metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Kvůli postupu vyšetřování Opencard už padla trestní oznámení

  14:37
Předseda sněmovní vyšetřovací komise Bronislav Schwarz (ANO) podal trestní oznámení na státní zástupkyni Dagmar Máchovou a policii kvůli vyšetřování případu pražské karty Opencard. Řekl to poslancům při dnešním projednávání závěrečné zprávy komise. Oznámení se týká podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Policejní vyšetřování se podle zprávy odklonilo od trestního oznámení někdejší pražské opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové. Bylo rozdrobeno na dílčí skutky. „Chybí samotné zkoumání, vyšetřování, zda nebyl celý záměr navržen, konstruován a schválen skupinou osob ve vedení magistrátu, respektive v radě, s intencí podvodu a neoprávněného zisku,“ píše se ve zprávě. V hledáčku prověřování tím prý zůstali pouze aktéři základní úrovně.

Vyšetřování provázela podle člena komise Daniela Korteho (TOP 09 a Starostové) řada podivných a nestandardních kroků. Bylo podle něho obstruováno, blokováno a brzděno. „Nadřízení házeli vyšetřovatelům pod nohy klacky a státní zastupitelství sypalo do soukolí písek,“ uvedl Korte.

Obnovte vyšetřování, žádá komise

Komise navrhuje obnovení vyšetřování podezření podle trestního oznámení Ryšlinkové v celém rozsahu. Navrhuje taky zlepšit kontrolu státních zastupitelství a zavést rotaci žalobců, aby se ztížila možnost vytváření osobních vazeb. Komise přišla taky s myšlenkou, podle níž by žalobci zejména na středních a vyšších pozicích museli pravidelně znovu procházet výběrovým řízením.

V případu Opencard byli dosud odsouzeni bývalý ředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček a předseda komise hodnotící zadání zakázky Jiří Chytil. Další tři obžalované úředníky soud v konečném rozsudku zprostil obžaloby. Někdejší městští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS) vystupovali pouze jako svědci.

Za kartu je stíháno bývalé vedení města

Za absurdní označil Korte obžalobu následné politické garnitury v čele s bývalými primátory Bohuslavem Svobodou (ODS) a Tomášem Hudečkem (dříve TOP 09). Soud v prosinci vrátil obžalobu státnímu zastupitelství k došetření. Závěrečnou zprávu komise Sněmovna vzala na vědomí. Činnost komise tím skončila.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek