metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Praha chce od března opět začít vydávat papírové kupony na MHD. | foto: ČTK

Papírové kupony na MHD jsou jen záložní řešení, uvedla Krnáčová

  11:17
Tiskem papírových kuponů na MHD se Praha pouze jistí pro případ, že jí dojdou licence na výdej nových karet Opencard. Zbývá jich zhruba 60 tisíc. Město se tak chce vyhnout situaci, že by muselo pod časovým tlakem kupovat licence nové, sdělila dnes primátorka Adriana Krnáčová. Mluvčí firmy eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k opencard, Martin Opatrný ale už v pátek řekl, že garantovat případný souběh obou systémů bez dohody s EMS není možné.

„Ubezpečuji všechny stávající držitele Opencard, že pro ně se vůbec nic nemění. Případné změny se v budoucnu dotknou výhradně nových klientů, a to pouze za předpokladu, že dojdou ty licence, které má město k dispozici,“  uvedla Krnáčová. Podle zástupců dopravního podniku vystačí zbývajících 60 tisíc licencí minimálně do konce prázdnin.

Primátorka míní, že je zbytečné vyvolávat paniku o přechodu na papírové kupony: „Nadále platí to, co jsme s kolegy deklarovali. Papírové kupóny nejsou komplexním řešením, které bychom chtěli brzy představit, nýbrž záložním,“ podotkla. Pokud by licence pro výdej karet Opencard došly, muselo by město podle ní kupovat nové v jednacím řízení bez uveřejnění.

Je to krok zpátky, číká opozice

Opatrný v pátek upozornil, že by Praha byla prvním městem na světě, které se po úspěšném zavedení elektronického odbavování vrátí k papírovým kuponům. Kritiku si vedení města vysloužilo i od opozice. „Jedná se o nejhorší možné řešení, které nás vrací do minulosti,“ řekl předseda pražské ODS Filip Humplík.

Situaci kolem projektu opencard, který Prahu vyšel na minimálně 1,35 miliardy korun, bez výsledku řešilo již několik politických reprezentací. Sama primátorka v prosinci loňského roku tvrdila, že řešení situace představí do Vánoc. Koalice ale dosud žádné nepředložila. Kartu Opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek