metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Čtyři premiéry a návrat po šesti letech. Anglický klasik Shakespeare se vrací na Purkrabství

  15:49
Festival Letní shakespearovské slavnosti, který od 27. června do 2. září proběhne v Praze, slibuje čtyři premiéry. Po šesti letech se vracejí na Nejvyšší purkrabství Pražského hradu. Kromě toho se bude v Praze hrát i na nádvoří HAMU na Malostranském náměstí, ale projekt zavítá také do Brna, Ostravy a Bratislavy.

Další 2 fotografie v galerii
Zleva: Lucie Štěpánková, Václav Matějovský, Markéta Děrgelová a Roman Zach | foto: Sabrina Zapletalová

Letošní premiérou bude komedie Jak se vám líbí v režii Jakuba Nvoty. Diváci v tomto představení uvidí například Václava Matějovského, Lucii Štěpánkovou, Romana Zacha, Markétu Děrgelovou či Pavlu Tomicovou.

„Na Shakespearovi se mi nejvíc líbí, že nepředkládá konkrétní návod, jak si postavy vyložit. Jako by vám nabídl mapu, ve které je několik cest a možností, a je jen na vás, kterou se vydáte. Hledat to je velká zábava,“ přibližuje své první dojmy ze zkoušení právě Štepánková. A co tato hra pro diváka chystá? „Tahle komedie je opravdu velice zamotaná, směšná, ale zároveň vypovídá i něco o nás tady a teď,“ říká režisér Nvota.

Na scéně je Martin Hilský
Překladatel a shakespearolog Martin Hilský ke hře dodává: „Zatímco Mnoho povyku pro nic říká, že hra bude o povyku, Sen noci svatojánské je o snu, tak Jak se vám líbí neříká nic o tom, jak se vám líbí, ale říká vše o Shakespearovi a je to pozvánka ke svobodě interpretace,“ dodává s úsměvem profesor Hilský.

Jak se vám líbí. Roman Zacha Markéta Děrgelová

Tento překladatel celého Shakespearova díla oslavil v letošním roce významné životní jubileum, 80 let. Při této příležitosti vznikají dva komponované večery. V nich Marek Eben vyzpovídá právě Martina Hilského, ten sám pak pohovoří, zazní sonety v mluvené i zpívané podobě. Účast přislíbili například Tereza Ramba, David Novotný, Bára Munzarová či Zdeněk Piškula, ale také hudebníci Daniel Dobiáš a Jiří Stivín.

Kolik Hamletů je moc?
Z Bratislavy do Prahy přijede na tři večery Hamlet, který je nastudován ve slovenštině. S jedinou výjimkou, kdy svůj part – postavu Gertrudy – hraje Tereza Kostková česky. „Je to role jako každá jiná, jen rozsahem je skutečně velká, je to větší nálož. Okolo Hamleta vzniklo jakési fluidum, že je to vysněná role každého herce, ale tak tomu není. Zároveň jsem za tu roli vděčný, protože co vás může posunout víc?“ říká herec Ľuboš Kostelný, držitel ocenění DOSKY v kategorii nejlepší mužský herecký výkon sezony právě za roli Hamleta v režii Pavla Kheka.

Jak se vám líbí. Lucie Štěpánková a Václav Matějovský

Příběh Hamleta se v každém provedení odvíjí jinak a zanechává v nás mnoho otázek. Kdo je Hamlet? A jak odolat zlu a zachovat si vlastní identitu? Fajnšmekři si určitě nenechají ujít příležitost konfrontovat oba v letošním roce uváděné Hamlety. Na repertoáru je totiž i Hamlet Michala Vajdičky v hlavní roli s Jaroslavem Pleslem.

Romeo v originále
Na Slavnostech mají obvykle své místo rovněž premiéry předchozích let. V programu tak zůstává také Macbeth, komedie Bouře, Zimní pohádka nebo Veselé paničky windsorské. Vrací se také Prague Shakespeare Company, tentokráte s novinkou v angličtině – Romeo and Juliet.

Na programu je celkem 14 titulů rozprostřených do 139 představení. Podrobné informace, program i vstupenky jsou k dispozici na shakespeare.cz.

Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek