metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil

Roční kupon na pražskou MHD od července zlevní, bude za 3650 korun

  11:11aktualizováno  11:29
V hlavním městě budou od července levnější roční kupony na městskou hromadnou dopravu. Nově budou cestující platit jen 3650 korun, zatímco nyní celoroční jízdenka stála 4750 korun.
Státní tiskárna cenin v Praze dokončuje tisk papírových kuponů na pražskou městskou hromadnou dopravu. | foto: ČTK

Zdarma budou jezdit také rodiče dětí do tří let. Radní podle zdroje ČTK dnes tyto kroky schválili. Kompenzace pro cestující, kteří si roční kupon již koupili, město ale nechystá.

Vedení metropole chce na nižší cenu městské dopravy přilákat více cestujících a tím získat peníze, kterými pokryje výpadek na vybraném jízdném. Pokud se tak nestane, městský rozpočet vyjde opatření podle předběžného odhadu na 400 milionů korun.

Inspirace Vídní. Tam přilákali do MHD více lidí

Zástupci koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se zlevněním inspirovali ve Vídni, která v roce 2012 snížila roční cenu kuponu ze 449 eur na 365 eur, to je v přepočtu asi 10 100 korun. Sleva podle Rakušanů přilákala do městské dopravy o 100 tisíc cestujících více. Do té doby jich jezdilo s ročním kuponem asi 400 tisíc.

Pokud by městská hromadná doprava v české metropoli nepřilákala po zlevnění více cestujících, klesly by ročně příjmy dopravního podniku o několik set milionů korun. Předběžný odhad je zhruba 400 milionů korun. Podnik na ročních kuponech získá přibližně 800 milionů korun za rok. Přesné vyčíslení ale musí ještě nechat město dopracovat.

Mají vzniknout další parkoviště P + R

Jakmile změna cestující skutečně přiláká, bude muset město posílit kapacitu MHD, a to zejména v centru. To si vyžádá další navýšení nákladů, podle odhadu asi 200 milionů korun. Problém by však mohl nastat na trase C, na kterou již nelze kvůli naplněnosti vyslat další vlaky.

Pro zatraktivnění hromadné dopravy chce vedení města stavět P+R parkoviště nebo případně zpoplatnit vjezd do města, kterému ale zatím brání legislativa. Tato opatření by radní měli řešit na jednání asi za měsíc.

Kompenzace pro cestující, kteří si již roční kupon koupili, město nechystá mimo jiné proto, že daň z přidané hodnoty z těchto tržeb již bylo odvedeno.

Dopravní podnik přepraví denně asi 3,3 milionu cestujících. V roce 2013 si roční kupon koupilo 168 432 cestujících, měsíční 2,27 milionu cestujících a čtvrtletní jízdné si pořídilo 606 646 pasažérů. Celkově činily tržby z jízdného v rámci pražské integrované dopravy za rok 2013 zhruba 4,2 miliardy korun, z toho 3,2 miliardy tvoří všechny druhy předplatných kuponů dohromady.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Centru sociálních služeb Tloskov je 65 let a oslaví to ve velkém stylu

vydáno 21. května 2024  16:22

Tuto sobotu 25. května se za branami domova pro lidi se zdravotním postižením bude konat hudební festival, který si tu vyzkoušeli už před pěti lety. U...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek