metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Budova magistrátu na Mariánském náměstí (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Město musí doplatit firmě Oracle za nelegálně používaný software, jinak mu hrozí soud

  14:13
Raději zaplatit, než se soudit a mít jistotu, že město stejně prohraje. Tak nějak uvažovali pražští radí, když řešili kostlivce, který vypadl ze skříně. Praha totiž v letech 2010 - 2013 užívala licence společnosti Oracle Czech, na které neměla práva.

Dohodu o mimosoudním vyrovnání s firmou Oracle Czech schválili dnes radní hlavního města. Praha jí vyplatí téměř 34 milionů korun. Praha firmě dluží peníze za neoprávněné užívání licenčních produktů v letech 2010 až 2013.

„Považuji za naprostý skandál, abychom užívali licence a neplatili za ně,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Rovněž uvedla, že město bude chtít znát viníka a případně po něm bude trestněprávní cestou vymáhat vzniklou škodu.

Společnost Oracle si podle dokumentu nárokuje až 54,7 milionu korun bez daně s přidané hodnoty. Městu následně nabídla dohodu o narovnání jednorázovou platbou zhruba 33,9 milionu korun bez DPH.

Vina je jasná, proto město raději ustoupilo

Praha na smír přistoupila kvůli tomu, že by případný soud prohrála. Město v dokumentu, který dostali radní, totiž uznává, že firma má na peníze nárok. „S ohledem na tento předjímaný neúspěch v soudním řízení by hlavní město muselo následně protistraně kromě úhrady za bezdůvodné obohacení uhradit ještě i příslušenství pohledávky a soudní výlohy,“ píše se v materiálu. Soudní náklady město odhaduje na skoro tři miliony.

Licence od firmy Oracle využívá Praha v rámci fungování například ekonomických systémů, správy úřadu nebo některý městských částí. Rovněž je využívá pro fungování portálu hlavního města. V roce 2014 podle dokumentu software firmy městští úředníci odinstalovali a Praha je nepoužívala.

V rámci informačních technologií řeší Praha kromě problému s firmou Oracle také dluhy vůči majiteli opencard, firmě eMoneyServices. Té dluží peníze například za provozování karty v letech 2011 a 2012, spor řeší soud. V minulosti museli radní řešit i vztahy s firmou Gordic kvůli provozu ekonomického systému.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek