metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Tibet je od padesátých let pod čínskou vládou. Dodnes ale ve světě tuto malo zemi lidé podporují, například symbolicky vyvěšením její vlajky či různými kulturními akcemi.

Rock Café opět podpoří Tibet koncertem

  9:36
V pražském klubu Rock café ožije 10. března Malý Tibet. Tak se totiž říká oblasti Ladak v severní Indii, pro kterou občanské sdružení Lungta letos již pošesté pořádá benefiční koncert s příznačným názvem Tibet žije.

Info o akci

  • Kapely budou hrát jen za jízdné. Letos vystoupí Kaplan Bros, Nauzea Orchestra a Ritchie Success.
  • Kromě toho budou moci návštěvníci ochutnat tradiční tibetskou polévku thukpu, poslat osobní vzkaz školákům z kláštera Diskit či vychutnat tibetskou masáž.
  • Dále se mohou těšit i na módní přehlídku tradičních oděvů v podání Tibeťanů, kteří žijí v České republice.
  • Akce startuje v půl osmé v Rock café na Národní třídě, vstupné činí 150 korun.
  • Večerem provede Bio Masha, známá z vystoupení slam poetry.

Letošní výdělek poputuje do klášterní školy Diskit v Ladaku. Samotné peníze se použijí na vybavení knihovny, výuku angličtiny či na topení, ale i na zlepšení stravy tamějších obyvatel.

Proč zrovna Indie? "Tibetská kultura má dlouhou historii i mimo oficiální státní hranice v podhůří Himálaje, proto má například v Ladaku nepřerušený vývoj a není poznamenaná čínskou represí," říká Romana Loušová, spoluorganizátorka benefičního koncertu.

"Nejvyšší koncentrace tibetských uprchlíků se nachází právě v Indii, kde je kolem 40 exilových osad. V Tibetu navíc nemáme žádnou prověřenou spojku, oficiální pomoc by tedy byla především kvůli úřadům komplikovaná," dodává předsedkyně občanského sdružení Lungta Andrea Pavlátová. Ta se na sever Indie sama podívala, fascinovaná byla především obdivuhodnou disciplinovaností dětí a jejich zapálením pro studium, například při ranním předříkání mantry.

Tibet je od padesátých let pod čínskou vládou. Dodnes ale ve světě tuto malo zemi lidé podporují, například symbolicky vyvěšením její vlajky či různými kulturními akcemi.

Právě 10. března si Tibet připomíná násilně potlačené povstání Tibeťanů proti čínské okupaci v roce 1959.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pionýři fotografie zachycovali Prahu téměř bez lidí. Na nejstarších snímcích jsou jen jako čáry

vydáno 6. prosince 2023  10:06

Zřejmě nejstarší fotografie Prahy vznikla 12. června 1848, kdy student medicíny Václav Trajc zhotovil daguerrotypický snímek zachycující shromáždění na...  celý článek

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek