metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Praha vymýšlí řešení, jak splatit dluh za Opencard, říká Krnáčová

  8:23,  aktualizováno  12:07
Praha chce najít způsob, jak zaplatit své dluhy firmě eMoneyServices (EMS) za podporu Opencard. Na výši dluhů se strany neshodnou, podle EMS jsou nejméně 170 milionů korun, což město rozporuje, ale přesnou částku nezveřejnilo. Nyní se o tom začne radit s právníky. Novinářům to dnes řekla primátorka Adriana Krnáčová. Další jednání s EMS je naplánováno na 16. února. Praha musí s EMS řešit rovněž podporu systému, kterou firma kvůli dluhům města přestala poskytovat. Kartu Opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících a vyšla na zhruba 1,35 miliardy korun.

Na otázku, zda chce Praha pokračovat v projektu Opencard, či nikoli, odpověděla primátorka vyhýbavě. „Zatím neuvažujeme, že bychom jeli jen touto jedinou cestou pořizování si jízdenek... samozřejmě máme i jiné plány, které v tomto okamžiku nechceme sdělovat,“ uvedla.

EMS podle ní nechce prodat zdrojové kódy, které by Praze umožnily převzít správu systému. Mluvčí EMS Martin Opatrný tvrdí, že firma nechce prodat pouze zdrojové kódy, chce jednat i o prodeji licencí a autorských práv. „Chceme jednat o komplexním řešení,“ řekl.

Firma chce za Opencard platit paušálně

Kartu Opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících a vyšla na zhruba 1,35 miliardy korun. Praha má s projektemy dlouhodobé problémy. Potýká se s údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. EMS kromě 170 milionů žádá po městě také další částku za technickou podporu systému v uplynulém půlroce. Konkrétní způsob, jak se město s dluhy vypořádá, Krnáčová neuvedla. „Jakým způsobem je možné narovnat tento nesoulad, budeme řešit s právníky,“ řekla. Závazky Prahy vůči EMS řeší soud.

Praha chce podle primátorky na dalším setkání s EMS řešit právě podporu systému, kterou EMS kvůli dluhům města na konci ledna ukončila. „Požadavek EMS je paušál, my bychom rádi šli jinou cestou. Ustavíme soudního znalce a ohodnotíme tu práci, která souvisí s podporou,“ řekla Krnáčová.

Opencard se bude vydávat do poloviny roku

Smlouva EMS s městem skončila loni v létě, od té doby poskytovala EMS služby bez právního zajištění. Na konci loňského roku skončila také smlouva mezi EMS a dopravním podnikem.

Zda a jak dlouho bude Opencard bez podpory EMS fungovat, není jasné. Krnáčová dnes znovu uvedla, že pro držitele Opencard ukončení podpory nic neznamená a systém nadále funguje. Noví zájemci o Opencard si pak budou moci od března vybrat mezi kartou a papírovým kuponem. Opencard ale bude Praha vydávat jen do doby, než jí dojdou licence, tedy zhruba do poloviny roku. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků čelí kvůli projektu obvinění.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek