metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 1 fotografie v galerii
Překážkou pro vozíčkáře je mezera mezi hranou nástupiště a vagonem. Ta je nezbytná pro boční výkyv vozů, daný jejich odpružením a zatížením. Proto začal před lety dopravní podnik do stanic instalovat rampy k prvnímu a gumové přechody k poslednímu vozu. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Proč jsou rampy jen někde? Nájezdové plošiny dopravce zatím instaloval tam, kde to šlo

  5:12
Je to vlastně taková drobnost. Nepozorný cestující si jí v metru možná ani nevšimne. Pro vozíčkáře nebo například i pro maminky s kočárkem jsou nájezdové rampy nepostradatelným prvkem na nástupišti. Dopravní podnik je začal v metru testovat zhruba před čtyřmi lety. Od té doby se objevily na většině nástupištích. Jsou ale místa, kde stále rampy chybí.

Zhruba před týdnem se na redakci deníku Metro obrátil čtenář s tím, že jeho kamarád vozíčkář využívá stanice Lužiny a Nové Butovice. Právě na těchto místech plošiny doposud chybí. „Nerozumím tomu, vždyť je to obyčejná rampa. Neříkejte mi, že nejsou na skladě,“ divil se čtenář, který si přál zůstat v anonymitě.

Deník Metro dotaz na chybějící plošiny tlumočil dopravnímu podniku. Podle jeho mluvčí Anety Řehkové je instalace bezbariérových prvků na další stanice metra v plánu.

„Nájezdové rampy a gumové přechody byly provedeny ve dvou etapách na všech stanicích, kde to technický stav hran nástupiště umožňoval. Ve zbylých stanicích je nejprve potřeba provést rekonstrukci hrany nástupiště a následně bude zahájena třetí etapa montáže nájezdových ramp a gumových přechodů,“ uvedla pro deník Metro Řehková a dodala: „I s ohledem na termín dodávky zmíněných gumových přechodů je předpokladem provedení třetí etapy přelom let 2023–24.“

Kromě stanic Lužiny a Nové Butovice mají bezbariérové prvky v následujícím období vzniknout ještě například ve stanicích Dejvická a Hůrka.

V pražském metru je celkem 61 stanic, počítáme-li přestupní stanici na každé trati zvlášť. Bezbariérových je 46. Jejich seznam najdete na webu dpp.cz/cestovani.

Rozdáváme ještě větší odměny

  • Na začátku září Metro rozjelo novou rubriku. Jednou týdně vybereme snímek, jenž nám dorazí na mms@metro.cz, a ten zveřejníme na titulní straně.
  • V rubrice Fotka týdne nás zajímají například čtenářské snímky z akcí, jako jsou vinobraní, festivaly, koncerty či dny otevřených dveří. Titulní fotkou, kterou odměníme 800 korunami, se ale může stát i zachycení nějakého nešvaru. Bizarní havárie traktoru, mechem zarostlá značka nebo křivě namalovaný přechod. To jsou perličky, které se mohou dostat na naši titulku. Stejně tak se ale budeme těšit i na nejrůznější zajímavosti z vašeho okolí. Fotky čtenářů pravidelně zveřejňujeme zde. Nejlepší fotky navíc publikujeme v novinách a jejich autory odměňujeme 300 korunami.
  • Mimochodem, ideální je zaslat aktuální snímek. Fotky ze sobotní akce jsou v úterý už passé. Posílejte prosím také fotky zpravodajské. Západ slunce je pastva pro oči, ale na stránky novin se zase tolik nehodí. Někteří čtenáři nám zapomínají připsat, co a kde na fotce je. Snímek parádně vyzdobeného dvorku je fajn. Teprve popisek místa však udělá z fotky plnohodnotnou zajímavost do novin.
  • Fotky přebíráme ručně a občas nám někdo zaplní systém. Stačí, když nám pošlete dvě až tři nejhezčí fotky.
  • Jste-li smutní, že nám přebírání fotek trvá dlouho, pomůžete nám tento čas zkrátit, když budete psát s diakritikou a nebudete používat verzálky.
  • Prosba na závěr. Neposílejte foto vzhůru nohama či naležato. Systém je neumí obrátit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek