodě, kde bylo snadnější nákaze se vyhnout. Kdo dal na web inzerát, že prodá chatu či chalupu, si mohl být jistý, že jeho nabídka nevydrží déle než několik hodin. Nebylo proto výjimkou, že zájemci poukazovali nabízejícím miliony korun na účet ještě před podepsání smlouvy, jen aby o vysněnou nemovitost nepřišli.

Skončily zlaté časy, kdy někteří zjistili, že na dvě domácnosti finančně nemají? Realitní agenti si tím úplně jistí nejsou. Prodat po dvou třech letech objekt ale nemusí být tak snadné. Zvláště když někdo přeplácel v souboji o chalupu víc zájemců. „Podle prodejních dat ceny rekreačních nemovitostí klesají. Velké rozdíly panují v lokalitách,“ říká Iztok Toplak, analytik společnosti RE/MAX GB reality. Nejvýše byly ceny v letech 2021 a 2022, kdy se jeden objekt u této realitky prodal za přibližně 2,5 milionu korun. Nyní je to asi o 300 tisíc korun méně.

Klíčové je umístění rekreačního objektu a také možnosti jeho využití. Kde se zatím propad příliš neprojevuje, to je podle Toplaka okolí Prahy, například Slapy a Kokořínsko. „Také ceny apartmánů v Krkonoších, Jizerských horách nebo na Lipně si stále drží vysokou cenu,“ doplňuje analytik Toplak.

Covidový exit je za námi, na podzim poroste poptávka
Specialisté na nemovitosti se domnívají, že horečka prodejů covidových chat a chalup ale už skončila. „Velký exit z rekreačních nemovitostí, které byly pořízeny za pandemie covidu, už je za námi. A covid nemá na prodej chat a chalup vliv,“ domnívá se Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu M&M reality. Na ceny za metr čtvereční chalupy má podle realitních kanceláří vliv spíše roční období. „Na začátku roku byl republikový průměr za metr čtvereční u chalup mezi 20 až 22 tisíci korunami,“ říká Martina.

Chaty se prodávají dráž, tam je celorepubliková cena stálejší, podle M&M reality mezi 32 a 38 tisíci korunami za metr čtvereční. S přicházejícím podzimem se zvyšuje zájem o nákup venkovské nemovitosti mezi lidmi, kteří si nějakou chalupu pronajali a rádi by v tomto stylu trávení volna pokračovali ve vlastním.

„Tak vzniká poptávka, a proto doporučujeme našim klientům prodat rekreační nemovitosti, které třeba nevyužívají,“ uzavírá postřehy Jan Martina.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek