metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf

Do Tibetu nesmí, ale zpívá o něm. S Čechy Tenzin Tsedup vydává album

  12:01
V Praze je Tenzin Tsedup na pár týdnů. Má kolem sebe české hudebníky, společně shánějí podporu pro své cédéčko. Zbývá jim jen pár dní.
Tsedup na oslavě v Praze, zrovna nedrnká na struny.

Tsedup na oslavě v Praze, zrovna nedrnká na struny. | foto: Metro.cz

Původně byli dva. Tibetský hudebník Tenzin Tsedup a český violoncellista Michal Turek. Potkali se před rokem v Praze, zahráli spolu a lidé se jich ptali, kde si mohou koupit cédéčko. Žádné ale neexistovalo. Letos se potkali znovu, plánovaně. Sehnali partu dalších hudebníků, bývalých spolužáků z konzervatoře, a dávají do kupy album Roots (Kořeny).

Přijel do Prahy oslavit tibetský Losar

Tenzin Tsedup

Tibetský hudebník žije v indické Dharamsale, kde působí na Tibetském institutu múzických umění. V Česku je podruhé a se chystá společně s partou mladých muzikantů nahrát své první album.

O projektu

  • Tsedup si už při své první návštěvě zahrál s violoncellistou Michalem Turkem a všichni se ptali "kde máte CD?". Ty dotazy je inspirovaly k přípravě alba s názvem Roots.
  • Tibeťan přináší melodii a texty, ale album je společné. Vznikne, pokud se vybere potřebná částka. Projekt je možné podpořit už jen tři dny na webu Startovač.cz.

Tenzin Tsedup při workshopu tibetského lidového zpěvu a tance.

Na co jdou peníze

  • Na pronájem nahrávacího studia, post-produkci nahrávky, lisování CD a tisk bookletu.
  • Část peněz půjde spolupracujícím hudebníkům, překladateli textů do angličtiny a autorovi grafiky alba. Pokud peníze zbudou, zamíří na natočení videoklipu k jedné z písní.

Na rozjezdovém webu Startovač.cz vybrali od dárců většinu z padesáti tisíc, které na svůj plán potřebují. Do konce možnosti podpořit je zbývají už jen tři dny. „Na albu bude šest písní, které jsem složil v posledních letech. Všechny texty se vztahují k Tibetu, jeho kultuře, náboženství i smutku nad okupací,“ říká pro Metro mladý hudebník, který o víkendu hrál i zpíval v pražské Novoměstské radnici. „Jsem v Praze na dovolené. Přijel jsem, aby oslavit náš tibetský svátek Losar,“ vysvětluje usměvavý muž, který si v sobotu po vystoupení rád s každým povídal.

Michala Turka s ním seznámil kamarád. „Tenhle rok Tsedup přijel aby natočil CD, a požádal mě, abych sehnal muzikanty. Oslovil jsem kamaráda Maťu Debřičku, výborného saxofonistu, a taky kamaráda Mirka Krále, pianistu a skladatele,“ popisuje Michal začátky. Kytaristu Igora Ochepovského potkal Tsedup náhodou v tramvaji a dali se do řeči, protože Igora zajímal zvláštní hudební nástroj, který měl Tibeťan v ruce. Nakonec se přidala bubenice Lenka Dundrová, která hraje v několika kapelách.

Hádky i usmíření, tak se rodilo album

„Díky pestrému složení jsme mohli při zkoušení vycházet z mnoha inspirací. Každý se podílel opravdu upřímně na tom, co vzniklo. I hádky jsme si užili, a zase se usmířili,“ vzpomíná violoncellista Michal. „Povedlo se nám za velmi krátkou dobu udělat celkem hodně práce, a my se stmelili v jednu kapelu. Výsledkem bude album Roots, které se již brzy zhmotní,“ dodává.

Tenzin Tsedup se vrací už za pár týdnů do Indie, kde žije v exilu. „Budu studovat i pracovat na Tibetském institutu múzických umění, což je instituce, která byla zřízena 14. Dalajlámou pro zachování tibetské kultury,“ vysvětluje. Sám se narodil v Indii, kam jeho rodiče zamlada přišli z Tibetu v první vlně odchodů se 14. Dalajlámou.

Koncert bude v březnu v Divadle Kampa

„Samozřejmě je mi smutno, že nemohu navštívit vlast svých rodičů a jejich předků. Zatím o tom alespoň zpívám,“ zmiňuje. „Oceňuji podporu Tibetu, se kterou se v Česku potkávám a doufám, že to bude pokračovat. Setkal jsem se s mnoha lidmi, kteří vědí o situaci v Tibetu, je to velmi povzbuzující,“ podotýká umělec, který obdivuje historické centrum Prahy a jeho architekturu.

A proč pro vznik svého cédéčka vybrali právě rozjezdový web? „Je to dobrý způsob, jak něco vytvořit, když začínáte takřka bez peněz. Lidé mohou podpořit výrobu alba koupí budoucího cédéčka nebo vstupenky na náš koncert. Myslím, že je to fajn pro umělce i lidi, kteří je chtějí podpořit,“ dodává Tsedup. Společný koncert odehraje kapela 5. března v Divadle Kampa, kde zazní i ukázky z tibetské lidové tvorby.

Autor: Jan David Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO, žádá náhradu škody

vydáno 17. dubna 2024  0:17

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO Jana Vylity. Domáhá se náhrady škody způsobené rozhodnutím Národního...  celý článek