metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 2 fotografie v galerii
Zleva: Lucie Štěpánková, Václav Matějovský, Markéta Děrgelová a Roman Zach | foto: Sabrina Zapletalová

Čtyři premiéry a návrat po šesti letech. Anglický klasik Shakespeare se vrací na Purkrabství

  15:49
Festival Letní shakespearovské slavnosti, který od 27. června do 2. září proběhne v Praze, slibuje čtyři premiéry. Po šesti letech se vracejí na Nejvyšší purkrabství Pražského hradu. Kromě toho se bude v Praze hrát i na nádvoří HAMU na Malostranském náměstí, ale projekt zavítá také do Brna, Ostravy a Bratislavy.

Letošní premiérou bude komedie Jak se vám líbí v režii Jakuba Nvoty. Diváci v tomto představení uvidí například Václava Matějovského, Lucii Štěpánkovou, Romana Zacha, Markétu Děrgelovou či Pavlu Tomicovou.

„Na Shakespearovi se mi nejvíc líbí, že nepředkládá konkrétní návod, jak si postavy vyložit. Jako by vám nabídl mapu, ve které je několik cest a možností, a je jen na vás, kterou se vydáte. Hledat to je velká zábava,“ přibližuje své první dojmy ze zkoušení právě Štepánková. A co tato hra pro diváka chystá? „Tahle komedie je opravdu velice zamotaná, směšná, ale zároveň vypovídá i něco o nás tady a teď,“ říká režisér Nvota.

Na scéně je Martin Hilský
Překladatel a shakespearolog Martin Hilský ke hře dodává: „Zatímco Mnoho povyku pro nic říká, že hra bude o povyku, Sen noci svatojánské je o snu, tak Jak se vám líbí neříká nic o tom, jak se vám líbí, ale říká vše o Shakespearovi a je to pozvánka ke svobodě interpretace,“ dodává s úsměvem profesor Hilský.

Jak se vám líbí. Roman Zacha Markéta Děrgelová

Tento překladatel celého Shakespearova díla oslavil v letošním roce významné životní jubileum, 80 let. Při této příležitosti vznikají dva komponované večery. V nich Marek Eben vyzpovídá právě Martina Hilského, ten sám pak pohovoří, zazní sonety v mluvené i zpívané podobě. Účast přislíbili například Tereza Ramba, David Novotný, Bára Munzarová či Zdeněk Piškula, ale také hudebníci Daniel Dobiáš a Jiří Stivín.

Kolik Hamletů je moc?
Z Bratislavy do Prahy přijede na tři večery Hamlet, který je nastudován ve slovenštině. S jedinou výjimkou, kdy svůj part – postavu Gertrudy – hraje Tereza Kostková česky. „Je to role jako každá jiná, jen rozsahem je skutečně velká, je to větší nálož. Okolo Hamleta vzniklo jakési fluidum, že je to vysněná role každého herce, ale tak tomu není. Zároveň jsem za tu roli vděčný, protože co vás může posunout víc?“ říká herec Ľuboš Kostelný, držitel ocenění DOSKY v kategorii nejlepší mužský herecký výkon sezony právě za roli Hamleta v režii Pavla Kheka.

Jak se vám líbí. Lucie Štěpánková a Václav Matějovský

Příběh Hamleta se v každém provedení odvíjí jinak a zanechává v nás mnoho otázek. Kdo je Hamlet? A jak odolat zlu a zachovat si vlastní identitu? Fajnšmekři si určitě nenechají ujít příležitost konfrontovat oba v letošním roce uváděné Hamlety. Na repertoáru je totiž i Hamlet Michala Vajdičky v hlavní roli s Jaroslavem Pleslem.

Romeo v originále
Na Slavnostech mají obvykle své místo rovněž premiéry předchozích let. V programu tak zůstává také Macbeth, komedie Bouře, Zimní pohádka nebo Veselé paničky windsorské. Vrací se také Prague Shakespeare Company, tentokráte s novinkou v angličtině – Romeo and Juliet.

Na programu je celkem 14 titulů rozprostřených do 139 představení. Podrobné informace, program i vstupenky jsou k dispozici na shakespeare.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek