metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Na tábor je nejlepší jet v červenci, zabaví se také teenageři

  11:31
Zabalit kufr, zamávat rodičům a užít si týden nebo dva naplněné nejrůznějšími aktivitami a hrami ve společnosti nových kamarádů. Děti v Olomouckém kraji, které o tuto možnost nechtějí letos přijít, by si měly společně s rodiči co nejdříve vybrat letní tábor.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Lada Válková, MF DNES

Termíny dětských táborů v kraji se totiž rychle plní. Pořadatelům dorazí i pět stovek přihlášek za týden. Pořadatelé už vypsali termíny letních pobytů, mnozí hlásí jejich zaplněnost už z více než osmdesáti procent.

Například Domov dětí a mládeže Olomouc vypsal termíny již prvního února. V letošním roce uspořádá čtyři desítky pobytových a příměstských táborů, osmnáct z tohoto počtu je již plně obsazených.

„Obsazenost je podobná jako loni. Během týdne jsme měli přes 500 přihlášek. Další menší vlna přihlašování bývá v květnu, kdy si někteří rodiče uvědomí, že prázdniny se blíží,“ zhodnotil za domov dětí Radek Ježowicz.

Nárůst cen do 200 korun

Dodal, že ceny u většiny táborů zůstaly podobné jako v loňském roce, vybrané akce podražily nejvýše o dvě stě korun.

Vybraný desetidenní pobytový letní tábor pořádaný domovem dětí a mládeže vyjde na 7 400 korun, pětidenní na 5 400 korun, záleží však na zvoleném termínu i připravených aktivitách.

Příměstské tábory potom stojí od 2500 do 3500 korun. Díky pestré nabídce mohou děti trávit léto s lego robotikou, sportováním, keramikou a jiným výtvarným tvořením nebo třeba na lezecké stěně.

Tábory a příměstské tábory již v minulém měsíci vypsalo také prostějovské Sportcentrum. I v Prostějově jsou již vybrané termíny zaplněné.

Největší zájem je mezi přihlášenými o sportovní tábory. Pořadatelé připravili například akce pro zájemce o hobby horsing, fotbal, kolečkové brusle, koloběžky nebo cyklistiku.

Kdo chce vybírat, nesmí zaváhat

Soukromá pořadatelská agentura Tapaza z Olomouce se také rozhodla tábory navzdory narůstajícím nákladům nezdražovat, táborové turnusy ale o jeden den zkrátila. V nabídce má airsoftový, fotografický, taneční, sportovní či výtvarný tábor, na své si tak přijdou děti s různými zájmy a koníčky.

„Dělali jsme průzkum příspěvků od pojišťovny a od zaměstnavatelů, proto jsme se rozhodli nezdražovat,“ vysvětlil Michal Chmelař z agentury Tapaza.

„Minulý rok jsme měli tábor devítidenní, letos máme dnů osm. Zároveň nám vycházejí nájezdové dny turnusů na víkendy, což je výhoda pro rodiče, kteří zvolí vlastní dopravu a přivezou děti na místo autem,“ popsal.

Zmínil, že agentura má stále dostatek volných termínů, největší zájem mezi rodiči je o červencové turnusy. Ti z rodičů, kteří chtějí dítě poslat na tábor v první polovině prázdnin, by se tak ale měli rozhodnout pro poslání přihlášky co nejdříve.

Obsazenost se blíží kapacitě

Narůstající zájem o tábory hlásí i pořadatelé z přerovského spolku Mamut, který nabízí tematické tábory pro dospívající i pro menší děti.

„Místa se plní, jsme skoro obsazení. Očekáváme, že termíny budou brzy zaplněné. Účastníci našich táborů jsou velmi spokojení, zhruba sedmdesát procent se jich vrací i v dalších letech. Pořádáme ale i tábor speciálně pro ty, co jedou poprvé,“ vysvětlil předseda spolku Michal Skopal.

Přerovští pořadatelé lákají na klasické táborové hry, nová přátelství, kromě toho slibují také respektující přístup, díky němuž se účastníci naučí nové dovednosti, jež dále využijí. „Každý tábor je jedinečný, myslím si, že u menších dětí bude letos nejoblíbenější ten s tematikou putovního poháru čar a kouzel,“ zhodnotil Skopal.

Prázdniny pro 10 tisíc dětí

Podle Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje v loňském roce vyrazilo na letní tábory a podobné akce přes 10 tisíc dětí. Hygienici evidovali celkem 109 takzvaných zotavovacích akcí a 21 jiných podobných akcí, provedli na nich celkem 84 kontrol.

Na drobná pochybení narazili pouze ve dvou případech, jednalo se o chyby ve zdravotnické dokumentaci účastníků a o nedostatky ve stravovacím provozu.

Pořadatelé za ně zaplatili pokuty ve výši dva tisíce korun. Loni také odjížděly děti ze dvou táborů předčasně domů, protože na nich hygienici zaznamenali vyšší výskyt krátkodobých a lehkých zažívacích potíží.

Tábory na Hané nabízejí poslední místa, zájem nezastavilo ani zdražení

Hygienici také v posledních letech důsledněji kontrolují na letních táborech jídelníčky. Dbají například na to, aby strava dětí byla pestrá. Pořadatele také následně poučují o tom, co je možné zlepšit. Složení jídelníčků se podle inspektorů meziročně zlepšilo.

„Skladba jídelníčků byla ve většině případů hodnocena pozitivně, strava byla přizpůsobena nejen věku a fyzické zátěži dětí, ale také aktuálním podmínkám pro zásobování, skladování potravin a přípravu stravy,“ informovala krajská hygienická stanice.

„V rámci hodnocení jídelníčků byla zjištěna snaha provozovatelů zabezpečit účastníkům akce pestrý jídelníček s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny,“ vyzdvihli hygienici.

13. července 2019

  • Nejčtenější

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus....

Velká sláva na kraji Prahy. Petrovice mají trolejbusovou linku. Jezdí v úterý a v dubnu

18. června 2024  13:50

V klidné a úzké Ampérově ulici v pražských Petrovicích narazíte na několik sloupků s jízdním řádem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči...

Mašínům brání k vyznamenání část jejich příběhu, řekl Pavel při návštěvě Ústí

19. června 2024  22:22

Prezident Petr Pavel neocení v říjnu státním vyznamenáním bratry Mašíny. Na vyznamenání je už...

Provoz na trati mezi Brandýsem a Čelákovicemi zastavila srážka vlaku a auta

19. června 2024  20:35

Provoz na železniční trati mezi Brandýsem nad Labem a Čelákovicemi zastavil dnes v podvečer zhruba...

Místostarostka Nymburka Tichá rezignovala kvůli názorovým neshodám

19. června 2024  19:21,  aktualizováno  19:59

Na pozici místostarostky Nymburka dnes v závěru jednání zastupitelstva rezignovala Stanislava Tichá...

Provoz na trati mezi Brandýsem a Čelákovicemi zastavila srážka vlaku a auta

19. června 2024

Provoz na železniční trati mezi Brandýsem nad Labem a Čelákovicemi zastavil dnes v podvečer střet...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...