metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana
ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Třesou se mu ruce. No jo, je už starej!“ Klišé kolem Parkinsona posledních třicet let neplatí

  11:00
Žijete ve městě, nebo na venkově? Jste-li vesničan, tak jste určitě zdravější. Vzduch, les, klídek. Z pohledu lékaře neurologa to ale vypadá jinak. Pokud například farmaříte, je teoreticky možné, že nějaké neurodegenerativní onemocnění vás postihne spíše mimo velkou aglomeraci.

„Například Parkinsonova nemoc je v Česku momentálně nejvíc rozšířená na jižní Moravě,“ říká Robert Jech, přednosta Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Praha (VFN). Současně ale varuje, aby tento údaj nevedl k závěrům, že momentální čísla z tohoto regionu vedou k nějakým zevšeobecněním, že je to proto a proto. Údaje vycházejí i z tabulek zdravotních pojišťoven podle vypisovaných léků.

„Musíme brát v úvahu i chybnou diagnostiku příznaků nemoci, preventivní předepsání léku a další detaily, nepřesnost v údajích, takže i palcové titulky o vlně parkinsona na jižní Moravě,“ mírní výklad statistických údajů přednosta Robert Jech.

Nesporným faktem však je, že výskyt uvedených nemocí, především parkinsona a alzheimera, diagnostikují lékaři v posledních třiceti letech stále víc. Růsty jsou o desítky procent a rozhodně u nich neplatí, že jsou výhradní záležitostí seniorů. Na vzestupu uvedených chorob se totiž věk podepisuje podstatně méně než v minulosti.

Co je tedy hlavní příčinou stále přibývajících neurodegenerativních nemocí v Česku? „Příčinou je zejména negativní vliv toxických látek v životním prostředí, na které jsou zvláště citlivé buňky mozku produkující dopamin,“ uvádí již vědecky prokázanou souvislost přednosta Jech.

Je pro laika reálné, aby si některé příznaky Parkinsonovy nemoci sám určil? Lékaři jsou totiž silně alergičtí na pacienty, kteří k nim chodí se „stoprocentní diagnózou“, kterou si našli na internetu. „Samozřejmě, zvýšený třes rukou je jednou ze známek, které si můžete sami všimnout. Nebo dlouhotrvající ztráta čichu,“ říká neurolog Filip Růžička z VFN.

Ale i on varuje před laickými závěry. Například onen charakteristický třes rukou nemusí být jednoznačně způsobený právě Parkinsonovou chorobou.

Jediná jistota? Neurologický problém bude stoprocentní příčinou naší nepohyblivost ve stáří

  • Neurologická problematika je v Česku i v celé Evropě na vzestupu.
  • Prodlužuje se věk dožití, počet let strávených bez chorob se však nezvyšuje. V nemocech žijeme stále víc let.
  • Demencí přibylo za posledních 33 let v České republice asi o 125 procent. Roztroušené sklerózy, která je ve stejné kategorii neuro onemocnění, o 65 procent.
  • S parkinsonem žije momentálně v Česku až padesát tisíc lidí.
  • Téměř sedmdesát procent úmrtí v rámci neurologických chorob mají na svědomí cévní mozkové příhody.
  • Mnoho akutních i chronických neurologických chorob se projevuje poruchou řeči.
  • Počítá se k nim afázie, nemusí být nutně jen průvodním jevem mrtvice. Může přicházet postupně. Pacient si nevybavuje slova, obtížně hledá výrazy, hovoří nesrozumitelně. Nemocný si problém uvědomuje, avšak nemůže tomu zabránit.
  • U Parkinsonovy choroby se řeč ztišuje, bývá monotónní, zdravým lidem připadá, že je dotyčný opilý, že se mu motá jazyk.
  • Přibližně o 150 procent se v Česku zvýšil výskyt Parkinsonovy choroby od roku 1990. Jenom dvacet procent onemocnění ale evidují tabulky v souvislosti s vysokým věkem. Stáří jako příčina neurodegenerativních onemocnění naopak u většiny „neuronemocí“ za posledních 33 let znatelně pokleslo. Zvyšuje se vliv znečištění životního prostředí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek