metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Papírové kupony, které Opencard nahradila, se vracejí. Vypadají úplně stejně, jak si je pamatujeme. | foto: ČTK

Cestující se vracejí k papírovým kuponům, dopravní podnik je musí nechat dotisknout

  16:50
Nově mají na výběr cestující v pražské městské hromadné dopravě. Od úterý se mohou rozhodnout mezi papírovými kupony na MHD a opencard za stejnou cenu. Dopravní podnik začal vydávat 30 a 90denní papírové kupony na městskou hromadnou dopravu. Je o ně zájem, tvrdí primátorka i dopravce.

 „Zájem o kupony je enormní,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (za ANO). Mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl potvrdil, že se kuponů od úterý prodaly stovky. Další druhy budou k dispozici do začátku března. Podnik je nechává dotisknout.

Městská rada minulý týden schválila, že všechny skupiny cestujících si budou nově moci libovolně vybrat mezi kupony a kartou opencard. Změna se týká především cestujících ve věku od 27 do 64 let, kteří dosud když si zvolili kupon, tak se jim jízdné výrazně prodražilo. To už teď neplatí.

Částečný návrat k papírovým kuponům zvolili politici kvůli problémům, které mají se smlouvami k projektu opencard. S vlastníkem práv k opencard, firmou eMoneyServices (EMS), Praha dál vyjednává. Podle primátorky chce město firmě zaplatit dluhy za provoz systému a vyjednat bezproblémové fungování opencard. Na otázku, co s kartou za minimálně na 1,35 miliardy korun bude dál, a zda chce město v projektu pokračovat, zatím nikdo z politiků neodpověděl.

Ti, co jezdí zdarma, si kupon mohou pořídit také

Pro dospělé cestující dosud papírové kupony sloužily jen jako dražší náhrada opencard. Pro studenty se nic nemění, už před změnou si mohli vybrat mezi kuponem, opencard a kartou ISIC. Změna nastane pro cestující, kteří mají jízdné zdarma, tedy pro děti od šesti do 15 let a seniory nad 65 let. Ti původně museli k prokazování věku používat výhradně opencard. Nejpozději od začátku března si ale budou moci zvolit papírovou průkazku.

Novinkou bude to, že si cestující nebudou moci přerušit planost ročních kuponů. Papírové kupony to totiž neumožňují, Praha proto tuto možnost zruší i u opencard.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek