metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Další 1 fotografie v galerii
Mariánské Lázně patří do světoznámého českého lázeňského trojúhelníku. | foto: Marianske-lazne.info

Západočeský lázeňský trojúhelník si status v UNESCO chválí. Svět o něm ví

  11:06
Tři česká města, která využívají přírodní bohatství léčivých pramenů, spolupracují nejen mezi sebou, ale také napříč Evropou.

Za několik dní to budou dva roky, kdy proběhla zpráva, že Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary rozšíří počet tuzemských památek zapsaných na seznamu UNESCO. Co se ve městech za dva roky změnilo?

Postupný přínos
„Zápis na seznam kulturních památek světového dědictví UNESCO je důkazem, že jsou Františkovy Lázně unikátním místem světového významu. Přínos pro město je zejména dlouhodobý. Díky tomu, že jsou Františkovy Lázně součástí statku Slavná lázeňská města Evropy (GSTE), mají památky větší šanci na jejich zachování ve skvělém stavu či na uskutečnění oprav,“ říká site manager UNESCO pro Františkovy Lázně Ondřej Míka. Ve městě se už díky financím určeným na správu památek UNESCO opravuje lázeňská poliklinika.

„Karlovým Varům zápis přinesl určitě prestiž, označení kvality. Také významnou možnost mezinárodní spolupráce a propagaci v dalších deseti městech v rámci GSTE vlastně zdarma,“ uvádí mluvčí města Jan Kopál. Také on už má hmatatelné užitky pramenící ze zápisu. Ať už jde o znovuotevření Zámecké věže a vytvoření návštěvnického centra GSTE v Zámecké věži, nebo prezentaci lázní na americkém, kanadském a evropském trhu za peníze evropských organizací, které soustředily prostředky pro propagační kampaň v přepočtu za 1,75 milionu korun.

To, že při renovaci památek může být statut výhodou, přiznává i generální ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně Karel Kalivoda. „U lázeňské kolonády, která je ve vlastnictví lázní a je jedinou národní kulturní památkou ve městě, jsme podali žádost o dotaci na výměnu podlahy promenády. Uvidíme zda budeme úspěšní a zda statut UNESCO u posuzování sehraje roli,“ říká Kalivoda.

Vzájemná spolupráce
Jak se daří sblížit všechna tři města? „Pracujeme na vytvoření příručky pro obyvatele městských památkových rezervací tří měst s názvem Bydlím v památkové rezervaci, co s tím? Cílem je zvýšit povědomí o hodnotách území, informovat o možnostech financování oprav a zamezit opravám bez povolení příslušných orgánů,“ líčí Kopál. Kancelář architektury města Karlovy Vary také pracuje na novém informačním a orientačním systému ve městě.

Očekávání, že se po zápisu vše obrátí naruby, nebylo podle Míky reálné. Součástí světového kulturního dědictví je asi 900 míst. „Františkovy Lázně za dva roky získaly deset silných partnerů uvnitř GSTE a mnoho příležitostí na přeshraniční spolupráce, stejně tak jako zájem klientel, které dříve o našem městě nevěděly,“ dodává Míka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek