metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Kvůli postupu vyšetřování Opencard už padla trestní oznámení

  14:37
Předseda sněmovní vyšetřovací komise Bronislav Schwarz (ANO) podal trestní oznámení na státní zástupkyni Dagmar Máchovou a policii kvůli vyšetřování případu pražské karty Opencard. Řekl to poslancům při dnešním projednávání závěrečné zprávy komise. Oznámení se týká podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Policejní vyšetřování se podle zprávy odklonilo od trestního oznámení někdejší pražské opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové. Bylo rozdrobeno na dílčí skutky. „Chybí samotné zkoumání, vyšetřování, zda nebyl celý záměr navržen, konstruován a schválen skupinou osob ve vedení magistrátu, respektive v radě, s intencí podvodu a neoprávněného zisku,“ píše se ve zprávě. V hledáčku prověřování tím prý zůstali pouze aktéři základní úrovně.

Vyšetřování provázela podle člena komise Daniela Korteho (TOP 09 a Starostové) řada podivných a nestandardních kroků. Bylo podle něho obstruováno, blokováno a brzděno. „Nadřízení házeli vyšetřovatelům pod nohy klacky a státní zastupitelství sypalo do soukolí písek,“ uvedl Korte.

Obnovte vyšetřování, žádá komise

Komise navrhuje obnovení vyšetřování podezření podle trestního oznámení Ryšlinkové v celém rozsahu. Navrhuje taky zlepšit kontrolu státních zastupitelství a zavést rotaci žalobců, aby se ztížila možnost vytváření osobních vazeb. Komise přišla taky s myšlenkou, podle níž by žalobci zejména na středních a vyšších pozicích museli pravidelně znovu procházet výběrovým řízením.

V případu Opencard byli dosud odsouzeni bývalý ředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček a předseda komise hodnotící zadání zakázky Jiří Chytil. Další tři obžalované úředníky soud v konečném rozsudku zprostil obžaloby. Někdejší městští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS) vystupovali pouze jako svědci.

Za kartu je stíháno bývalé vedení města

Za absurdní označil Korte obžalobu následné politické garnitury v čele s bývalými primátory Bohuslavem Svobodou (ODS) a Tomášem Hudečkem (dříve TOP 09). Soud v prosinci vrátil obžalobu státnímu zastupitelství k došetření. Závěrečnou zprávu komise Sněmovna vzala na vědomí. Činnost komise tím skončila.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek