K robotovi se později přihlásil filmový publicista Petr Cífka alias Cival, kterému s přemalováním šachty pomáhal producent Filip Brouk. Tahle dvojice před pár dny představila dokument s názvem Předělávači, který vznik robota krok po kroku zachycuje. „S Civalem jsme šli na drink, jak to občas děláme, a tam mi řekl o svém nápadu. Asi není žádné tajemství, že jsem fanoušek Star Wars. Ale jelikož ani jeden z nás není zrovna zručný malíř, tak jsme začali zjišťovat, jak to vlastně můžeme udělat. A hlavně kolik na to potřebujeme peněz. Najednou jsme si s Civalem posílali fotky a nápady, kterou nepoužívanou věc předělat a jaký film či kulturní odkaz použít,“ vzpomíná na třídenní natáčení dokumentu Filip Brouk.
Pak následovala příprava k samotnému natáčení. Musel se sehnat štáb a také streetartoví umělci, kteří dílo podle Civalova návrhu namalují. „Dva dny jsme točili přípravu a jeden den akci předělání. V den realizace jsme byli hodně nervózní. Pak jsme však byli nadšení. R2 byl hezčí, než jsem si ho představovali,“ popisuje Brouk.
Největším překvapením se pro tvůrčí dvojici staly následné pochvalné reakce, články, sdílení a tisíce fotek na sociálních sítí i kladná reakce Prahy 2. Dokument, který měli pánové po čtyřech měsících hotový, měl pak původně sloužit jako pilot předělávacího seriálu pro televizi Prima. Ten ale nakonec nevznikl z logických důvodů. Podobné předělávky by podle Brouka mohli v budoucnu způsobit právní problém. „Samozřejmě bych byl rád, kdyby někdo talentovanější než my pokračoval. Tedy že by podobným způsobem vylepšil místo, kde žije. Jen se musí člověk smířit s tím, že stejně někdo přijde a zase to zničí. Ale i když je R2 teď v né úplně dobré kondici, pořád je hezčí než to, jak to tam vypadalo předtím,“ doplňuje Brouk.
PředělávačiPětadvacetiminutový dokument sklízí úspěch. Na portálu Československé filmové databáze csfd.cz má hodnocení ve výši 85 procent.
|