metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana

Další 2 fotografie v galerii
Slavnostní otevření služby Vokovice – DC Paprsek. Vzhledem k velikosti prostor zde budou poskytovat pobytovou odlehčovací službu sedmi klientům ve dvou „domácnostech“ a jednomu ambulantně. | foto: Praha 2

Centra Paprsek fungují již třicet let, starají se o více než sto klientů

  5:54
Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.

Odlehčovací služby, které bývají nazývány také jako úlevová či respitní péče, jsou druhem sociální služby, která poskytuje pomoc lidem dlouhodobě pečujícím o postiženého. Nejčastěji má formu dočasného umístění postiženého do náhradní rodiny, stacionáře či pobytového zařízení, nebo jde o poskytnutí přímé praktické pomoci pečujícím v jejich domácnosti.

Nové centrum
Minulou středu zahájila v nových prostorách ve Vokovicích provoz odlehčovací služba Paprsek. Ta doplní již rozsáhlou síť pěti specializovaných domovů a denního stacionáře, jejichž chod organizace napříč metropolí zajišťuje.

„Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů. Nová vokovická odlehčovací služba má ulevit hlavně těm, kteří pečují o své blízké, jejichž životy jsou ovlivněny závažnými medicínskými diagnózami. Jde především o jedince s kombinovaným nebo mentálním postižením. Služba je nyní schopna zajistit potřeby až osmi klientů,“ říká pro deník Metro náměstkyně primátora a radní pro sociální věci, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Když dojdou síly
I když se rodiny snaží pečovat o své blízké co nejlépe a nejdéle, jak to jen jde, přijdou podle náměstkyně nevyhnutelně chvíle, kdy už na to sami nestačí a potřebují pomoc. „Spuštěním odlehčovací služby DC Paprsek reagujeme na zvyšující se poptávku po této formě specializované péče. Ta je přitom primárně určena pro klienty ve věku mezi šestnáctým a pětačtyřicátým rokem, u kterých byla diagnostikována porucha autistického spektra nebo jiný závažný zdravotní problém. Jejich šance na normální život jsou tedy bez individuální péče vyškolených specialistů prakticky nulové. Tito sociální pracovníci pro ně budou zajišťovat stravování, osobní hygienu, polohování i celodenní program a aktivity,“ dodává Udženija, podle které je cílem služby poskytnout pečujícím osobám úlevu a prostor načerpat nové síly, vyřídit si nezbytné záležitosti, případně vyřešit své zdravotní problémy.

„Rodina potřebuje někoho, kdo ji může ve výše uvedených případech dočasně zastoupit,“ doplňuje pro Metro Udženija.

Specifický přístup
Praha prostřednictvím Paprsku poskytuje služby 135 klientům v denních stacionářích a zhruba 1200 rodin pravidelně využívá jejich další služby. S tématem souvisí i fakt, že magistrát minulé pondělí vyhověl návrhu organizace na navýšení neinvestičního příspěvku pro budoucí pěstouny na částku 248 400 korun. Provoz odlehčovací služby Vokovice teď zajišťuje stálý dvanáctičlenný tým pracovníků v sociálních službách pod vedením vedoucí odlehčovací služby. Provoz je nepřetržitý, tedy dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu, 365 dní v roce.

„Uvědomujeme si, že personální zajištění služby je nadstandardní. Je to ale dáno tím, že DC Paprsek pracuje s velmi náročnou cílovou skupinou. Na jedné straně budou odlehčovací službu využívat klienti, kteří potřebují nepřetržitou péči a dopomoc 24 hodin denně z důvodu postižení jejich orgánově funkční soustavy a z důvodu jejich kombinovaného postižení. Pracovníci jim budou poskytovat základní činnosti v plném rozsahu, podávat stravu, mnohdy sondou, zajišťovat osobní hygienu, polohovat je a připravovat aktivní, smysluplnou náplň dne. Žádnou z těchto činností by klienti bez pracovníků nezvládli,“ uvádějí zástupci DC Paprsek.

Autisté jsou méně nároční
Druhou neméně náročnou skupinou jsou klienti s poruchou autistického spektra, kteří mají chování náročné na péči. U těchto klientů je často zapotřebí, aby se jeden pracovník věnoval individuálně klientovi, a to nejčastěji formou dlouhých procházek a pobytu venku.

„Již nyní se nám hlásí několik rodin, které jsou ve sdružení Dětí úplňku. Obě cílové skupiny potřebují specifický přístup a je nemožné je propojovat či jinak integrovat dohromady. Proto se personál musí zvlášť věnovat specifickým potřebám obou skupin. Uvědomujeme si, že dobrou službu tvoří kvalitní a empatičtí pracovníci se znalostí a zkušeností s prací s cílovými skupinami,“ uzavírá tým organizace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek