Jak by se asi českým turistům líbilo, kdyby se nemohli podívat dovnitř památek v cizině? V tomto duchu se v posledních dnech nesou reakce řady Pražanů na sociálních sítích. Pobouřila je fotografie cedule s nápisem: Stop Tourists (v překladu turisté, stůjte), kterou někdo pořídil v bazilice svatého Jakuba Většího na Starém Městě. V době, kdy se i zahraniční návštěvníci setkávají s podobně negativním přístupem ze strany místních například v Amsterdamu či Benátkách, je tak pro některé náznak podobného trendu v centru Prahy jako mávání červeným hadrem před býkem.
„Nám by se líbilo, kdyby tam bylo upozornění, aby se návštěvníci při mších chovali tiše. A prosba, aby chodili třeba jinudy plus poděkování. Zkrátka ta forma není fajn,“ okomentovali nepříliš šťastnou ceduli s piktogramem přeškrtnutého turisty správci facebookové stránky @prahazdarma. Výroba cedule, ani její umístění v kostele svatého Jakuba, není iniciativou radnice Prahy 1. Podobné dohady, které se na sociálních sítích objevovaly, pro deník Metro vyvrátila mluvčí první městské části Kateřina Písačková: „Pravděpodobně jde o dílo místních duchovních.“
Reportér deníku Metro do Malé Štupartské ulice, kde se zmiňovaný kostel nachází, vyrazil osobně. Zmíněnou ceduli jsme po chvíli hledání nalezli uklizenou u zdi vedle nádoby se svěcenou vodou na dohled od vchodu. K bránění turistům ve vstupu tu tedy dochází jen někdy. Tento fakt nám potvrdil také Stanislav Gryń, zástupce Konventu minoritů v hlavním městě.
„Tu ceduli sem umísťujeme pouze v době, kdy probíhá bohoslužba. U vchodu je tak pravidelně k vidění minimálně každou neděli. Rozhodně to však neznamená, že by nám v bazilice nějak vadily návštěvy turistů. Omezení se týká všech bez rozdílu,“ vysvětloval pro deník Metro Gryń.
V případě, že se turista či Pražan u vchodu do kostela svatého Jakuba s cedulí setká, má dle Gryńa dvě možnosti. Buďto vyčká u dveří, nebo se tiše usadí a nevyrušuje. Pokud je cedule uklizena stranou tak, jak jsme ji nalezli my, platí obecná omezení: tedy dodržovat návštěvní řád a nevstupovat za provazy, které část stavby lemují. „Asi jsme nápis nešťastně formulovali,“ přiznal Gryń.
Praha se v loňském roce stala 26. nejnavštěvovanější metropolí světa. Do hlavního českého města se před dvěma lety podívalo více než sedm a půl milionu turistů a počet přenocování se vyšplhal na rekordních osmnáct milionů. Mezi vůbec nejvíce vytížená místa patří dle statistik především Pražský hrad, Staroměstská radnice a Karlův most.
Metropole však již delší dobu razí strategii, která má turisty spíše než k návštěvám notoricky známých míst nasměrovat mimo historické centrum. „Ve vícejazyčných brožurách, které jsou v našich centrech turistům k dispozici, teď figurují také procházky například po Holešovicích, Karlínu, Vršovicích a Vinohradech,“ vyjmenovává pro Metro mluvčí Pražské informační služby Barbora Hrubá.