metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Dalších 9 fotografií v galerii
Státní tiskárna cenin v Praze dokončuje tisk papírových kuponů na pražskou městskou hromadnou dopravu. | foto: ČTK

Tisk kuponů pro pražskou městskou hromadnou dopravu jde do finále

  13:13
Státní tiskárna cenin dokončuje tisk papírových kuponů a průkazek pro pražský dopravní podnik. Kupony mají několik barevných variant a ochranných prvků, které brání výrobě nelegálních kopií. „Ceniny jsou chráněny zhruba stejně, jako tomu bylo u kuponů vydávaných v minulosti,“ řekl při vedoucí tiskárny Tomáš Vybíral. Praha před nedávnem schválila znovuzavedení papírových časových jízdenek. Všechny budou k dispozici od března. Cestující si budou moci vybrat mezi papírovou formou nebo kartou Opencard.

Výrobě kuponů přechází grafický návrh, který podle Tomáše Vybírala vzniká na základě požadavků a finančních možností zákazníka. K návrhu ceniny používá tiskárna speciální počítačový software.

„Samotná výroba kuponů trvá zhruba patnáct dnů a má řadu fází,“ uvedl vedoucí. Ceninový papír v průběhu tisku projde několika speciálními přístroji, v nichž dostávají kupony různé barevné kombinace a ochranné prvky. Na každém archu je přitom umístěno devět kuponů.

Kupony mají standardní ochranné prvky

Tiskárna používá ceninový papír s vodoznakem a ochrannými vlákny, ale i speciální barvy a barevné kombinace, které brání padělání. Zkopírování znemožňuje i takzvaný mikrotext, v tomto případě drobnými, pouhým okem nečitelnými písmeny vyvedené slovo Praha, které není běžná tiskárna schopna zachytit. Ochranou je i hologram, kulatý štítek, na němž jsou pod různými úhly viditelné motivy dopravního podniku. „Kupony mají střední úroveň zabezpečení,“ doplnil Vybíral.

Dopravní podnik si nechává za 2,4 milionu korun vytisknout 400 tisíc kuponů a 300 tisíc průkazek. „Takové množství by mělo pokrýt roční potřebu,“ řekl mluvčí podniku Jiří Štábl. Za necelé dva týdny, kdy jsou k dispozici zatím jen dva druhy kuponů, si je zakoupilo 750 lidí. Průkazky si vyzvedlo 1300 cestujících. Kartu opencard drží asi 1,2 milionu cestujících. Nejvíc lidí si ji pořídilo po roce 2010, kdy město ve snaze zvýšit zájem o opencard zrušilo většinu papírových kuponů.

Státní tiskárna cenin připravuje a tiskne bankovky, ceniny, cenné papíry, státní dokumenty, doklady a státně důležité tiskopisy, které vyžadují ochranu před zneužitím. Výroba podléhá přísným bezpečnostním opatřením. „Je naprosto vyloučené, aby u nás vznikl byť jen jeden neevidovaný arch navíc,“ tvrdí Vybíral.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek