metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil
Jedním z oblíbených míst na Vltavě je zámek Hluboká. Nedaleko je také adrenalinový park se spoustou zábavy. | foto: LODĚ - ČESKO

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

  8:00
Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe jako filmové hvězdy se skleničkou šampaňského na přídi luxusní lodi.

Sen si teď můžete splnit i v Česku a nemusíte mít zrovna dřevěnou pirátskou nohu nebo řidičák na jachtu.

Vodní glamping alias glamboating nebo také luxusní ubytování na řece nebo jezeře je v cizině zajetá věc, v Česku je stále ještě v plenkách. „Užívají si ho Belgičané, milují ho v Austrálii a populární je ve Francii a Americe. Je to tím, že při něm můžete zažít luxus i dobrodružství na jednom místě, plout krásnou přírodou a zároveň zažít klid a relaxaci a být kapitánem svého času. Velkou část říčních lodí je možné řídit bez jakéhokoliv oprávnění a předchozích zkušeností, takže si je bez problému může půjčit každý milovník vody,“ říká Petr Volek z největší půjčovny obytných lodí a hausbótů na českých řekách Lodě – Česko.

Loď zabukujte už nyní
Zájem o pobyty na lodích v Česku každý rok stoupá. Sezona odstartovala začátkem května, což podpořilo i zavedení eura v oblíbeném Chorvatsku a očekávané zvýšení cen za dovolenou. Pronajímatelé lodí upozorňují, že dovolenou na lodi v tuzemsku je potřeba řešit už nyní.

„Pro letošní sezonu máme již rezervovanou více než polovinu kapacity,“ říká Volek. Mezi nejoblíbenější patří hausbóty, ale zajímavou dovolenou zažijete také na motorových obytných lodích, které nabízejí prostor pro plavbu až deseti lidí. Pokud někdo dává přednost romantice ve dvou, tak ho osloví motorové čluny s kajutou.

Zkouška přistání u mola
„Máme i tři úplně nové jedenáctimetrové lodě, které jsou jediné v Česku. Dovolenou začnete v přístavu, kde vás zaškolíme v ovládání a vysvětlíme, jak snadno proplouvat zdymadlem. Projdeme společně loď a vy si vyzkoušíte všechny manévry a několikrát také přistání u mola,“ vysvětluje Volek a dodává, že plavidla mají zákonné pojištění. Po rezervaci je možné je vyzvednout v přístavu v Hluboké nad Vltavou nebo v Českém Vrbném u Českých Budějovic. S plavbou pomůže mobilní aplikace Lodě na Vltavě. Kapitán na ní vždy uvidí, kam právě pluje, najde na ní tipy na výlety a zajímavosti spojené s trasou. Po Vltavě se lze plavit od Českých Budějovic až po hráz Orlík, a je tak dost času na to, poznat a navštívit ty nejhezčí části jižních Čech.

Na Baťově kanále
Pobytové lodě, ať už hausbóty, nebo ty kajutové, jsou ve stále větší oblibě i na Baťově kanále. Během vícedenního pobytu lze proplout celý kanál a také obdivovat turistické cíle a zajímavosti v jeho okolí. Tato historická vodní cesta s třinácti funkčními plavebními komorami je v současnosti splavná od Otrokovic až k Rohatci.

I zde mají aplikaci Baťův kanál, která vám pomůže s trasou. „Na téměř každý hausbót je také možné si vzít i kola, plavba se tak dá výborně kombinovat s cykloturistikou,“ říká k tomu Michal Nezval z neziskové organizace Baťův kanál.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek