metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Čtvrtek 28. září 2023. Den české státnosti
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Praha vymýšlí řešení, jak splatit dluh za Opencard, říká Krnáčová

  8:23,  aktualizováno  12:07
Praha chce najít způsob, jak zaplatit své dluhy firmě eMoneyServices (EMS) za podporu Opencard. Na výši dluhů se strany neshodnou, podle EMS jsou nejméně 170 milionů korun, což město rozporuje, ale přesnou částku nezveřejnilo. Nyní se o tom začne radit s právníky. Novinářům to dnes řekla primátorka Adriana Krnáčová. Další jednání s EMS je naplánováno na 16. února. Praha musí s EMS řešit rovněž podporu systému, kterou firma kvůli dluhům města přestala poskytovat. Kartu Opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících a vyšla na zhruba 1,35 miliardy korun.

Na otázku, zda chce Praha pokračovat v projektu Opencard, či nikoli, odpověděla primátorka vyhýbavě. „Zatím neuvažujeme, že bychom jeli jen touto jedinou cestou pořizování si jízdenek... samozřejmě máme i jiné plány, které v tomto okamžiku nechceme sdělovat,“ uvedla.

EMS podle ní nechce prodat zdrojové kódy, které by Praze umožnily převzít správu systému. Mluvčí EMS Martin Opatrný tvrdí, že firma nechce prodat pouze zdrojové kódy, chce jednat i o prodeji licencí a autorských práv. „Chceme jednat o komplexním řešení,“ řekl.

Firma chce za Opencard platit paušálně

Kartu Opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících a vyšla na zhruba 1,35 miliardy korun. Praha má s projektemy dlouhodobé problémy. Potýká se s údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. EMS kromě 170 milionů žádá po městě také další částku za technickou podporu systému v uplynulém půlroce. Konkrétní způsob, jak se město s dluhy vypořádá, Krnáčová neuvedla. „Jakým způsobem je možné narovnat tento nesoulad, budeme řešit s právníky,“ řekla. Závazky Prahy vůči EMS řeší soud.

Praha chce podle primátorky na dalším setkání s EMS řešit právě podporu systému, kterou EMS kvůli dluhům města na konci ledna ukončila. „Požadavek EMS je paušál, my bychom rádi šli jinou cestou. Ustavíme soudního znalce a ohodnotíme tu práci, která souvisí s podporou,“ řekla Krnáčová.

Opencard se bude vydávat do poloviny roku

Smlouva EMS s městem skončila loni v létě, od té doby poskytovala EMS služby bez právního zajištění. Na konci loňského roku skončila také smlouva mezi EMS a dopravním podnikem.

Zda a jak dlouho bude Opencard bez podpory EMS fungovat, není jasné. Krnáčová dnes znovu uvedla, že pro držitele Opencard ukončení podpory nic neznamená a systém nadále funguje. Noví zájemci o Opencard si pak budou moci od března vybrat mezi kartou a papírovým kuponem. Opencard ale bude Praha vydávat jen do doby, než jí dojdou licence, tedy zhruba do poloviny roku. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků čelí kvůli projektu obvinění.

Komentáře

Hlavní zprávy

Praha jako kulisy. Český následovník Blade Runnera nakopl domácí sci-fi scénu

vydáno 28. září 2023  6:55

Bod obnovy po téměř deseti letech příprav baví diváky v kinech. Díky netradičnímu zpracování a kvalitním vizuálním efektům přináší závan svěžesti a...  celý článek

Komerční sdělení

Jak připravit klouby na podzimní sychravé počasí?

vydáno 28. září 2023

Léto se pomalu chýlí ke konci, ačkoliv teploměr občas ještě nabídne příjemné teploty. Nicméně, noci se již ochlazují a s tím přicházejí mlhavá rána, kdy...  celý článek

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek