metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Další 3 fotografie v galerii
Hra Proměna ve Studiu Ypsilon | foto: Studio YpsilonMetro.cz

Do Ypsilonky vtrhne Kafkova Proměna

  12:11
Novinkou pražského Studia Ypsilon bude inscenace Kafkovy Proměny v úpravě a režii Arnošta Goldflama. Ten dal hře podtitul: Řehoř už toho má dost. Premiéra se koná 5. června.

V inscenaci se objeví například Oldřich Navrátil, Jaroslava Kretschmerová či Petr Vršek. Goldflam se Kafkovým dílem zabývá už poněkolikáté.

„Tentokrát se k němu vracím více jako k inspiraci, on a jeho Proměna je pro mě spíš východiskem k nové hře. Některé věci jsem přehodnotil, některé posunuly moje vnímání trochu jinam,“ řekl na setkání s novináři Goldflam.

V předloze našel i trochu humoru a pokusil se vyřešit i proměnu hlavního hrdiny v onoho symbolického brouka. „Spíše se hlavní hrdina promění ve zbytečnou osobu, znechucenou tím okolím, které se neustále za něčím pachtí,“ vysvětlil.

Dramaturg Jaroslav Etlík připomněl, že v roce 1989 měla v Ypsilonce premiéru Schmidova inscenace Kafkovy Ameriky s Martinem Dejdarem v hlavní roli, které zaujímá klíčové místo v dějinách této scény. „Na jejím podkladě ostatně vznikl v roce 1994 i film Vladimíra Michálka,“ uvedl Etlík.

Nesoutěživý člověk je zbytečný

Kafka ale podle něj inspiroval i projekty, které se objevily v repertoáru „studentského“ studia. Nejprve Schmid na nově zbudované Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU vytvořil úspěšnou inscenaci Kafkova Doupěte, která měla premiéru v roce 1991 a sklidila mezinárodní úspěchy. V roce 2004 pak v rámci studia připravil inscenaci Franz K. je z Prahy, která se zabývala jeho životem a dílem.

Podle Goldflama se člověk, který v dnešní moderní době neprodukuje, neštve se za úspěchem, nechce soutěžit a předehnat ostatní, stává zbytečným.

„Vlastně i nepotřebným, neužitečným hmyzem - a jako takový není hoden života, jak ho žijí ostatní. A tak mě napadlo, že Řehoř Samsa a celá ten příběh je podobenstvím o člověku, který už toho má dost. Už nemůže, nemá motivaci, chuť a ani sílu,“ vysvětlil Goldflam, který tu režíruje pošesté a občas zde hostuje ve Faustovi a Markétce. I v tomto případě inscenaci doplní hudební čísla využívající muzikantské schopnosti členů souboru.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek