metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Děti mohou přes léto zkusit mnoho sportů.

  8:00
Připraveni budou trenéři z klubů i učitelky z mateřských škol. Koho nebaví fotbal, může klidně vyzkoušet třeba lukostřelbu, lakros nebo baseball.

Další 1 fotografie v galerii
Fakulta: Sportovní dětské léto nabízí školákům také Fakulta tělesné výchovy a sportu UK, kde nabízejí různé sporty - od florbalu po lakros. | foto: Luboš PavlíčekČTK

Za měsíc prázdniny a vaše děti stále nemají kompletní program? Pak je opravdu nejvyšší čas hledatřešení. Perfektní variantou může být sport. Léto v pohybu, nové zážitky, parta veselých kamarádů. A to vše pod vedením fundovaných trenérů, lektorů a zkušených instruktorů.

Možností je v Praze spousta. Trendem jsou třeba různé příměstské tábory pořádané formou pětidenních sportovních kempů. Od pondělí do pátku, o děti je postaráno od rána do večera a vyzkouší si přitom pestrou směs pohybu.

„Dcera byla na kempu zaměřeném na inline brusle velmi spokojená, rychle si našla nové kamarády, vyzkoušela řadu nových sportů a díky všímavému přístupu trenérů i celkem snadno překonala odloučení, které jí první den dělalo trochu problém,“ popsala loňskou zkušenost Hana Martincová, maminka dívky Jany.

Celý magazín

Tit

„Všechny další dny se velmi těšila a vracela se tak nadšená, že jsem ji ještě ve druhé polovině prázdnin přihlásila na další podobný tábor. Poté si ještě vyžádala zápis do podzimního kurzu bruslení a nyní chodíme bruslit už pravidelně spolu.“ Kempy zaměřené na populární inline brusle poběží v několika letních termínech třeba v lokalitě Plechárna na Černém Mostě. Na jiných místech metropole lze cílit na tábory fotbalové, tenisové, atletické, basketbalové i další tradiční olympijská odvětví. Volbou mohou být i méně frekventované sporty, děti se naučí základy lukostřelby, lakrosu nebo baseballu. Kompletní seznam i termíny pohybových táborů lze dohledat na stránkách sportovnikempy.com.

Novinkou pro letošní léto jsou pohybové příměstské kempy určené pro nejmenší ve věku od tří do pěti let. V rámci programu se děti budou věnovat pestrým pohybovým aktivitám, čeká je atletika, florbal, gymnastika, míčové hry, rytmická cvičení, překážkové dráhy a pálkovací sporty. Sportovní program je doplněn o nejrůznější tvořivé činnosti, malování a klidové hry. „V tomto případě budou přítomny i učitelky z mateřských školek. Dobře vědí, co děti v takhle nízkém věku potřebují, aby se přes den zabavily. A kdyby se dělo cokoliv složitěji řešitelného, budeme mít rodiče na telefonu,“ líčí Michaela Jančová, projektová manažerka sportovních kempů.

Experti přímo z klubů
Kromě zmíněných učitelek z mateřinek jsou na kempech se sportovním zaměřením samozřejmě nutností i experti na jednotlivá odvětví. „Často se jedná o studenty Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (FTVS), kteří dobře zvládají všeobecnou sportovní průpravu. Pak spolupracujeme s jednotlivými kluby, odkud k nám chodí vyloženě odborníci zasvěcení do jednotlivých odvětví. Mohu zmínit třeba házenou. Ale ve všech případech pracujeme s dětmi hlavně formou různých her, aby je to maximálně bavilo,“ uvedla Michaela Jančová.

Každá pohybová aktivita přináší i jistou míru rizika, zvláště u dětí, které se sportem začínají, může snadno dojít k nějakému tomu poranění. Kempy jsou na to připravené. „V první řadě, to musím zaťukat, za roky těchto programů jsme měli snad jedinou zlomeninu. Jinak když se něco přihodí, jedná se maximálně o odřeniny. Trenéři procházejí školením první pomoci a mají kurzy prevence,“ uklidňuje projektová manažerka.

Děti na sportovních táborech milují i poslední dny. Ne kvůli tomu, že už je konec, ale díky závěrečné oslavě. S trochou nadsázky se vlastně jedná o takové slavnostní zakončení olympiády. „Každý trenér si to pojme po svém. Společné jsou ale vždy medaile, odměny i sportovní vysvědčení. Každý tam má na míru napsaných pár slov, i třeba doporučení, jakému odvětví by se mohl dál věnovat,“ popisuje Jančová. „Ta uvolněná atmosféra a třeba i dobré dětské drinky, to má prostě úspěch,“ usmívá se.

Sportovní kluby mají na kempech možnost vlastní propagace, tak aby v dětech probudily zájem o další pohyb. „Pak už je na rodičích, zda své potomky přihlásí do soutěží a závodních klubů,“ dodává Jančová.

Léto se sportem na fakultě
Projekt Sportovní dětské léto nabízí školákům také samotná FTVS. Přímo v prostorách fakulty, ale také v přírodě Divoké Šárky či obory Hvězda mohou děti vyzkoušet více než dvacet různých sportovních disciplín – od florbalu, ragby, atletiky, přes tenis, frisbee, basketbal až po plážový volejbal, fotbal, lakros, kin-ball, a dokonce i jógové relace. Program probíhá od 8 do 16.45 hodin a je určen dětem od šesti do patnácti let. „V případě nepříznivého počasí máme k dispozici i kryté prostory, takže zábava nikdy nekončí,“ vzkazuje Radka Směřičková z FTVS.

Dva ze šesti tamních kempů propojují sport s kurzem první pomoci a další dva jsou označovány jako sportovně „gamingový“ turnus. Pokud se vám s pohybovými aktivitami dětí nechce čekat až na letní prázdniny, nabízí se šikovná akce hned v neděli 26. května. Sportovní organizace Orel pořádá na ZŠ Glowackého v Praze 8 velký rodinný sportovní den s názvem Operace Anthropoid. Začátek je v 10.35 hodin, připravena bude překážková dráha, štafeta na cyklotrenažérech i plno dalších soutěží o ceny. K vidění bude i vojenská přehlídka armády ČR či ukázky sportovních klubů.

  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Pohled branou Černé věže. Miluju Prahu a Metro vybírají nejkrásnější veduty

6. června 2024

Podívejte se na obrázek. Tento výhled na Prahu je vám pravděpodobně povědomý. Pánové Lorenz Jansha...

Strakonice měly loni přebytek 90 milionů korun, původně plánovaly schodek

12. června 2024  19:14

Strakonice loni hospodařily s přebytkem zhruba 90 milionů korun, původně plánovaly schodek 82,4...

Při nehodě osobních aut na Rokycansku se odpoledne zranili tři lidé

12. června 2024  19:02

Tři lidé utrpěli dnes odpoledne zranění při dopravní nehodě dvou osobních aut na křižovatce mezi...

Dvůr Králové prodá ŘSD za 41,5 mil. Kč 17 ha pozemků pro stavbu dálnice D11

12. června 2024  18:07

Město Dvůr Králové nad Labem prodá státnímu podniku Ředitelství silnic a dálnic 17 hektarů pozemků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!