metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
léky | foto: MAFRA

Léky kurýrem? Zákon to zakazuje

  9:52
On-line si můžete objednat a nechat dovézt téměř cokoli. Léky předepsané doktorem ale ne.

Internetový prodej léků existuje. Jedná se maximálně o výživové doplňky, různé pilulky a spreje proti nachlazení a volně přístupné medikamenty. Možnost využít objednávku na internetové lékárně i pro rezervaci a doručení léku, který předepsal lékař v ordinaci nebo přes telefon, ale nemáme. Zatím

„Současná legislativa neumožňuje léky vázané na lékařský předpis vydávat jinak než lékárníkem v kamenné prodejně,“ řekla deníku Metro mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Ztracený čas

  • Deset milionů opakovaných návštěv s receptem v lékárně kvůli vyzvednutí léku absolvují každoročně čeští pacienti kvůli tomu, že konkrétní lék není zrovna na skladě.

Jak dodává, zákon o léčivech totéž neumožňuje ani v případě e-receptu, ať již zaslaného ve formě SMS, nebo e-mailem. „E-shopy mohou prodávat jen léky volně prodejné, a to pouze za předpokladu, že je jejich provozovatelem kamenná lékárna,“ doplňuje Štěpanyová.

Martin Kasa, spolumajitel sítě lékáren Pilulka, by tato pravidla rád změnil. Vadí mu, že nový elektronický recept vydání léku pacientovi, aniž by musel fyzicky do lékárny, takovou možnost neumožňuje. „Můžete si přitom pro lék někoho poslat, ale nemůžete si podle zákona objednat placeného kurýra, protože to nesmí být za úplatu,“ komentuje Kasa situaci.

Připomíná, že úprava zákona je z roku 1997, tedy více než dvacet let stará, a už neodpovídá současnému trendu. Připouští, že tlak na to, aby vše zůstalo při starém, je i tlak některých lékárníků, kteří se obávají poklesu počtu klientů.

Mobilní aplikace, jež některé lékárny využívají, umožňují registrovat nákupy konkrétního zákazníka nebo upozorňují na akční slevy. Některé umožňují zjistit, je-li z ordinace předepsaný lék k dispozici v dané lékárně. Pacient má jistotu, že nebude muset do lékárny opakovaně. Lék si ale musí vyzvednout osobně nebo poslat někoho z rodiny či známého – ale bezúplatně, jinak to zákon nepovoluje.

Přesto se tak děje, i když v malé míře. Zásilku neobjednává lékárna, ta to ze zákona nesmí, ale pacient. Musí sdělit číslo e-receptu kurýrní službě. Jak potvrdila Jana Šobotníková, mluvčí společnosti Messenger, případy, kdy klient pošle kód e-receptu a kurýr ho vyzvedne a doručí, mají, i když je jich málo. „Někteří jednotlivci ale službu využívají opakovaně,“ říká Šobotníková.

Češi utratí za volné léky prodejné on-line na e-shopech ročně mezi 500 až 700 miliony korun.

Většina pacientů by uvítala dodání léku až domů

  • Lidé neradi nakupují léky na čerpacích stanicích, v drogeriích a v supermarketech, kde jim chybí rady lékárníka.
  • Ke konci roku 2017 bylo u nás podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv 2559 lékáren.
  • Podle průzkumů si volně prodejné léky objednává přes internet téměř 70 procent dotazovaných.
  • V Německu, Dánsku, Švédsku a Nizozemsku je možnost doručení některých skupin léků na recept od lékaře objednat a nechat doručit přes e-shop.
  • Asi tři čtvrtiny z nás navštíví kamennou lékárnu více než šestkrát ročně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy