metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Luňák červený | foto: ZAYFERUS.CZ

Počet zabitých dravců rychle narůstá. Traviči řádí i během pandemie

  5:38
Ani období karantény není na překážku travičům volně žijících zvířat. Alespoň podle ornitologů, kteří letos zaznamenali již pětadvacet případů otrávených, zastřelených nebo jinak nelegálně zabitých ptáků.

„Většinou se jedná o dravce. Nejčastějšími oběťmi jsou káně lesní či vzácný luňák červený. Na vině je většinou jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané,“ uvádí Věra Sychrová z České ornitologické společnosti. „Dříve se karbofuran používal jako pesticid. Je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit jen okamžité podání protijedu atropinu,“ varuje Sychrová. Letos zaznamenala již šest otrav vzácných luňáků. Za celý loňský rok přitom byly sotva čtyři.

„Otrávení luňáci se objevují napříč celou republikou. Na začátku března to byl jeden na Kolínsku, dále tři na Břeclavsku, další na Klatovsku a naposledy jeden na Jičínsku,“ komentuje pro ornitologický web birdlife.cz psovodka Klára Hlubocká, jež se specializuje na vyhledávání otrávených návnad. Ne všechny případy však mají smutný konec. Jeden ze tří umírajících luňáků na Břeclavsku měl velké štěstí a díky včasnému zásahu se ho podařilo zachránit.

Oblast jižní Moravy ostatně patří kvůli rozšířenému zemědělství k dlouhodobě nejproblematičtějším. Podobná situace je i ve východních Čechách.

„Dne 29. března se na Jičínsku karbofuranem přiotrávila při venčení i fenka německého ovčáka Pisi, donedávna služební pes Policie České republiky,“ uvádí Hlubocká s poznámkou, že obětí zemědělských jedů se mohou stát i domácí mazlíčci.

Ornitologická společnost předává případy otrávených živočichů policii, která je vyšetřuje jako trestné činy. Letos šlo o 14 případů. Loni jich bylo 24 za celý rok, přičemž největší případ je zasazen do prosince. V Kozojedech na Jičínsku našli 15 mrtvých krkavců velkých. U všech zvířat analýza prokázala otravu karbofuranem. U třinácti z patnácti krkavců byl navíc zaznamenán také jed stutox II, jehož aplikace je zemědělcům, na rozdíl od užívání karbofuranu, v letošním roce povolena. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy