metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Vídeňští zahradníci spočítali, že na ně, podobně jako v Praze, v ulicích čeká patnáct miliard listů

  13:30
Listí je symbolem podzimu a v těchto týdnech zaměstnává volnočasové i profesionální zahrádkáře, kteří stejně jako každý rok zpracovávají ohromné množství spadaných listů. Vídeňská radnice nyní pro představu vyčíslila, jaké množství jich každoročně vzniká v městských parcích rakouského hlavního města.

Další 2 fotografie v galerii
Deník Metro si vyrazil na ranní směnu do Šrobárovy ulice, aby pomohl odklidit jednu z­ posledních letošních várek. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

„Průměrný listnatý strom má kolem třiceti tisíc listů, které v suchém stavu váží přibližně pětadvacet kilogramů. Při více než půlmilionu stromů ve vídeňských parcích a ulicích ročně na městské zahradníky čeká kolem zhruba patnácti miliard listů o váze kolem dvanácti a půl tisíce tun,“ říká pro deník Metro mediální zástupce Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa.

Schovka pro ježky
Část listoví z větších parků však vídeňská radnice záměrně nechává na místě, kde slouží jako přirozené hnojivo nebo jako zimní úkryt například pro ježky. „Zatímco listí ve veřejném prostoru je starostí městských zahradníků, o pokrývku na soukromých pozemcích se starají jejich majitelé. Mnozí ve Vídni odkládají listy do biopopelnic, jejich objem však v podzimních měsících nestačí,“ dodává pro Metro Landa, podle kterého vídeňský magistrát z těchto důvodů tradičně nabízí stolitrové pytle, které jsou k dostání ve sběrných dvorech za symbolické euro. Pytle vyrobené z obnovitelných surovin lze odevzdávat právě ve sběrných dvorech nebo je stačí ve svozový den postavit vedle biopopelnic.

Deník Metro si vyrazil na ranní směnu do Šrobárovy ulice, aby pomohl odklidit jednu z­ posledních letošních várek.

Do komína i na kompost
Většinu listů z pytlů i veřejného prostoru Vídeň sváží podobně jako další biologické materiály rostlinného původu do velké městské kompostárny ve čtvrti Lobau.

„Po osmi až deseti týdnech zde vznikne cenný kompost, který poslouží jako důležitý zdroj živin pro půdu i rostliny,“ doplňuje vídeňský radní pro klima Jürgen Czernohorszky přirozený koloběh cenného přírodního materiálu.

Deník Metro si vyrazil na ranní směnu do Šrobárovy ulice, aby pomohl odklidit jednu z­ posledních letošních várek.

Vídeň každoročně vyprodukuje kolem padesáti tisíc tun kompostu. Městští zahradníci jej denně používají, ale radnice ho nabízí i obyvatelům. Ti si mohou v jednom ze třinácti sběrných dvorů bezplatně vyzvednout až půl kubíku kompostu. Část materiálu Vídeň používá k výrobě bezrašelinové půdy, kterou také nabízí ve sběrných dvorech. „Listoví spadané na silnice a znečištěné emisemi ze silničního provozu Vídeň sbírá separátně a používá je ve spalovnách k výrobě elektrické energie a tepla pro vytápění. Při velkém spadu listí může Vídeň pro úklid komunikací nasadit přes stovku strojů a vozidel,“ popisuje Landa.

Odfouknout, zamést, naložit a za týden znovu
Úklid listí, který tradičně vrcholí v poslední třetině roku, jsme si před lety vyzkoušeli také. A to v ulicích hlavního města pod taktovkou Pražských služeb. Podle jejich mluvčího Alexandra Komarnického vrstvu listí, která začátkem října začíná pokrývat chodníky a trávníky, odklízí jejich zaměstnanci do prvního spadu sněhu.

„Celkem se na této činnosti podílí dvě stě padesát lidí za Pražské služby a dalších sto padesát osob z jiných firem. Náročnost úklidu se liší obvod od obvodu. Nejvíce práce s údržbou je například v Praze 3 nebo Praze 6, kde je hodně zeleně,“ líčí pro deník Metro Komarnický.

V centru úklid komplikují zaparkovaná auta a vítr, na okrajích je zase víc listí. Na množství vedou zase okrajové čtvrti. Je tu více zeleně a pracovníci sem musí i několikrát týdně. Obecně se má za to, že nejvíce listí se odveze z vilových čtvrtí.

Listí se vrátí do parků
Ročně skončí v pražských kompostárnách deset tisíc tun listí a trávy. Statistiky týkající se pouze listí svozová firma teď po ruce nemá. V minulosti však uváděla číslo pohybující se kolem 350 tun za rok. „Smetené listí putuje do kompostárny, kde spolu s dalším bioodpadem slouží k výrobě kompostu. Ten pak využívají pracovníci údržby zeleně a zahradníci při péči o pražské parky,“ doplňuje Komarnický a připomíná, že i v Praze tak listí de facto slouží jejímu obyvatelstvu.

Brněnský úklid
Unikátní situaci řeší nyní v Brně. Místní úklidová firma byla totiž podle České televize najata magistrátem pouze na to, aby uklízela do konce října. Potíž je ale v tom, že letošní zima je zatím mírná a listí zasypává místní chodníky a schodiště doposud. Brňanům tak nezbývá často nic jiného než se pouštět do úklidu v ulicích sami. Magistrát nicméně tvrdí, že byl úklid již doobědnán.

Ani pracovníci Technických služeb Ostrava se kvůli listí v těchto dnech nezastaví. Ostravský magistrát nicméně, podobně jako Vídeň, nezapomíná na zimující ježky a nechává jim na některých místech malé hromádky. Na tato místa upozorňují také cedule s nápisem Spinkají tu ježci.

Chytré vysavače

  • Pražské služby nasávají listí do obrovského vysavače Gllutonu s dlouhou rourou.
  • Zmiňovaný stroj se ovládá podobně jako ten na koberce. Občas se ale z chodníku natáhne i nedopalek, ten umí během chvíle udělat z nahromaděného listí v zásobníku táborák za statisíce. Proto má v sobě vodní systém, který listí preventivně pokropí.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek