metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Cestující se vracejí k papírovým kuponům, dopravní podnik je musí nechat dotisknout

  16:50
Nově mají na výběr cestující v pražské městské hromadné dopravě. Od úterý se mohou rozhodnout mezi papírovými kupony na MHD a opencard za stejnou cenu. Dopravní podnik začal vydávat 30 a 90denní papírové kupony na městskou hromadnou dopravu. Je o ně zájem, tvrdí primátorka i dopravce.
Papírové kupony, které Opencard nahradila, se vracejí. Vypadají úplně stejně, jak si je pamatujeme. | foto: ČTK

 „Zájem o kupony je enormní,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (za ANO). Mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl potvrdil, že se kuponů od úterý prodaly stovky. Další druhy budou k dispozici do začátku března. Podnik je nechává dotisknout.

Městská rada minulý týden schválila, že všechny skupiny cestujících si budou nově moci libovolně vybrat mezi kupony a kartou opencard. Změna se týká především cestujících ve věku od 27 do 64 let, kteří dosud když si zvolili kupon, tak se jim jízdné výrazně prodražilo. To už teď neplatí.

Částečný návrat k papírovým kuponům zvolili politici kvůli problémům, které mají se smlouvami k projektu opencard. S vlastníkem práv k opencard, firmou eMoneyServices (EMS), Praha dál vyjednává. Podle primátorky chce město firmě zaplatit dluhy za provoz systému a vyjednat bezproblémové fungování opencard. Na otázku, co s kartou za minimálně na 1,35 miliardy korun bude dál, a zda chce město v projektu pokračovat, zatím nikdo z politiků neodpověděl.

Ti, co jezdí zdarma, si kupon mohou pořídit také

Pro dospělé cestující dosud papírové kupony sloužily jen jako dražší náhrada opencard. Pro studenty se nic nemění, už před změnou si mohli vybrat mezi kuponem, opencard a kartou ISIC. Změna nastane pro cestující, kteří mají jízdné zdarma, tedy pro děti od šesti do 15 let a seniory nad 65 let. Ti původně museli k prokazování věku používat výhradně opencard. Nejpozději od začátku března si ale budou moci zvolit papírovou průkazku.

Novinkou bude to, že si cestující nebudou moci přerušit planost ročních kuponů. Papírové kupony to totiž neumožňují, Praha proto tuto možnost zruší i u opencard.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek