metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Dalších 9 fotografií v galerii
Pražský městský soud začal dnes projednávat obžalobu desítky pražských radních v souvislosti s projektem Opencard. Mezi obviněnými jsou bývalí primátoři Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček. Na snímku jsou zastupitel Václav Novotný a radní Pavel Richter (vpravo). | foto: ČTK

Dva primátoři jdou před soud. Kvůli kauze Opencard společně s nimi i desítka radních

  5:59
Nejprve byli koaličními partnery a Bohuslav Svoboda seděl v křesle primátora. Pak se jejich cesty rozešly a v na postu prvního muže Prahy ho vystřídal jeho první náměstek Tomáš Hudeček. Teď se opět setkají, ale na místě, které ani jednomu z nich nebude příjemné. Kvůli kauze Opencard usednou na lavici obžalovaných.

Městský soud v Praze začne dnes od 9 hodin veřejně projednávat obžalobu deseti pražských radních v kauze Opencard. Kvůli zadání zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess čelí obvinění i dva bývalí primátoři, poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) a Tomáš Hudeček (dříve TOP 09).

Obžaloba tvrdí, že deset tehdejších radních 3. dubna 2012 neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když ohledně Opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Městu tak údajně způsobili škodu nejméně 24,9 milionu korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí dva až osm let vězení. Radní vinu odmítají. Brání se tím, že v dané situaci nemohli kvůli licenčním smlouvám postupovat jinak.

Společně se Svobodou a Hudečkem stanou před soudem i další současní pražští zastupitelé: Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09) a Eva Vorlíčková (bezpartijní). Dále jsou obviněni bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), exnáměstek primátora a letňanský starosta Ivan Kabický, další Svobodův exnáměstek Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (všichni ODS).

Karta Opencard, která pochází z éry exprimátora Pavla Béma, měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží jen především jako průkaz s předplatným pro MHD. Prahu stála před 1,74 miliardy korun a audit ukázal, že je nevýhodná a předražená.

Obžalovaným vadí soudce, namítají jeho podjatost

Předseda soudního senátu Alexander Sotolář naplánoval hlavní líčení od 1. září až do konce listopadu, prozatím počítá se 17 jednacími dny. Některým z obžalovaných vadí, že k rozhodování se shodou náhod dostal stejný soudce, který v první větvi kauzy rozdal magistrátním úředníkům podmíněné tresty. Uvedl tehdy, že Haguess neměla zakázku v projektu opencard získat, protože nesplňovala zadávací podmínky. Radní za TOP 09 i Svoboda podali ústavní stížnost, věří, že bylo porušeno jejich právo na spravedlivý proces. Namítají také Sotolářovu podjatost. Soudce zatím námitku nevyřešil, zřejmě se jí bude zabývat až v úterý rámci hlavního líčení.

Kromě desítky radních se obžaloba týká dalších pěti lidí: tehdejšího ředitele magistrátního odboru informatiky Jana Tesky, zaměstnanců magistrátu Štěpána Hladíka a Veroniky Pražákové a externích členů hodnotící komise Davida Kučery a Aleše Němečka. Ti údajně v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Materiál, v němž jednomyslně doporučili přijmout nabídku Haguess, následně radní pro informatiku Vorlíčková předložila radě hlavního města.

Jedinými pravomocně odsouzenými v kauze opencard zatím zůstávají exředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček a šéf hodnotící komise Jiří Chytil. Seyčkovi vrchní soud zpřísnil trest na 3,5 roku vězení, Chytil odešel s podmínkou.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek