metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava

Další 1 fotografie v galerii
Mariánské Lázně patří do světoznámého českého lázeňského trojúhelníku. | foto: Marianske-lazne.info

Západočeský lázeňský trojúhelník si status v UNESCO chválí. Svět o něm ví

  11:06
Tři česká města, která využívají přírodní bohatství léčivých pramenů, spolupracují nejen mezi sebou, ale také napříč Evropou.

Za několik dní to budou dva roky, kdy proběhla zpráva, že Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary rozšíří počet tuzemských památek zapsaných na seznamu UNESCO. Co se ve městech za dva roky změnilo?

Postupný přínos
„Zápis na seznam kulturních památek světového dědictví UNESCO je důkazem, že jsou Františkovy Lázně unikátním místem světového významu. Přínos pro město je zejména dlouhodobý. Díky tomu, že jsou Františkovy Lázně součástí statku Slavná lázeňská města Evropy (GSTE), mají památky větší šanci na jejich zachování ve skvělém stavu či na uskutečnění oprav,“ říká site manager UNESCO pro Františkovy Lázně Ondřej Míka. Ve městě se už díky financím určeným na správu památek UNESCO opravuje lázeňská poliklinika.

„Karlovým Varům zápis přinesl určitě prestiž, označení kvality. Také významnou možnost mezinárodní spolupráce a propagaci v dalších deseti městech v rámci GSTE vlastně zdarma,“ uvádí mluvčí města Jan Kopál. Také on už má hmatatelné užitky pramenící ze zápisu. Ať už jde o znovuotevření Zámecké věže a vytvoření návštěvnického centra GSTE v Zámecké věži, nebo prezentaci lázní na americkém, kanadském a evropském trhu za peníze evropských organizací, které soustředily prostředky pro propagační kampaň v přepočtu za 1,75 milionu korun.

To, že při renovaci památek může být statut výhodou, přiznává i generální ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně Karel Kalivoda. „U lázeňské kolonády, která je ve vlastnictví lázní a je jedinou národní kulturní památkou ve městě, jsme podali žádost o dotaci na výměnu podlahy promenády. Uvidíme zda budeme úspěšní a zda statut UNESCO u posuzování sehraje roli,“ říká Kalivoda.

Vzájemná spolupráce
Jak se daří sblížit všechna tři města? „Pracujeme na vytvoření příručky pro obyvatele městských památkových rezervací tří měst s názvem Bydlím v památkové rezervaci, co s tím? Cílem je zvýšit povědomí o hodnotách území, informovat o možnostech financování oprav a zamezit opravám bez povolení příslušných orgánů,“ líčí Kopál. Kancelář architektury města Karlovy Vary také pracuje na novém informačním a orientačním systému ve městě.

Očekávání, že se po zápisu vše obrátí naruby, nebylo podle Míky reálné. Součástí světového kulturního dědictví je asi 900 míst. „Františkovy Lázně za dva roky získaly deset silných partnerů uvnitř GSTE a mnoho příležitostí na přeshraniční spolupráce, stejně tak jako zájem klientel, které dříve o našem městě nevěděly,“ dodává Míka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek