metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Muzeum v rakouském Mistelbachu přináší atributy starověkého Egypta.
Další 3 fotografie v galerii
Muzeum v rakouském Mistelbachu přináší atributy starověkého Egypta. | foto: MAMUZMetro.cz

Egypt pouhou čtvrthodinu od hranic je v Mistelbachu

11. března 2018  5:55 Radek Babička
Projděte se pyramidami na unikátní výstavě.

Muzeum MAMUZ v rakouském Mistelbachu, pouhých patnáct minut od českých hranic, zahájilo devítiměsíční výstavu Úchvatné pyramidy. Ta ukazuje, jak dokonale byly pyramidy ve starém Egyptě budovány a jaký mají dodnes vliv na architekturu, módu a umění.

Egyptské pyramidy fascinují už od svého vzniku před 4600 lety. Již staří Řekové stáli v úžasu před pyramidami v Gíze a zařadili je mezi sedm divů světa. Ohromují svým vzhledem i architekturou a jako součást gigantických komplexů sloužily dlouhá staletí coby hrobky egyptských králů a šlechty.

Fotogalerie

„Prostřednictvím architektonických modelů, vykopávek, interaktivních instalací, multimediálních projekcí a rekonstrukcí přináší muzeum MAMUZ návštěvníkům pyramidy na dotek,“ láká ředitel muzea Peter Fritz. Všechny texty a zvukové stopy na výstavě jsou k dispozici i v češtině. „Pro objednané skupiny zajišťujeme česky mluvící průvodce a češtinu ovládá rovněž většina našeho personálu,“ říká Fritz.

Výstavou Úchvatné pyramidy se muzeum MAMUZ v Mistelbachu věnuje těmto impozantním monumentům a otevírá pohled do světa starověkého Egypta s jeho kulty, rituály a posmrtným životem.

„Jedním z vrcholů výstavy je rekonstruovaná Sennedjemova pohřební komora. Fresky na jejích stěnách zobrazují scény z každodenního života a obrazy ze světa egyptských bohů. Zobrazení bohyně Isis a její sestry Neftys dokazují, že Egypťané při budování hrobek mysleli na svou budoucnost v posmrtném životě,“ říká Fritz.

Pyramidy ohromují svými gigantickými rozměry a impozantní architekturou, přesto o jejich výstavbě není mnoho známo. Historické písemné zdroje mlčí o tom, kolik dělníků se na stavbě jedné pyramidy podílelo či jak dlouho trvalo, než byla dokončena. Archeologové se celá desetiletí snaží tato tajemství odhalit a jejich nálezy naznačují, s jakým nasazením byly egyptské pyramidy budovány a nakolik se v průběhu tisíciletí proměňovala jejich podoba. Modely nejrůznějších pyramid v muzeu MAMUZ v Mistelbachu ilustrují fascinující proměny jejich architektury.

Výstava také ukazuje, jaký vliv měla egyptská kultura na řemesla, módu, zahradní architekturu a hudbu konce 18. století, kdy v Evropě vrcholilo okouzlení antickou civilizací. Kostýmní návrhy pro představení jako Aida a Kouzelná flétna nebo egyptskými freskami a sochami vyzdobený Pantheon v německém Wörlitzu či sochy v rakouském paláci Schönbrunn ukazují, že pyramidy a obelisky inspirovaly nepřeberné množství oblastí života po celém světě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám