metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír
Papírové kupony, které Opencard nahradila, se vracejí. Vypadají úplně stejně, jak si je pamatujeme. | foto: ČTK

Senioři, můžete nám vrátit karty Opencard, vyzývá magistrát

  9:43
Největší březnová změna se dotkne cestujících, kteří na Opencard žádný kupon nahraný nemají a využívají kartu jen k ověření věku a prokázání nároku na jízdu MHD zdarma. Jedná se o děti ve věku od 6 do 15 let a ­seniory starší 65 let. Ti se mohou rozhodnout, zda budou kartu i­ nadále využívat, nebo zda si výměnou za Opencard bezplatně pořídí nově vydanou průkazku.

Cestující, kteří jezdí bezplatně, novou průkazku obdrží na kartovém centru, kde odevzdají svou platnou kartu červenou plastovou kartu. „Tato průkazka slouží pouze k prokázání věku, a nikoliv jako jízdní doklad,“ upozorňuje mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. „Pokud si senioři nebo děti budou chtít pořídit průkaz k prokázání věku, aniž by výměnou odevzdali platnou Opencard, uhradí poplatek 20 korun,“ dodává Štábl.

Dvacku zaplatí i ti, kteří se rozhodli pořídit si novou papírovou průkazku. Od začátku března jsou totiž cestujícím k dispozici již všechny cenové i časové kategorie papírových kuponů. Tímto krokem fakticky dochází k rozšíření možností výběru nákupu časového jízdného.

Papírový kupon, nebo Opencard - lidé si mohou vybrat

Každý si tak bude moci vybrat, zda se bude při přepravní kontrole raději prokazovat papírovými kupony, nebo plastovou kartičkou. Dopravní podnik rozhodnutím rady města začal už v průběhu února s prodejem papírových měsíčních a čtvrtletních kuponů. Papírových kuponů se od té doby prodalo 1500, průkazek zhruba 3000.

„Těší mě, že už nyní lidé vnímají alternativu nákupu časového jízdného pozitivně a na přepážkách evidujeme zvýšený zájem o papírové kupony,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Doposud papírové kupony používali většinou jen studenti od 19 do 26 let. Senioři od 65 let jezdí pražskou MHD bezplatně a do nynějška potřebovali Opencard jen k prokázání věku. V papírové podobě byly také standardně používány přenosné kupony bez udání osobních údajů a doplňkové kupony pro vnější pásma Pražské integrované dopravy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek