Cestující, kteří jezdí bezplatně, novou průkazku obdrží na kartovém centru, kde odevzdají svou platnou kartu červenou plastovou kartu. „Tato průkazka slouží pouze k prokázání věku, a nikoliv jako jízdní doklad,“ upozorňuje mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. „Pokud si senioři nebo děti budou chtít pořídit průkaz k prokázání věku, aniž by výměnou odevzdali platnou Opencard, uhradí poplatek 20 korun,“ dodává Štábl.
Dvacku zaplatí i ti, kteří se rozhodli pořídit si novou papírovou průkazku. Od začátku března jsou totiž cestujícím k dispozici již všechny cenové i časové kategorie papírových kuponů. Tímto krokem fakticky dochází k rozšíření možností výběru nákupu časového jízdného.
Papírový kupon, nebo Opencard - lidé si mohou vybrat
Každý si tak bude moci vybrat, zda se bude při přepravní kontrole raději prokazovat papírovými kupony, nebo plastovou kartičkou. Dopravní podnik rozhodnutím rady města začal už v průběhu února s prodejem papírových měsíčních a čtvrtletních kuponů. Papírových kuponů se od té doby prodalo 1500, průkazek zhruba 3000.
„Těší mě, že už nyní lidé vnímají alternativu nákupu časového jízdného pozitivně a na přepážkách evidujeme zvýšený zájem o papírové kupony,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.
Doposud papírové kupony používali většinou jen studenti od 19 do 26 let. Senioři od 65 let jezdí pražskou MHD bezplatně a do nynějška potřebovali Opencard jen k prokázání věku. V papírové podobě byly také standardně používány přenosné kupony bez udání osobních údajů a doplňkové kupony pro vnější pásma Pražské integrované dopravy.