metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš

Další 3 fotografie v galerii
Hra Proměna ve Studiu Ypsilon | foto: Studio YpsilonMetro.cz

Do Ypsilonky vtrhne Kafkova Proměna

  12:11
Novinkou pražského Studia Ypsilon bude inscenace Kafkovy Proměny v úpravě a režii Arnošta Goldflama. Ten dal hře podtitul: Řehoř už toho má dost. Premiéra se koná 5. června.

V inscenaci se objeví například Oldřich Navrátil, Jaroslava Kretschmerová či Petr Vršek. Goldflam se Kafkovým dílem zabývá už poněkolikáté.

„Tentokrát se k němu vracím více jako k inspiraci, on a jeho Proměna je pro mě spíš východiskem k nové hře. Některé věci jsem přehodnotil, některé posunuly moje vnímání trochu jinam,“ řekl na setkání s novináři Goldflam.

V předloze našel i trochu humoru a pokusil se vyřešit i proměnu hlavního hrdiny v onoho symbolického brouka. „Spíše se hlavní hrdina promění ve zbytečnou osobu, znechucenou tím okolím, které se neustále za něčím pachtí,“ vysvětlil.

Dramaturg Jaroslav Etlík připomněl, že v roce 1989 měla v Ypsilonce premiéru Schmidova inscenace Kafkovy Ameriky s Martinem Dejdarem v hlavní roli, které zaujímá klíčové místo v dějinách této scény. „Na jejím podkladě ostatně vznikl v roce 1994 i film Vladimíra Michálka,“ uvedl Etlík.

Nesoutěživý člověk je zbytečný

Kafka ale podle něj inspiroval i projekty, které se objevily v repertoáru „studentského“ studia. Nejprve Schmid na nově zbudované Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU vytvořil úspěšnou inscenaci Kafkova Doupěte, která měla premiéru v roce 1991 a sklidila mezinárodní úspěchy. V roce 2004 pak v rámci studia připravil inscenaci Franz K. je z Prahy, která se zabývala jeho životem a dílem.

Podle Goldflama se člověk, který v dnešní moderní době neprodukuje, neštve se za úspěchem, nechce soutěžit a předehnat ostatní, stává zbytečným.

„Vlastně i nepotřebným, neužitečným hmyzem - a jako takový není hoden života, jak ho žijí ostatní. A tak mě napadlo, že Řehoř Samsa a celá ten příběh je podobenstvím o člověku, který už toho má dost. Už nemůže, nemá motivaci, chuť a ani sílu,“ vysvětlil Goldflam, který tu režíruje pošesté a občas zde hostuje ve Faustovi a Markétce. I v tomto případě inscenaci doplní hudební čísla využívající muzikantské schopnosti členů souboru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek

Pionýři fotografie zachycovali Prahu téměř bez lidí. Na nejstarších snímcích jsou jen jako čáry

vydáno 6. prosince 2023  10:06

Zřejmě nejstarší fotografie Prahy vznikla 12. června 1848, kdy student medicíny Václav Trajc zhotovil daguerrotypický snímek zachycující shromáždění na...  celý článek

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek