metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Táborské kulturní léto

  8:00
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety.
| foto: visittabor.eu

Táborské kulturní léto odstartují o prvním letním víkendu Hudební podvečery na Žižkově náměstí. Dva letní podvečery umožní obyvatelům i návštěvníkům Tábora zaposlouchat se do tónů nejen klasické ale i filmové hudby.

V pátek 21. června zazní v nezaměnitelných kulisách historického centra Má vlast Bedřicha Smetany v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Kromě nesmrtelného Smetanova cyklu symfonických básní zahraje orchestr pod taktovkou předního českého dirigenta Jana Kučery též husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci - verze 2020, který vznikl ve spolupráci s americkou Boston Berklee College k 600. výročí založení města.

V sobotu 22. června přijdou na řadu slavné melodie z filmů Tenkrát na Západě, Piráti z Karibiku, Poklad na Stříbrném jezeře a mnoha dalších. Posluchačům je zahrají členové orchestru Virtuosi di Praga. Oba koncerty začínají vždy v 19 hodin a jsou zdarma.

Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor, tradiční součást letního kulturního programu, tentokrát představí táborské saxofonové kvarteto Kšandeto, jednu z nejznámějších českých jazzrockových kapel Jazz Q Martina Kratochvíla, pražskou kapelu hrající pop, funky a jazz Top Dream Company a skupinu Los Quemados prezentující zajímavé, originální a energické skladby Filipa Spáleného a Jakuba Doležala ve stylu jazzu, funku a fusion.

Poctu husitskému hejtmanu a vojenskému stratégovi Janu Žižkovi složí město Tábor prostřednictvím rekonstrukce historické bitvy s názvem Dobytí hradu Příběnice. V sobotu 20. července se na louce za klokotským klášterem návštěvníci přenesou do nově založeného města Tábor na přelomu let 1420 a 1421. Zde se stanou svědky nejen záchrany husitského kazatele a kněze Václava Korandy z rožmberského zajetí na hradě Příběnice, ale i uzavření smlouvy o příměří mezi Janem Žižkou a Oldřichem II. z Rožmberka v Písku. Dozví se i o boji s pikarty, na něž Žižka udeřil a nechal je upálit v Klokotech, protože se odmítli vzdát svých bludů. V průběhu dne budou moci příchozí nahlédnout do Žižkova ležení, obdivovat šermířská vystoupení, zatančit si dobové tance, poslechnout si historickou hudbu, zhlédnout letové ukázky dravců a výcvik královských psů a nakupovat na historickém tržišti. Vlastní rekonstrukce historické bitvy proběhne ve 14 a 18 hodin. Historický program realizují Plzeňští - spolek šermířů a přátel historie, z.s. a Plzeňský Landfrýd, z.s. Vstupné na místě ve výši 100 Kč/50 Kč.

O víkendu 2.–4. srpna obsadí Tábor mezinárodní festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Letošní 13. ročník opět nabídne to nejlepší ze současného českého i zahraničního pouličního umění, jehož doménou jsou cirkusová umění, klauni, pantomima, loutky, pohybové divadlo, interaktivní představení, dílny nebo hudba. Dramaturgii programu pravidelně připravuje držitel Thálie a umělecký ředitel Laterny Magiky Radim Vizváry. Podrobný program najdete na www.komediantivulicich.cz.

Pomyslným závěrem táborské letní sezóny je mezinárodní historický festival Táborská setkání. O víkendu 13.–15. září se Jan Žižka zase ujme vlády nad městem. Za rachotu bubnů a ve světle pochodní doprovázen svými věrnými spolubojovníky vjede do města, aby svým zvoláním „Bratři a sestry, hrr na ně!“ odstartoval festival nabízející rozmanitou směsici historických i současných programů. Ať už projdete Katovskou uličkou, v níž mistr kat trestá malé i velké hříšníky, odvážíte se do Uličky chudiny, kde si nemůže být nikdo ničím jist, anebo nahlédnete do stánků s rozličným dobovým zbožím či lahůdkami k snědku na Středověkém tržišti či Táborském jarmarku, stále budete pod bedlivým dohledem velkého vojevůdce. Kostýmované průvody, ohňostroj, koncerty historické i současné hudby naplní zcela beze zbytku motto festivalu „Potkat se, poznat se, porozumět si.“ Festivalový program a on-line předprodej vstupenek naleznete na www.taborskasetkani.eu.

Podrobné informace o všech kulturních akcích ve městě hledejte na www.visittabor.eu.

  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Pohled branou Černé věže. Miluju Prahu a Metro vybírají nejkrásnější veduty

6. června 2024

Podívejte se na obrázek. Tento výhled na Prahu je vám pravděpodobně povědomý. Pánové Lorenz Jansha...

Strakonice měly loni přebytek 90 milionů korun, původně plánovaly schodek

12. června 2024  19:14

Strakonice loni hospodařily s přebytkem zhruba 90 milionů korun, původně plánovaly schodek 82,4...

Při nehodě osobních aut na Rokycansku se odpoledne zranili tři lidé

12. června 2024  19:02

Tři lidé utrpěli dnes odpoledne zranění při dopravní nehodě dvou osobních aut na křižovatce mezi...

Dvůr Králové prodá ŘSD za 41,5 mil. Kč 17 ha pozemků pro stavbu dálnice D11

12. června 2024  18:07

Město Dvůr Králové nad Labem prodá státnímu podniku Ředitelství silnic a dálnic 17 hektarů pozemků...