metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
léky
Větší foto
léky | foto: MAFRA

Léky kurýrem? Zákon to zakazuje

4. dubna 2018  9:52 Pavel Hrabica Metro.cz
On-line si můžete objednat a nechat dovézt téměř cokoli. Léky předepsané doktorem ale ne.

Internetový prodej léků existuje. Jedná se maximálně o výživové doplňky, různé pilulky a spreje proti nachlazení a volně přístupné medikamenty. Možnost využít objednávku na internetové lékárně i pro rezervaci a doručení léku, který předepsal lékař v ordinaci nebo přes telefon, ale nemáme. Zatím

„Současná legislativa neumožňuje léky vázané na lékařský předpis vydávat jinak než lékárníkem v kamenné prodejně,“ řekla deníku Metro mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Ztracený čas

  • Deset milionů opakovaných návštěv s receptem v lékárně kvůli vyzvednutí léku absolvují každoročně čeští pacienti kvůli tomu, že konkrétní lék není zrovna na skladě.

Jak dodává, zákon o léčivech totéž neumožňuje ani v případě e-receptu, ať již zaslaného ve formě SMS, nebo e-mailem. „E-shopy mohou prodávat jen léky volně prodejné, a to pouze za předpokladu, že je jejich provozovatelem kamenná lékárna,“ doplňuje Štěpanyová.

Martin Kasa, spolumajitel sítě lékáren Pilulka, by tato pravidla rád změnil. Vadí mu, že nový elektronický recept vydání léku pacientovi, aniž by musel fyzicky do lékárny, takovou možnost neumožňuje. „Můžete si přitom pro lék někoho poslat, ale nemůžete si podle zákona objednat placeného kurýra, protože to nesmí být za úplatu,“ komentuje Kasa situaci.

Připomíná, že úprava zákona je z roku 1997, tedy více než dvacet let stará, a už neodpovídá současnému trendu. Připouští, že tlak na to, aby vše zůstalo při starém, je i tlak některých lékárníků, kteří se obávají poklesu počtu klientů.

Mobilní aplikace, jež některé lékárny využívají, umožňují registrovat nákupy konkrétního zákazníka nebo upozorňují na akční slevy. Některé umožňují zjistit, je-li z ordinace předepsaný lék k dispozici v dané lékárně. Pacient má jistotu, že nebude muset do lékárny opakovaně. Lék si ale musí vyzvednout osobně nebo poslat někoho z rodiny či známého – ale bezúplatně, jinak to zákon nepovoluje.

Přesto se tak děje, i když v malé míře. Zásilku neobjednává lékárna, ta to ze zákona nesmí, ale pacient. Musí sdělit číslo e-receptu kurýrní službě. Jak potvrdila Jana Šobotníková, mluvčí společnosti Messenger, případy, kdy klient pošle kód e-receptu a kurýr ho vyzvedne a doručí, mají, i když je jich málo. „Někteří jednotlivci ale službu využívají opakovaně,“ říká Šobotníková.

Češi utratí za volné léky prodejné on-line na e-shopech ročně mezi 500 až 700 miliony korun.

Většina pacientů by uvítala dodání léku až domů

  • Lidé neradi nakupují léky na čerpacích stanicích, v drogeriích a v supermarketech, kde jim chybí rady lékárníka.
  • Ke konci roku 2017 bylo u nás podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv 2559 lékáren.
  • Podle průzkumů si volně prodejné léky objednává přes internet téměř 70 procent dotazovaných.
  • V Německu, Dánsku, Švédsku a Nizozemsku je možnost doručení některých skupin léků na recept od lékaře objednat a nechat doručit přes e-shop.
  • Asi tři čtvrtiny z nás navštíví kamennou lékárnu více než šestkrát ročně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kurz znakového jazyka. Řeč zní jen na začátku

Matěj Čipera a Klára Capoušková během lekce.
vydáno 23. ledna 2019  6:01

Redaktor deníku Metro se byl podívat, jak probíhá lekce, kde se mluví rukama.  celý článek

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám