metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Dopravní podnik má s tramvajenkami bohatou tradici. | foto: Věra Bosáková

Dopravní podnik může na kupony přejít do týdne. Budoucnost Opencard je nejistá

  11:46,  aktualizováno  14:53
Pražský dopravní podnik je do týdne od rozhodnutí města schopen začít vydávat všechny druhy předplatných papírových kuponů, v tiskové zprávě to dnes uvedla primátorka Adriana Krnáčová (za ANO). Informaci potvrdil i mluvčí podniku Jiří Štábl. Papírové kupony budou pro cestující k dispozici od začátku března. Tehdy si lidé budou moci vybrat, zda budou jezdit na kartu Opencard, nebo na kupon.

„Cestujících, kteří vlastní Opencard, se změna nijak nedotkne. A i noví zájemci o časový kupon si budou moc vybrat, zda ho chtějí dostat v tištěné podobě, nebo jako Opencard,“ uvedla primátorka. Licencí pro vydávání karet má podle ní Praha v tuto chvíli dostatek.

Vedení města v úterý schválilo částečný přechod na předplatné papírové kupony. Co bude dál s problematickou kartou Opencard, ale stále neřekla. Vlastník práv k Opencard, firma eMoneyServices (EMS), tvrdí, že za bezproblémový chod systému ručí jen do konce ledna. Co nastane poté, není zcela jasné. Už ve středu zkolaboval portál pro online objednávání karet. EMS oznámila, že pokud se s Prahou nedohodne na podmínkách další spolupráce, odejde k 31. lednu.

Problémy s kartami můžou nastat

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) dnes připustila, že mohou nastat problémy s vydáváním nových karet, stejně jako tomu bylo v polovině loňského roku. „I na tuto situaci jsme případně připraveni, i když věříme, že tento scénář nenastane,“ řekla primátorka. Co bude Praha v takovém případě dělat, ale neuvedla.

„Ke kolapsu může dojít kdykoli, ale také se nemusí stát nic, nikdo to není schopen predikovat,“ řekl mluvčí EMS Martin Opatrný. Firma se podle něj průběžně stará o bezproblémový chod systému. Pokud tomu od února nebude, může být systém ohrožen třeba hackerskými útoky nebo systémovými chybami. Problémy tak podle Opatrného mohou nastat nejenom pro nové zákazníky, ale i pro ty stávající, třeba by při přepravní kontrole nebo při používání validátorů. „Žádné z těchto rizik nelze vyloučit,“ tvrdí.

Opencard je pro lidi od 27 do 64 let

  • Výlučně opencard musí v tuto chvíli používat cestující ve věku od 27 do 64 let.
  • Mohou sice zvolit přenosné papírové kupony, ty jsou ale výrazně dražší než jízdné s Opencard.
  • Papírové kupony mohou k cestování používat studenti ve věku od 15 do 26 let.
  • Ti mají zároveň možnost zvolit i opencard nebo kartu ISIC.
  • K prokazování věku musí používat opencard děti od 6 do 15 let a senioři nad 65 let, kteří mají dopravu zdarma.

Komentáře

Hlavní zprávy

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek