metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Pro návštěvníky dne otevřených dveří jsou připravené také drobné dárky. | foto: VOZOVNA VOKOVICE

Pátá nejstarší vozovna v Praze slaví kulaté narozeniny. Přijede tam i vyprošťovací jeřáb

  18:23
Vozovna Vokovice, pátá nejstarší (nebo čtvrtá nejmladší) tramvajová vozovna Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP), slaví 90. výročí od zahájení pravidelného provozu. DPP u této příležitosti pořádá pro veřejnost zítra od 10 do 16 hodin ve vozovně Vokovice den otevřených dveří, v jehož rámci si návštěvníci a příznivci MHD budou moct prohlédnout zázemí i technické prostory areálu, ukázky současného či historického vozového parku a užít si doprovodný program.

Nebude chybět dynamická ukázka zvedání čela tramvaje typu 15T vyprošťovacím pohotovostním vozem MAN 8x8, přičemž tento jeřáb je ojedinělý svou silou i svého druhu v Česku. Ukázky budou probíhat každou půlhodinu, první začne v 10.30. Vstup na akci je zdarma.

Poprvé v historii budou moci návštěvníci projít okružně halu vozovny, zavítat na stanoviště plnění pískovačů či si prohlédnout zvednutou tramvaj s vyvázaným podvozkem. Kromě toho bude možné nakouknout do dílny, kde probíhají opravy součástek a dílů po nehodách, ale také si prohlédnout tramvaj typu 15T zespodu z pracovního kanálu. Na stanovišti jednotky Dopravní cesty Tramvaje v zadní části vozovny DPP pro návštěvníky nachystal ukázku nového svářecího vozu Mercedes Unimog a montážního vozu Vrchní stavby. Ten předvede hledání závady a porušení trakčního kabelu. Kromě toho se představí i speciální přístroj, takzvaný krab, který měří správný rozchod kolejí. Dorazí i měřicí vůz Pomeranč, ev. č. 5521, a na akci nebudou chybět ani hasiči DPP.

Pro nejmenší návštěvníky budou nachystány soutěže s pohádkovými bytostmi, sportovní stanoviště, fotokoutek, kreativní workshop nebo exkurz do roku 1933 s historickými postavami v dobových kostýmech.

Ve vozovně Vokovice DPP chystá výstavbu lakovacího boxu pro stříkání menších částí tramvají a jejich dílů po menších nehodách. Zajímavostí je, že dříve tu lakovna byla, než tuto činnost DPP v minulosti centralizoval ve svých Ústředních dílnách v Hostivaři. Na lakovací box DPP v současnosti soutěží zhotovitele, zprovoznění předpokládá na konci letošního roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek