metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
Luňák červený | foto: ZAYFERUS.CZ

Počet zabitých dravců rychle narůstá. Traviči řádí i během pandemie

  5:38
Ani období karantény není na překážku travičům volně žijících zvířat. Alespoň podle ornitologů, kteří letos zaznamenali již pětadvacet případů otrávených, zastřelených nebo jinak nelegálně zabitých ptáků.

„Většinou se jedná o dravce. Nejčastějšími oběťmi jsou káně lesní či vzácný luňák červený. Na vině je většinou jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané,“ uvádí Věra Sychrová z České ornitologické společnosti. „Dříve se karbofuran používal jako pesticid. Je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit jen okamžité podání protijedu atropinu,“ varuje Sychrová. Letos zaznamenala již šest otrav vzácných luňáků. Za celý loňský rok přitom byly sotva čtyři.

„Otrávení luňáci se objevují napříč celou republikou. Na začátku března to byl jeden na Kolínsku, dále tři na Břeclavsku, další na Klatovsku a naposledy jeden na Jičínsku,“ komentuje pro ornitologický web birdlife.cz psovodka Klára Hlubocká, jež se specializuje na vyhledávání otrávených návnad. Ne všechny případy však mají smutný konec. Jeden ze tří umírajících luňáků na Břeclavsku měl velké štěstí a díky včasnému zásahu se ho podařilo zachránit.

Oblast jižní Moravy ostatně patří kvůli rozšířenému zemědělství k dlouhodobě nejproblematičtějším. Podobná situace je i ve východních Čechách.

„Dne 29. března se na Jičínsku karbofuranem přiotrávila při venčení i fenka německého ovčáka Pisi, donedávna služební pes Policie České republiky,“ uvádí Hlubocká s poznámkou, že obětí zemědělských jedů se mohou stát i domácí mazlíčci.

Ornitologická společnost předává případy otrávených živočichů policii, která je vyšetřuje jako trestné činy. Letos šlo o 14 případů. Loni jich bylo 24 za celý rok, přičemž největší případ je zasazen do prosince. V Kozojedech na Jičínsku našli 15 mrtvých krkavců velkých. U všech zvířat analýza prokázala otravu karbofuranem. U třinácti z patnácti krkavců byl navíc zaznamenán také jed stutox II, jehož aplikace je zemědělcům, na rozdíl od užívání karbofuranu, v letošním roce povolena. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy