metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Praha se znovu sejde s EMS kvůli Opencard, ale až v příštím týdnu

  10:36,  aktualizováno  12:30
Zástupci pražského magistrátu se znovu sejdou s firmou eMoneyServices (EMS), která je majitelem práv k projektu Opencard. Prostřednictvím mluvčí magistrátu Petry Hrubé to dnes sdělila primátorka Adriana Krnáčová (za ANO). Primátorka ani mluvčí EMS Martin Opatrný původně nechtěli termín prozradit. Krnáčová ale nakonec uvedla, že se uskuteční ve čtvrtek ráno. EMS dál trvá na tom, že o víkendu přestane systém podporovat. Zda bude narušena funkčnost tramvajenek, není jasné.

„Je naplánovaná společná schůzka, nicméně její konkrétní termín po vzájemné dohodě nebudeme za účelem konstruktivního jednání medializovat,“ vzkázala dnes primátorka. Po několika hodinách prostřednictvím mluvčí vzkázala, že bude ve čtvrtek v 9.00. Včera pozdě večer se uskutečnila krizová schůzka na magistrátu, ovšem bez účasti EMS. Vedení města se na ní shodlo, že se s majitelem práv k Opencard znovu sejde.

Neoficiální zdroje tvrdí, že schůzka se uskuteční až v příštím týdnu. EMS přitom oznámila, že bez platných smluv odejde z projektu na konci ledna, tedy v sobotu. „Jsme připraveni vyjednávat. Na našem postoji se ovšem nic nemění,“ řekl Opatrný. Co to bude pro fungování Opencard znamenat, nedokážou ani Praha ani EMS říct.

Bude kolaps, nebo ne?

Primátorka ve čtvrtek připustila, že mohou nastat problémy s vydáváním nových karet, stejně jako tomu bylo v polovině loňského roku. „I na tuto situaci jsme případně připraveni, i když věříme, že tento scénář nenastane,“ řekla. Co bude Praha v takovém případě dělat, ale neuvedla. Už ve středu, tedy den poté, co Praha schválila vydávání papírových kuponů, zkolaboval portál pro online objednávání karet.

„Ke kolapsu může dojít kdykoli, ale také se nemusí stát nic, nikdo to není schopen predikovat,“ řekl ve čtvrtek Opatrný. EMS se podle něj průběžně stará o bezproblémový chod systému. Pokud tomu tak od února nebude, může být systém ohrožen třeba hackerskými útoky nebo systémovými chybami. Problémy tak podle Opatrného mohou nastat nejenom pro nové zákazníky, ale i pro ty stávající, třeba při přepravní kontrole nebo při používání validátorů. „Žádné z těchto rizik nelze vyloučit,“ tvrdí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek