metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Za covidu se prodávaly i ruiny za miliony. Ceny chalup teď poklesly, chaty se drží

  18:13
Brečíme, že je krize? Poslední sčítání obyvatel a domácností ukázalo, že téměř čtyřicet procent z nás si drží nějakou chatu nebo chalupu.
Ceny rekreačních objektů vystřelily v covidu strmě vzhůru, nyní se trochu umírnily. | foto: Profimedia.cz

Držet dvě domácnosti je jev v zemi uprostřed Evropy hned po Švédsku nejčastější. Ti, kteří nějakou tu chatu, srub či venkovské stavení ještě nevlastnili, se k tomu odhodlali poté, co vypukla covidová pandemie.

Zaplatím cokoli a ihned
Zákazy vycházení, práce z domova, to vše se lidé snažili vynahradit si pobytem v přírodě, kde bylo snadnější nákaze se vyhnout. Kdo dal na web inzerát, že prodá chatu či chalupu, si mohl být jistý, že jeho nabídka nevydrží déle než několik hodin. Nebylo proto výjimkou, že zájemci poukazovali nabízejícím miliony korun na účet ještě před podepsání smlouvy, jen aby o vysněnou nemovitost nepřišli.

Skončily zlaté časy, kdy někteří zjistili, že na dvě domácnosti finančně nemají? Realitní agenti si tím úplně jistí nejsou. Prodat po dvou třech letech objekt ale nemusí být tak snadné. Zvláště když někdo přeplácel v souboji o chalupu víc zájemců. „Podle prodejních dat ceny rekreačních nemovitostí klesají. Velké rozdíly panují v lokalitách,“ říká Iztok Toplak, analytik společnosti RE/MAX GB reality. Nejvýše byly ceny v letech 2021 a 2022, kdy se jeden objekt u této realitky prodal za přibližně 2,5 milionu korun. Nyní je to asi o 300 tisíc korun méně.

Klíčové je umístění rekreačního objektu a také možnosti jeho využití. Kde se zatím propad příliš neprojevuje, to je podle Toplaka okolí Prahy, například Slapy a Kokořínsko. „Také ceny apartmánů v Krkonoších, Jizerských horách nebo na Lipně si stále drží vysokou cenu,“ doplňuje analytik Toplak.

Covidový exit je za námi, na podzim poroste poptávka
Specialisté na nemovitosti se domnívají, že horečka prodejů covidových chat a chalup ale už skončila. „Velký exit z rekreačních nemovitostí, které byly pořízeny za pandemie covidu, už je za námi. A covid nemá na prodej chat a chalup vliv,“ domnívá se Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu M&M reality. Na ceny za metr čtvereční chalupy má podle realitních kanceláří vliv spíše roční období. „Na začátku roku byl republikový průměr za metr čtvereční u chalup mezi 20 až 22 tisíci korunami,“ říká Martina.

Chaty se prodávají dráž, tam je celorepubliková cena stálejší, podle M&M reality mezi 32 a 38 tisíci korunami za metr čtvereční. S přicházejícím podzimem se zvyšuje zájem o nákup venkovské nemovitosti mezi lidmi, kteří si nějakou chalupu pronajali a rádi by v tomto stylu trávení volna pokračovali ve vlastním.

„Tak vzniká poptávka, a proto doporučujeme našim klientům prodat rekreační nemovitosti, které třeba nevyužívají,“ uzavírá postřehy Jan Martina.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
Témata: chalupa, chata

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek