metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Roční kupon na pražskou MHD od července zlevní, bude za 3650 korun

  11:11aktualizováno  11:29
V hlavním městě budou od července levnější roční kupony na městskou hromadnou dopravu. Nově budou cestující platit jen 3650 korun, zatímco nyní celoroční jízdenka stála 4750 korun.
Státní tiskárna cenin v Praze dokončuje tisk papírových kuponů na pražskou městskou hromadnou dopravu. | foto: ČTK

Zdarma budou jezdit také rodiče dětí do tří let. Radní podle zdroje ČTK dnes tyto kroky schválili. Kompenzace pro cestující, kteří si roční kupon již koupili, město ale nechystá.

Vedení metropole chce na nižší cenu městské dopravy přilákat více cestujících a tím získat peníze, kterými pokryje výpadek na vybraném jízdném. Pokud se tak nestane, městský rozpočet vyjde opatření podle předběžného odhadu na 400 milionů korun.

Inspirace Vídní. Tam přilákali do MHD více lidí

Zástupci koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se zlevněním inspirovali ve Vídni, která v roce 2012 snížila roční cenu kuponu ze 449 eur na 365 eur, to je v přepočtu asi 10 100 korun. Sleva podle Rakušanů přilákala do městské dopravy o 100 tisíc cestujících více. Do té doby jich jezdilo s ročním kuponem asi 400 tisíc.

Pokud by městská hromadná doprava v české metropoli nepřilákala po zlevnění více cestujících, klesly by ročně příjmy dopravního podniku o několik set milionů korun. Předběžný odhad je zhruba 400 milionů korun. Podnik na ročních kuponech získá přibližně 800 milionů korun za rok. Přesné vyčíslení ale musí ještě nechat město dopracovat.

Mají vzniknout další parkoviště P + R

Jakmile změna cestující skutečně přiláká, bude muset město posílit kapacitu MHD, a to zejména v centru. To si vyžádá další navýšení nákladů, podle odhadu asi 200 milionů korun. Problém by však mohl nastat na trase C, na kterou již nelze kvůli naplněnosti vyslat další vlaky.

Pro zatraktivnění hromadné dopravy chce vedení města stavět P+R parkoviště nebo případně zpoplatnit vjezd do města, kterému ale zatím brání legislativa. Tato opatření by radní měli řešit na jednání asi za měsíc.

Kompenzace pro cestující, kteří si již roční kupon koupili, město nechystá mimo jiné proto, že daň z přidané hodnoty z těchto tržeb již bylo odvedeno.

Dopravní podnik přepraví denně asi 3,3 milionu cestujících. V roce 2013 si roční kupon koupilo 168 432 cestujících, měsíční 2,27 milionu cestujících a čtvrtletní jízdné si pořídilo 606 646 pasažérů. Celkově činily tržby z jízdného v rámci pražské integrované dopravy za rok 2013 zhruba 4,2 miliardy korun, z toho 3,2 miliardy tvoří všechny druhy předplatných kuponů dohromady.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek