metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 9 °C

Pátek 23. února 2024. Svátek má Svatopluk

Další 2 fotografie v galerii
Podtitul hororu zní: Nezůstanou žádné zbytky. | foto: FORUM FILM CZ

Otec Hostelu dodržel slovo. Den Díkůvzdání letos na plátnech slaví i vrahoun v masce poutníka

  11:00
Režisér Eli Roth se po letech plánování rozhodl splnit slib fanouškům. Svůj nový horor totiž avizoval již před lety falešnou upoutávkou.

Známý otec řady úspěšných hororových snímků, jako je například Hostel, Cabin Fever či The Green Inferno Eli Roth přichází dnes do kin s dalším strašidelným zářezem. Děj jeho novinky Den díkůvzdání se odehrává v městečku Plymouth. Ti z nás, kteří dávali pozor při hodinách angličtiny, vědí, že se právě zde zrodila tradice Dne díkůvzdání. Tento svátek zde poprvé slavili Otcové poutníci spolu se spřátelenými domorodci na podzim roku 1621.

Pod maskou poutníka
Začátek filmu se však odehrává během jiného amerického „svátku“. Výprodejové šílenství během Black Friday skončí obrovskou tragédií. Uplyne rok a v době vrcholících příprav na oslavu Dne díkůvzdání začne ve městě řádit záhadný zabiják v kostýmu Otce poutníka. Zpočátku to vypadá, že si své oběti vybírá náhodně, ale brzy se ukáže, že každá vražda je součástí většího a precizně vypracovaného zlověstného plánu.

Režisér Eli Roth jako herec ve filmu Aftershock

Mezi Tarantinem a Rodriguezem
Eli Roth se po letech slibů vrací k látce, kterou představil v podobě falešné upoutávky, takzvaného traileru, u projektu Grindhouse. Před dlouhými šestnácti lety šla totiž do kin takto nazvaná dvojice filmů s názvem Auto zabiják a Planeta Teror od režisérských legend Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueze. Eli Roth natočil zmiňovaný trailer na tehdy ještě fiktivní snímek proto, aby okořenil mezidobí mezi těmito ve většině světa bezprostředně po sobě promítanými tituly.

Eli Roth a Brad Pitt ve filmu Hanebný pancharti

Ode všeho trochu
Den díkůvzdání se po letech plánování a slibů probojoval do kin až nyní. Podle prvních reakcí diváků je snímek natočený ve stylu podobně laděných filmů z osmdesátých let. Jedni hovoří o poctivé vyvražďovačce, která si má brát to nejlepší od svých kultovních předchůdců, jiným chybí větší hloubka a spílají tvůrcům kvůli neoriginalitě.

Sváteční horor
Den díkůvzdání je kromě jiného také nejnovějším zástupcem podžánru Svátečních hororů. Mezi nejznámější z posledních let patří snímky ze série Halloween či Krampus, Gremlins, Critters nebo třeba Slunovrat a Krvavý Valentýn.

Komentáře

Hlavní zprávy

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek