metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 29 °C

Pátek 19. července 2024. Svátek má Čeněk

Tisk kuponů pro pražskou městskou hromadnou dopravu jde do finále

  13:13
Státní tiskárna cenin dokončuje tisk papírových kuponů a průkazek pro pražský dopravní podnik. Kupony mají několik barevných variant a ochranných prvků, které brání výrobě nelegálních kopií. „Ceniny jsou chráněny zhruba stejně, jako tomu bylo u kuponů vydávaných v minulosti,“ řekl při vedoucí tiskárny Tomáš Vybíral. Praha před nedávnem schválila znovuzavedení papírových časových jízdenek. Všechny budou k dispozici od března. Cestující si budou moci vybrat mezi papírovou formou nebo kartou Opencard.
Státní tiskárna cenin v Praze dokončuje tisk papírových kuponů na pražskou...

Státní tiskárna cenin v Praze dokončuje tisk papírových kuponů na pražskou městskou hromadnou dopravu. | foto: ČTK

Výrobě kuponů přechází grafický návrh, který podle Tomáše Vybírala vzniká na základě požadavků a finančních možností zákazníka. K návrhu ceniny používá tiskárna speciální počítačový software.

„Samotná výroba kuponů trvá zhruba patnáct dnů a má řadu fází,“ uvedl vedoucí. Ceninový papír v průběhu tisku projde několika speciálními přístroji, v nichž dostávají kupony různé barevné kombinace a ochranné prvky. Na každém archu je přitom umístěno devět kuponů.

Kupony mají standardní ochranné prvky

Tiskárna používá ceninový papír s vodoznakem a ochrannými vlákny, ale i speciální barvy a barevné kombinace, které brání padělání. Zkopírování znemožňuje i takzvaný mikrotext, v tomto případě drobnými, pouhým okem nečitelnými písmeny vyvedené slovo Praha, které není běžná tiskárna schopna zachytit. Ochranou je i hologram, kulatý štítek, na němž jsou pod různými úhly viditelné motivy dopravního podniku. „Kupony mají střední úroveň zabezpečení,“ doplnil Vybíral.

Dopravní podnik si nechává za 2,4 milionu korun vytisknout 400 tisíc kuponů a 300 tisíc průkazek. „Takové množství by mělo pokrýt roční potřebu,“ řekl mluvčí podniku Jiří Štábl. Za necelé dva týdny, kdy jsou k dispozici zatím jen dva druhy kuponů, si je zakoupilo 750 lidí. Průkazky si vyzvedlo 1300 cestujících. Kartu opencard drží asi 1,2 milionu cestujících. Nejvíc lidí si ji pořídilo po roce 2010, kdy město ve snaze zvýšit zájem o opencard zrušilo většinu papírových kuponů.

Státní tiskárna cenin připravuje a tiskne bankovky, ceniny, cenné papíry, státní dokumenty, doklady a státně důležité tiskopisy, které vyžadují ochranu před zneužitím. Výroba podléhá přísným bezpečnostním opatřením. „Je naprosto vyloučené, aby u nás vznikl byť jen jeden neevidovaný arch navíc,“ tvrdí Vybíral.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek